Ascultă Radio România Reșița Live

În ultimele 24 de ore, România a înregistrat 190 de cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până la încheierea stării de urgență instituite pe teritoriul României, au fost plasate în carantină instituționalizată 2.304 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 238 persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea  fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile.

În ultimele 24 de ore, România a înregistrat 190 de cazuri de îmbolnăvire cu noul coronavirus

Articol editat de Casandra Silitra, 15 mai 2020, 13:13

O dată cu instituirea stării de alertă, pentru persoanele care vin în România din străinătate, măsura izolării/carantinării la locuință împreună cu familia/aparținătorii cu care locuiesc împreună, iar pentru cele care nu au posibilitatea îndeplinirii condițiilor pentru măsura menționată sau solicită acest lucru pentru a nu-și expune familia, se poate opta pentru măsura carantinei instituționalizate în spații puse la dispoziție de autorități.

Persoanele care nu respectă măsurile de izolare/carantină la domiciliu vor fi introduse în carantină instituționalizată pentru o perioadă de 14 zile să suporte contravaloarea cazării și hrănirii pe această perioadă.

Persoanele aflate în carantină instituționalizată la această dată, rămân în carantină în spațiile respective până la încheierea perioadei de 14 zile.

Începând cu data de 15.05.2020, este permisă circulația persoanelor în

afara locuinței/gospodăriei, în interiorul localităților, cu respectarea măsurilor de prevenire a răspândirii infecției și evitarea formării grupurilor pietonale mai mari de 3 persoane care nu aparțin aceleiași familii.

Se instituie interdicția deplasării persoanelor în afara localității/zonei metropolitane cu următoarele excepții:

a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;

b) deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat;

c) deplasarea pentru realizarea de activități agricole;

d) deplasarea pentru comercializarea de produse agroalimentare de către producătorii agricoli;

e) deplasarea pentru îngrijirea sau administrarea unei proprietăți din altă localitate sau eliberarea de documente necesare pentru obținerea unor drepturi;

f) deplasarea pentru participarea la programe sau proceduri în centrele de tratament;

g) deplasarea din alte motive justificate, precum îngrijirea/însoțirea copiilor/membrilor de familie, îngrijirea unei rude/afin sau persoană aflată în

întreținere, asistența persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilități, decesul

unui membru de familie;

h) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță;

i) deplasarea pentru activități recreativ-sportive individuale desfășurate în aer

liber (ciclism, drumeție, alergare, canotaj, alpinism, vânătoare, pescuit și altele) cu participarea a cel mult 3 persoane.

j) deplasarea pentru participarea la evenimente familiale, cu un număr limitat de persoane și respectarea regulilor de distanțare socială;

k) deplasarea pentru achiziția, service-ul, efectuarea ITP sau alte operațiuni de

întreținere a vehiculelor, activități care nu pot fi efectuate în localitatea de domiciliu.

Până astăzi, 15 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 16.437 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 9.370 au fost declarate vindecate și externate.

Numărul de cazuri confirmate, pe județe, potrivit raportării Institutului Național de Sănătate Publică:

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate
1.Alba256
2.Arad691
3.Argeș193
4.Bacău418
5.Bihor492
6.Bistrița-Năsăud292
7.Botoșani646
8.Brașov604
9.Brăila19
10.Buzău97
11.Caraș-Severin110
12.Călărași69
13.Cluj513
14.Constanța256
15.Covasna228
16.Dâmbovița170
17.Dolj154
18.Galați529
19.Giurgiu202
20.Gorj88
21.Harghita36
22.Hunedoara598
23.Ialomița319
24.Iași342
25.Ilfov404
26.Maramureș80
27.Mehedinți89
28.Mureș641
29.Neamț824
30.Olt53
31.Prahova79
32.Satu Mare56
33.Sălaj55
34.Sibiu442
35.Suceava3.386
36.Teleorman113
37.Timiș488
38.Tulcea96
39.Vaslui146
40.Vâlcea27
41.Vrancea501
42.Mun. București1.591
43.44
                                       TOTAL16.437

Totodată, până acum, 1056 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș, Giurgiu, Bihor, Argeș, Vaslui, Botoșani, Alba, Sălaj, Brașov, Mehedinți, Teleorman, Gorj, Prahova, Vâlcea, Călărași, Maramureș, Olt și Ilfov, au decedat.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 190 de noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 219 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 14.441 de  persoane. Alte 14.791 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 294.601 teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 364 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 3.798 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 578  de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 2.887 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.698 în Italia, 561 în Spania, 29 în Franța, 453 în Germania, 86 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia  și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 103 de cetățeni români aflați în  străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 34 în Marea Britanie, 8 în Spania, 5 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA și unul în Brazilia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 22 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 9 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

Alte decizii, precum și alte date de interes, vor fi aduse la cunoștința publicului în cel mai scurt timp.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul COVID – 19 (Coronavirus) la nivel european și global:

Până la data de 14 mai 2020, au fost raportate 1.277.188 de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andora. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, Franţa, Germania, Spania și Regatul Unit.  

