reka-ferencz

Cinci sportivi români vor evolua duminică în competiţii la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, iar numărul lor ar putea creşte dacă mezinul echipei României, săritorul cu schiurile Iulian Pîtea, se va califica în finală.

Primul care va evolua duminică va fi Ioan Valeriu Achiriloaie, în proba masculină de coborâre, apoi Florin Pripici şi Paul Pepene vor concura la schiatlon, biatlonista Eva Tofalvi în proba de 7,5 km sprint, iar Valentin Creţu la sanie.

Programul sportivilor români (ora României):

09,00-11,10: Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin (Centrul Alpin – Rosa Hutor) – coborâre masculin – FINALA

12,00-13,45: Florin Daniel Pripici – schi fond (Complexul Laura) – 15/15 km schiatlon – FINALA

12,00-13,45: Paul Constantin Pepene – schi fond (Complexul Laura) – 15/15 km schiatlon – FINALA

16,30-18,10: Eva Tofalvi – biatlon (Complexul Laura) – 7,5 km sprint feminin – FINALA

16,30-20,25: Valentin Creţu – sanie (Complexul Sanki) – simplu masculin – FINALA

19,30-21,15: Sorin Iulian Pîtea – sărituri cu schiurile (RusSki Gorki) – trambulina normală – FINALA (DACĂ SE CALIFICĂ)

Programul competiţiilor de duminică 9 februarie la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci (prima este ora locală, iar între paranteze figurează ora României):

10,30-11,40 (08,30-09,40) – snowboard – slopestyle F – calificări (Extreme Park – Rosa Hutor)

11,00-13,10 (09,00-11,10) – schi alpin – coborâre M – FINALA (Centrul alpin – Rosa Hutor)

12,00-14,30 (10,00-12,30) – hochei pe gheaţă F – tur preliminar: Suedia – Japonia (Şaiba Arena)

13,15-14,25 (10,15-12,25) – snowboard: slopestyle F – FINALA (Extreme Park – Rosa Hutor)

14,00-15,05 (12,00-13,05) – schi fond – schiatlon M – FINALA (Complexul sportiv Laura)

15,30-17,35 (13,30-15,35) – patinaj viteză – 3.000 m F – FINALA (Adler Arena)

17,00-19,30 (15,00-17,30) – hochei pe gheaţă F – tur preliminar: Rusia – Germania (Şaiba Arena)

18,30-20,20 (16,30-18,20) – biatlon – sprint F (7,5 km) – FINALA (Complexul sportiv Laura)

18,30-22,25 (16,30-20,25) – sanie – individual M – manşele 3 şi 4 – FINALA (Centrul de sporturi pe pistă de gheaţă Sanki)

19,00-22,10 (17,00-20,10) – patinaj artistic – concursul pe echipe: programul liber masculin, programul liber feminin, dans liber – FINALA (Iceberg)

21,30-23,15 (19,30-21,15) – sărituri cu schiurile – trambulină normală M – FINALA (RusSki Gorki)

(Sursa: Agerpres)

(Daniel Babun)