Ascultă Radio România Reșița Live

Asociația NEVO PARUDIMOS Reșița condamnă instigarea la ură

Asociatia Nevo Parudimos isi exprima ingrijorarea fata de manifestarile ce indeamna la ura si discriminare aparute in mediul online in orasul Resita.

Asociația NEVO PARUDIMOS Reșița condamnă instigarea la ură

Articol editat de Valentina Adam, 23 iunie 2020, 13:11

Problema locuirii și a oamenilor din Mociur devine una tot mai apăsătoare în ultima vreme. Asociația Nevo Parudimos observă cu îngrijorare o serie de “scrisori deschise” care s-au multiplicat în spațiul public online odată cu o serie de proiecte de relocare a unor familii din cartierul Mociur al Reșiței către alte zone ale urbei noastre. Pe lângă atitudinea extrem de agresivă prin care autorii și susținătorii acestora o arată față de alți semeni ai lor, remarcă și comentariile instigatoare la ură și violență nejustificate.

Asociația Nevo Parudimos desfășoară activități de voluntariat și de muncă cu tinerii din comunitățile mariginalizate ale Reșiței de peste 10 ani. De asemenea, de-a lungul timpului a sprijinit prin proiecte cu finanțare nerambursabilă atât municipalitatea reșițeană, cât și instituții ale statului, partenere în astfel de proiecte (școli, grădinițe, spitale, centre medicale etc.). Munca desfășurată în domeniul asistenței sociale, educației și locuirii ne îndreptățește să atragem atenția asupra posibilității escaladării unor conflicte sau/și manifestări violente datorate proiectelor de infrastructură pe care Primăria municipilui Reșița le desfășoară în cartierul Mociur (și nu numai). Prin proiectul în care suntem parteneri, alături de alte organizații și entități publice și private din Reșița, Studiu de dezvoltare comunitară în cadrul proiectului: Sprijinirea dezvoltării comunității, regenerării urbane și incluziunii sociale din Municipiul Reșița (2017) câștigat de Primăria Reșița prin programul POCU 137/5/1 și prin care Grupul de Acțiune Locală Reșița a primit o finanțare de aproximativ 7 mil euro, se desfășoară o serie de activități legate de modificarea infrastructurii locative, rutiere și de transport pentru cele 5 zone urbane mariginalizate identificate printr-un studiu sociologic (Mociur, Dealul Crucii, Traian Lalescu, colonia Baraj Secu și moara Juracek) precum și pentru zonele urbane aferente acestora. Prin urmare, toate cele 5 cartiere vor beneficia de o serie de modernizări și schimbări importante datorate sumelor alocate pentru persoanele aflate în risc de sărăcie și excluziune crescut, fără a face alte diferențe socio-economice.

Pe de altă parte, nevoia de a reloca, de a muta o serie de familii din Mociur este dată tocmai de pericolul de prăbușire în care se află unul din blocurile din acest cartier. De peste un an de zile, atât membrii ai societății civile cât și reprezentanți ai Primăriei Reșița au depus un efort constant pentru a identifica și pentru a stabili o serie de criterii valide, legitime și transparente în vederea stabilirii ordinii celor care se vor muta. Astfel, familiile care vor beneficia de alte spații de locuire sunt familii în care există cel puțin un membru care lucrează cu contract de muncă, cu mai mulți copii, care au depus eforturi financiare pentru a-și renova apartamentul/ locuința primită de la Primărie, care nu au condamnări penale sau alte probleme de acest gen, care au plătite la zi chiriile și cheltuielile publice administrative. De asemenea, și aceste familii sunt plătitoare de taxe și impozite, au copii care vor trebui să se mute la altă școală și care vor trebui să renunțe la vecini, prieteni, precum și să se supună efortului financiar și stresului de a-și schimba locuința și vecinătatea.

Prin urmare, facem un apel la înțelegere și la echilibru pentru a nu inflama un spațiu sensibil al conflictelor sociale pe baze interetnice, cu atât mai mult cu cât Banatul și Reșița sunt exemple de conviețuire interetnică și socială de sute de ani. Suntem convinși că atât efortul nostru, cât și cel al municipalității  va avea impactul scontat, astfel încât comunitatea reșițeană să beneficieze întru totul de modernizări, facilități și bună înțelegere.

Initiatorii acestor scrisori deschise vorbesc de siguranta copiilor si a familiilor lor pentru care sunt ingrijorati. In aceeasi situatie sunt si majoritatea familiilor oneste din aceste cartiere. Nu inseamna ca daca din cei 500 de oameni ce locuiesc in Mociur avem 5-10 persoane care au comis infractiuni, pentru care au fost trasi la raspundere conform legii, toti locuitorii cartierului sunt infratori. De ceea ce facem azi depinde viitorul a 165 de copii din Mociur. Trebuie sa ne gandim ca saracia nu are etnie iar maine poate fi oricare familie din oras in locul acestor familii, declară

Asociatia Nevo Parudimos isi exprima ingrijorarea fata de manifestarile ce indeamna la ura si discriminare aparute in mediul online in orasul Resita

Problema locuirii și a oamenilor din Mociur devine una tot mai apăsătoare în ultima vreme. Asociația Nevo Parudimos observă cu îngrijorare o serie de “scrisori deschise” care s-au multiplicat în spațiul public online odată cu o serie de proiecte de relocare a unor familii din cartierul Mociur al Reșiței către alte zone ale urbei noastre. Pe lângă atitudinea extrem de agresivă prin care autorii și susținătorii acestora o arată față de alți semeni ai lor,  remarcăm și comentariile instigatoare la ură și violență nejustificate.

Asociația Nevo Parudimos desfășoară activități de voluntariat și de muncă cu tinerii din comunitățile mariginalizate ale Reșiței de peste 10 ani. De asemenea, de-a lungul timpului a sprijinit prin proiecte cu finanțare nerambursabilă atât municipalitatea reșițeană, cât și instituții ale statului, partenere în astfel de proiecte (școli, grădinițe, spitale, centre medicale etc.). Munca desfășurată în domeniul asistenței sociale, educației și locuirii ne îndreptățește să atragem atenția asupra posibilității escaladării unor conflicte sau/și manifestări violente datorate proiectelor de infrastructură pe care Primăria municipilui Reșița le desfășoară în cartierul Mociur (și nu numai). Prin proiectul în care suntem parteneri, alături de alte organizații și entități publice și private din Reșița, Studiu de dezvoltare comunitară în cadrul proiectului: Sprijinirea dezvoltării comunității, regenerării urbane și incluziunii sociale din Municipiul Reșița (2017) câștigat de Primăria Reșița prin programul POCU 137/5/1 și prin care Grupul de Acțiune Locală Reșița a primit o finanțare de aproximativ 7 mil euro, se desfășoară o serie de activități legate de modificarea infrastructurii locative, rutiere și de transport pentru cele 5 zone urbane mariginalizate identificate printr-un studiu sociologic (Mociur, Dealul Crucii, Traian Lalescu, colonia Baraj Secu și moara Juracek) precum și pentru zonele urbane aferente acestora. Prin urmare, toate cele 5 cartiere vor beneficia de o serie de modernizări și schimbări importante datorate sumelor alocate pentru persoanele aflate în risc de sărăcie și excluziune crescut, fără a face alte diferențe socio-economice.

Pe de altă parte, nevoia de a reloca, de a muta o serie de familii din Mociur este dată tocmai de pericolul de prăbușire în care se află unul din blocurile din acest cartier. De peste un an de zile, atât membrii ai societății civile cât și reprezentanți ai Primăriei Reșița au depus un efort constant pentru a identifica și pentru a stabili o serie de criterii valide, legitime și transparente în vederea stabilirii ordinii celor care se vor muta. Astfel, familiile care vor beneficia de alte spații de locuire sunt familii în care există cel puțin un membru care lucrează cu contract de muncă, cu mai mulți copii, care au depus eforturi financiare pentru a-și renova apartamentul/ locuința primită de la Primărie, care nu au condamnări penale sau alte probleme de acest gen, care au plătite la zi chiriile și cheltuielile publice administrative. De asemenea, și aceste familii sunt plătitoare de taxe și impozite, au copii care vor trebui să se mute la altă școală și care vor trebui să renunțe la vecini, prieteni, precum și să se supună efortului financiar și stresului de a-și schimba locuința și vecinătatea.

