Ascultă Radio România Reșița Live

Moment aniversar pentru Asociația OncoHelp Timişoara, care împlinește 15 ani de existență

La data de 2 iunie 2005 a fost înregistrat actul de naștere al Asociației OncoHelp, care împlinește anul acesta 15 ani de prezență pe piața medicală românească. Aniversarea este un bun prilej de a privi retrospectiv la toate realizările din această perioadă, dar și de a ne manifesta recunoștința pentru toți cei care au făcut eforturi susținute pentru a ne sprijini.

Moment aniversar pentru Asociația OncoHelp Timişoara, care împlinește 15 ani de existență

Articol editat de Daiana Rosca, 2 iunie 2020, 17:40

După ce în anul 2004 OncoHelp a înființat primul cabinet de oncologie care a funcționat la parterul unui bloc, în anul următor, o dată cu mutarea acestui cabinet la locația actuală de pe strada Ciprian Porumbescu, a apărut ideea înființării Asociației OncoHelp. Misiunea acestei asociații avea să devină promovarea și susținerea oricărui tip de activitate  menită să sprijine persoanele bolnave de cancer, și lupta pentru dezvoltarea serviciilor medicale oncologice necesare diagnosticării și tratării pacienților.

”În urmă cu exact 15 ani puneam bazele unei asociații nonprofit după un maraton juridic de mai multe luni. La momentul respectiv gândeam această asociație ca un mecanism de fund-raising care să ne permită să dezvoltăm un serviciu de oncologie alternativ la oferta limitată din acele vremuri. 

Numele asociației a fost ales cu strângere de inimă, opțiunea de a utiliza cuvinte ne-românești fiind dictată atunci de speranța de a obține sprijin consistent de la organizațiile caritabile din străinătate. Eram la început de drum, aveam mult entuziasm dar puține cunoștințe despre posibilitățile reale ale unei astfel de asociații. În final s-a dovedit că întreaga dezvoltare ulterioară s-a făcut cu resurse locale iar comunitatea ne-a sprijinit permanent după ce a înțeles importanța demersului nostru.

Privind azi în urmă, la cei 15 ani scurși de la nașterea OncoHelp, pot spune ca au fost probabil cei mai frumoși ani ai noștri – membrii asociației, ca ne-au adus probabil cele mai mari împliniri profesionale. Asociația OncoHelp a fost copilul nostru care s-a născut timid dar s-a dezvoltat dincolo de cele mai îndrăznețe visuri ale noastre de atunci, din 2005. Și pentru că are doar 15 ani, azi suntem convinși că poate mai mult, chiar mult mai mult. Vrem ca OncoHelp să însemne în deceniile care urmează un sinonim al profesionalismului și al grijii pentru omul în suferință, un sinonim al victoriei în lupta împotriva cancerului.” ne-a declarat Conf. Dr. Șerban NEGRU

În anul 2005 a început dezvoltarea primului și a celui mai important proiect al Asociației, și anume construirea Centrul de Oncologie OncoHelp, care a împlinit 10 ani de activitate în toamna anului 2019.

Asociația OncoHelp a plasat mereu comunitatea în centrul preocupărilor sale de dezvoltare, primind în mod constant un sprijin substanțial din partea sponsorilor, cetățenilor simpli sau a diverselor insituții și organizații care i s-au alăturat în lupta dusă cu cancerul. Numai așa au fost posibile:

  • În anul 2005 – înființarea celui de-al doilea sediu al cabinetului de oncologie creat în anul 2004, în casa cu teren înconjurător de pe str. C. Porumbescu nr. 59, cu o echipă formată din 6 membri;
  • În anul 2006 – începerea construcției pentru clădirea Centrului de Oncologie OncoHelp – cu ajutorul unui număr impresionant de sponsori și donatori din comunitate;
  • În anul 2007 – Asociația OncoHelp împreună cu Asociația Femeilor Antreprenor organizează un bal caritabil pentru continuarea construcției Centrului de Oncologie OncoHelp;
  • În anul 2008 – Asociația OncoHelp, prin acțiuni de promovare în comunitate, începe colaborarea cu Avon Cosmetics Romania, reușind astfel continuarea construcței Centrului de Oncologie OncoHelp. Sunt obținute astfel fonduri în valoare de 140.000 Euro;
  • În anul 2009 – pentru finalizarea construcției Asociatia OncoHelp primește sprijin din partea Rotary Club Cetate prin campania „O mână întinsă vieții”, reușind astfel inaugurarea Centrului de Oncologie OncoHelp cu o suprafață de 830 mp, 3 nivele și 32 de paturi; 
  • În anul 2011 – are loc inaugurarea Departamentului de Imagistică a Centrului de Oncologie OncoHelp prin achiziționarea unui computer tomograf, în valoare de 100.000 de euro, cu ajutorul Avon Cosmetics Romania;
  • În anul 2012 – Gala Oameni pentru Oameni aduce fonduri pentru extinderea clădirii Centrului de Oncologie OncoHelp. Se înființează secția de hematologie cu 15 paturi, și secția de îngrijiri paliative, de asemenea cu 15 paturi. Se reușește astfel finalizarea clădirii pe 6 nivele, cu un număr total de 160 de paturi;
  • În anul 2013 – acțiunile de fundraising continuă prin atragerea unei sponsorizări din partea Asociației Kolping Sfânta Maria Timișoara, Kolping Rothenbach Germania și Schmitt und Sohn Aufzuge. Se reușește astfel dotarea Centrului de Oncologie OncoHelp cu un ascensor pentru pacienți in valoare de 60.000 Euro;
  • În anul 2014 – este atrasă o donație  din partea  Asociației Dăruiește Viață, în valoare  de 400.000 Euro, și începe construirea  primului buncăr pentru radioterapie;
  • În anul 2014 – cu ajutorul a peste 30 de companii din zona de vest se reușește achiziționarea unui mamograf; 
  • În anul 2014 – are loc prima ediție a evenimentului caritabil Dovleacul Roz;
  • În anul 2015 – are loc achiziția unui accelerator liniar unique performance pentru dotarea primului buncăr de radioterapie și totodată are loc inaugurarea buncărului, împreună cu Asociația Dăruiește Viață;
  • În anul 2016 – cu ajutorul Rotary Club Timișoara, Centrul de Oncologie OncoHelp este dotat cu al doilea asccensor in parteneriat cu Kone;
  • În anul 2016 – începe construcția celui de doilea buncăr pentru radioterapie, dar și dotarea acestuia cu un accelerator liniar Clinac IX-Varian;
  • În anul 2017 – se amenajează un spațiu verde pentru pacienți și aparținători;
  • În anul 2017 – se realizează dotarea cu un ecograf performant Toshiba Aplio XG si se pune în funcțiune cel de-al doilea accelerator liniar;
  • În anul 2018 – activitatea de fundraising continuă, pentru extinderea laboratorului de radioterapie cu un corp nou de clădire care va adăposti Ambulatoriul de Radioterapie, activitate realizată cu ajutorul Radio Reșița, prin campania „Muzică pentru viață” 
  • În anul 2018  – are loc prima ediție a Crosului OncoHelp –  pentru stângere de fonduri;
  • În primăvara anului 2019 – începe construcția Ambulatoriului de Radioterapie

Orice aniversare este un motiv de bucurie, dar și de conștientizare a ceea ce s-a realizat în timpul care a trecut. Suntem mândri de rolul pe care Asociația OncoHelp l-a avut în devoltarea organică a Centrului de Oncologie OncoHelp, de progresul pe care acesta l-a realizat, dar și de locul important pe care acesta îl ocupă pe piața medicală din România.

Și pentru că în centrul preocupărilor noastre se află pacienții noștri – oameni care suferă de o boală nemiloasă – suntem bucuroși că putem, încă de la înființare, să oferim servicii gratuite tuturor pacienților asigurați. De asemenea, prin sprijinirea grupul de suport Violeta dorim să oferim un cadru în care membrilor săi să le fie redată forța existențială și autodeterminarea atât de necesare creșterii calității vieții femeilor diagnosticate cu cancer la sân.

În următorii ani vom continua să investim în dezvoltarea Centrului de Oncologie OncoHelp pentru a mări capacitatea de oferire a unui răspuns cât mai rapid la solicitările în continuă creștere venite din partea pacienților. Vom continua să plasăm pacienții în centrul preocupărilor noastre, pentru a aduce acestora beneficii atât prin calitatea serviciilor medicale, dar mai ales prin umanitate, ameliorarea suferinței și asigurarea demnității acestora până în ultima clipă.

Având în vedere situația existentă la nivel global generată de pandema COVID – 19, acest comunicat de presă este singurul mod prin care marcăm această aniversare. Activitatea Centrului de Oncologie OncoHelp se desfășoară în continuare, în condiții de maximă siguranță și protecție, iar noi suntem la datorie, la foc continuu, alături de pacienții noștri, ne-au transmis reprezentanţii spitalului.

Etichete:
A început construcția unei noi creșe în Arad, în cartierul Micălaca. Investiție de peste 12 milioane de lei pentru educația timpurie
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 16:54

A început construcția unei noi creșe în Arad, în cartierul Micălaca. Investiție de peste 12 milioane de lei pentru educația timpurie

Primăria Municipiului Arad a anunțat demararea lucrărilor pentru construirea unei noi creșe pe strada Voinicilor, în cartierul Micălaca, în...

A început construcția unei noi creșe în Arad, în cartierul Micălaca. Investiție de peste 12 milioane de lei pentru educația timpurie
Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți

Absolvenții clasei a VIII-a au susținut luni, 22 iunie, prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura...

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj

Regulamentul privind organizarea traficului greu în municipiul Lugoj va fi modificat după o nouă sesiune de consultări publice și după...

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi