România este condusă cu 2-0 în Cupa Davis, după primele partide de simplu

romania-echipa-cupa-davisEchipa de tenis a României este condusă de Ucraina cu scorul de 2-0, vineri seara, la Dnepropetrovsk, după primele două meciuri de simplu ale întâlnirii din primul tur al Grupei 1, zona Europa-Africa a Cupei Davis.

În al doilea meci de simplu se va juca între Victor Hănescu (32 ani, 72 ATP) a fost învins de Ilia Marcenko (26 ani, 160 ATP) în cinci seturi, cu 4-6, 2-6, 6-3, 7-6 (6), 6-4, deşi a condus cu 2-0 la seturi şi a avut nu mai puţin de trei mingi de meci în setul patru.

În primul set, Hănescu a rupt echilibrul la scorul de 3-3, reuşind un break, care s-a dovedit decisiv, câştigând cu 6-4, după 44 de minute. Marcenko a început cu dreptul setul al doilea, a condus cu 1-0, dar apoi Hănescu a reuşit să îşi adjudece nu mai puţin de cinci ghemuri la rând, adjudecându-şi setul cu 6-2, în 34 de minute. Setul al treilea a avut o desfăşurare mai neobişnuită: Marcenko a condus cu 1-0, Hănescu şi-a câştigat serviciul, iar apoi a reuşit un break, pentru 2-1, dar ucraineanul a evoluat din ce în ce mai bine, a servit excelent şi a întors scorul, câştigând cu 6-4 (33 minute). În setul al patrulea, cei doi jucători au mers cap la cap până în tiebreak, după ce Hănescu a ratat o minge de break la 4-3, dar a şi salvat două mingi de break la 5-5. Hănescu a avut nu mai puţin de trei mingi de meci (6-3), dar nu a reuşit să fructifice niciuna, Marcenko câştigând cinci puncte la rând şi setul, cu 8-6. În decisiv, Hănescu a câştigat pe serviciul adversarului pentru 3-2, dar apoi şi Marcenko a reuşit acelaşi lucru. Hănescu a irosit nu mai puţin de trei mingi de break în ghemul următor, iar Marcenko a încheiat setul şi meciul cu un break: 6-4.

Tenismanul ucrainean a adus un punct neaşteptat echipei sale, la capătul unui meci dramatic, care a durat mai bine de trei ore.

Marcenko a reuşit prima sa victorie în faţa lui Hănescu, după ce Victor îl învinsese în 2010 în Cupa Davis, cu 7-6 (1), 7-5, 6-4, şi în 2009 în optimi la St. Petersburg, cu 6-3, 6-4.

În primul meci de simplu, Adrian Ungur (29 ani, 122 ATP) a fost învins de Serghei Stahovski (28 ani, 85 ATP), în trei seturi, cu 6-3, 6-1, 6-4. Ucraineanul conduce acum cu 2-1 la meciurile directe, după ce a câştigat în faţa lui Ungur şi în 2010 în Cupa Davis, cu 6-2, 6-7(3), 7-5, 7-5. Tenismanul născut la Piteşti se impusese anul trecut în faţa lui Stahovski, în optimile turneului challenger de la Mons (Belgia), cu 6-4, 2-6, 6-4.

Sâmbătă, de la ora 16,00, va avea loc partida de dublu, probabil între perechile Victor Hănescu/Horia Tecău şi Denis Molcianov/Serghei Bubka jr.

Duminică au loc ultimele partide de simplu, Victor Hănescu – Serghei Stahovski (14,00) şi Adrian Ungur – Ilia Marcenko.

Dacă Ungur şi Marcenko nu s-au întâlnit până acum, Hănescu şi Stahovski sunt la egalitate, 1-1, la meciurile directe. Victor a câştigat în 2010 în Cupa Davis, cu 6-4, 6-2, 7-5, iar Stahovski şi-a luat revanşa în 2011, în primul tur la turneul ATP World Tour Masters 1000 Roma, cu 6-3, 1-6, 7-6 (6).

Din echipa României, al cărei căpitan nejucător este Andrei Pavel, mai fac parte Marius Copil şi juniorul Patrick Ciorcilă.

România şi Ucraina se vor întâlni pentru a doua oară în Cupa Davis, după ce în 2010 ‘tricolorii’ s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-1, tot în Grupa I. Dacă va trece de Ucraina, România va întâlni în turul doi, pe teren propriu, reprezentativa Suediei, care nu joacă în primul tur. Meciurile ar urma să aibă, cel mai probabil, în perioada 4-6 aprilie 2014. Dacă va câştiga întâlnirile cu Ucraina şi Suedia, România va juca în play-off-ul pentru Grupa Mondială.Sursa:Agerpres