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI VINDECAŢI
Regatul Unit229.705 (+3.242)  33.186 (+494)        1.045     (+13)
Spania228.691  (+661)  27.104 (+184)    143.374   (+2.551)
Italia222.104  (+888)  31.106 (+195)    115.288   (+2.747)
Franţa140.734  (+507)  27.074  (+83)      59.719    (+933)
Germania172.239  (+933)                  7.723  (+89)    150.300        –

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA  14 MAI 2020 
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚIVINDECAȚI
  4.308.809 (+85.762)296.680 (+5.161)1.588.858 (+36.947)

Etichete:
Cazul dronei rusești prăbușite la Galați, în dezbaterea Consiliului de Securitate al ONU
Naţional luni, 1 iunie 2026, 13:58

Cazul dronei rusești prăbușite la Galați, în dezbaterea Consiliului de Securitate al ONU

România a solicitat convocarea unei reuniuni speciale a Consiliului de Securitate al ONU în urma incidentului produs la Galați, unde o dronă de...

Cazul dronei rusești prăbușite la Galați, în dezbaterea Consiliului de Securitate al ONU
Salvați Copiii: Trei din zece copii români trăiesc în sărăcie, iar mortalitatea infantilă a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu
Naţional luni, 1 iunie 2026, 10:49

Salvați Copiii: Trei din zece copii români trăiesc în sărăcie, iar mortalitatea infantilă a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu

Trei din zece copii din România trăiesc în risc de sărăcie sau excluziune socială, tot mai mulți sunt expuși riscurilor cauzate de lipsa...

Salvați Copiii: Trei din zece copii români trăiesc în sărăcie, iar mortalitatea infantilă a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu
Locatarii blocului din Galați lovit de o dronă militară se pot întoarce în apartamente. Structura de rezistență nu a fost afectată
Naţional sâmbătă, 30 mai 2026, 14:00

Locatarii blocului din Galați lovit de o dronă militară se pot întoarce în apartamente. Structura de rezistență nu a fost afectată

Locatarii blocului din Galați peste care s-a prăbușit o dronă militară, în noaptea de joi spre vineri, se pot întoarce în imobil, după ce...

Locatarii blocului din Galați lovit de o dronă militară se pot întoarce în apartamente. Structura de rezistență nu a fost afectată
Au apărut noile tarife de referință RCA. Cât se plătește acum în funcție de mașină și șofer
Naţional sâmbătă, 30 mai 2026, 09:55

Au apărut noile tarife de referință RCA. Cât se plătește acum în funcție de mașină și șofer

Autoritatea de Supraveghere Financiară a publicat noul raport semestrial privind tarifele de referință RCA, document elaborat de compania...

Au apărut noile tarife de referință RCA. Cât se plătește acum în funcție de mașină și șofer
Naţional vineri, 29 mai 2026, 21:22

Guvernul acordă ajutoare de urgență după prăbușirea dronei în Galați

Decizia a fost adoptată în ședința Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU), convocată de premierul Ilie Bolojan, potrivit...

Guvernul acordă ajutoare de urgență după prăbușirea dronei în Galați
Naţional vineri, 29 mai 2026, 16:08

Consulatul General al Federației Ruse la Constanța se va închide. Nicușor Dan, după ședința CSAT: „Întreaga responsabilitate revine Rusiei”

Consulatul General al Federației Ruse la Constanța se va închide, iar consulul general rus a fost declarat persona non grata, a anunțat...

Consulatul General al Federației Ruse la Constanța se va închide. Nicușor Dan, după ședința CSAT: „Întreaga responsabilitate revine Rusiei”
Naţional vineri, 29 mai 2026, 15:08

România închide Consulatul Rusiei de la Constanța după incidentul cu drona de la Galați

Șeful statului a declarat că responsabilitatea Federației Ruse în acest caz este „indubitabilă”. El nu a precizat însă dacă...

România închide Consulatul Rusiei de la Constanța după incidentul cu drona de la Galați
Naţional vineri, 29 mai 2026, 11:50

Dronă căzută la Galați/ Consiliul Suprem de Apărare a Țării s-a reunit la Palatul Cotroceni

Consiliul Suprem de Apărare a Țării s-a reunit vineri, la Palatul Cotroceni, sub conducerea președintelui Nicușor Dan, după incidentul de la...

Dronă căzută la Galați/ Consiliul Suprem de Apărare a Țării s-a reunit la Palatul Cotroceni