Prin urmare, facem un apel la înțelegere și la echilibru pentru a nu inflama un spațiu sensibil al conflictelor sociale pe baze interetnice, cu atât mai mult cu cât Banatul și Reșița sunt exemple de conviețuire interetnică și socială de sute de ani. Suntem convinși că atât efortul nostru, cât și cel al municipalității  va avea impactul scontat, astfel încât comunitatea reșițeană să beneficieze întru totul de modernizări, facilități și bună înțelegere.

Initiatorii acestor scrisori deschise vorbesc de siguranta copiilor si a familiilor lor pentru care sunt ingrijorati. In aceeasi situatie sunt si majoritatea familiilor oneste din aceste cartiere. Nu inseamna ca daca din cei 500 de oameni ce locuiesc in Mociur avem 5-10 persoane care au comis infractiuni, pentru care au fost trasi la raspundere conform legii, toti locuitorii cartierului sunt infratori. De ceea ce facem azi depinde viitorul a 165 de copii din Mociur. Trebuie sa ne gandim ca saracia nu are etnie iar maine poate fi oricare familie din oras in locul acestor familii, după cium declară Daniel Grebeldinger, director executiv al asociației Nevo Parudimos.

Etichete:
PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea. Social-democrații cer nouă ministere și funcția de secretar general al Guvernului
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 19:48

PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea. Social-democrații cer nouă ministere și funcția de secretar general al Guvernului

PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național, să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și...

PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea. Social-democrații cer nouă ministere și funcția de secretar general al Guvernului
Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL la Congresul Extraordinar. Ioan Popa face parte din noua echipă de conducere
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 16:55

Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL la Congresul Extraordinar. Ioan Popa face parte din noua echipă de conducere

Ilie Bolojan a fost reales președinte al Partidului Național Liberal, la Congresul Extraordinar al PNL desfășurat duminică, 21 iunie 2026, la...

Ilie Bolojan a fost reales președinte al PNL la Congresul Extraordinar. Ioan Popa face parte din noua echipă de conducere
Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 11:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Doar șase rangeri supraveghează 36.000 de hectare în Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, una dintre cele mai mari arii protejate din România
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 10:00

Doar șase rangeri supraveghează 36.000 de hectare în Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, una dintre cele mai mari arii protejate din România

  Potrivit inginerului silvic Gheorghe Bolvănescu, în cadrul Parcul Național Cheile Nerei-Beușnița activează în prezent doar șase...

Doar șase rangeri supraveghează 36.000 de hectare în Parcul Naţional Cheile Nerei-Beuşniţa, una dintre cele mai mari arii protejate din România
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 09:29

Incendiu puternic la Slatina-Timiș. Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, iar pompierii au intervenit aproape patru ore

Un incendiu puternic a izbucnit în cursul nopții de sâmbătă, 20 iunie, în localitatea Slatina-Timiș, din județul Caraș-Severin. Flăcările...

Incendiu puternic la Slatina-Timiș. Trei locuințe au fost cuprinse de flăcări, iar pompierii au intervenit aproape patru ore
Actualitate duminică, 21 iunie 2026, 09:19

Cod galben de caniculă în România. Ministerul Sănătății: evitați expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00

Ministerul Sănătății a transmis, duminică, o serie de recomandări pentru populație, în contextul avertizărilor de cod galben de caniculă...

Cod galben de caniculă în România. Ministerul Sănătății: evitați expunerea la soare între orele 11:00 și 18:00
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute