Ascultă Radio România Reșița Live

PREZIDENŢIALE 2019: Prezenţa la vot la nivel naţional, la ora 21.00, a fost 49,87%

Ora 21.00

PREZIDENŢIALE 2019: Prezenţa la vot la nivel naţional, la ora 21.00, a fost 49,87%

Articol editat de Mirabela Afronie, 24 noiembrie 2019, 20:40 / actualizat: 24 noiembrie 2019, 23:31

Prezenţa la vot în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale a fost, astăzi, la nivel naţional, până la ora 21:00, de 49,87%, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central. În Caraș Severin au votat 46,12% din numărul total al alegătorilor.

Ora 20.00

Prezenţa la urne cu o oră înainte de încheierea votului în România , respectiv la ora 20:00, este de 48,95%, peste 8.900.000 de români exercitându-şi dreptul de vot la secţiile din ţară.

În Caraş Severin au votat până la această oră 48,48 %, în Timiş – 54,48 %, iar în Arad – 48,50 %.

Ora 18.00

Prezenţa la vot la alegerile prezidenţiale este, la ora 18.00, de 44,31 %, peste 8 milioane de români exercitându-şi dreptul de vot în ţară, conform datelor BEC. În străinătate au votat peste 800.000 de alegători.Până la ora 18.00, pe listele permanente au votat 7.006.753 de alegători, pe listele suplimentare au votat 990.883 de români, iar cu urna mobilă 74.902 alegători. Numărul total al voturilor înregistrate este 8.072.538, reprezentând 44,31 % dintre cetăţenii cu drept de vot.

În Caraş Severin, până la ora 18.00 au votat 42,92 %, în Timiş – 50,33 %, iar în Arad – 44,76 %.

Ora 17.00

Prezenţa la vot în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale a fost la nivel naţional, până la ora 17,00, de 40,29%, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central (BEC).Au votat 7.341.534 de alegători, dintre care 4.179.214 în mediul urban, iar 3.162.320 în mediul rural.

În Caraş Severin prezenţa la vot este de 38,84 %, în Timiş – 45,35 %, iar în Arad – 40,08 %

Ora 15.00

Prezenţa la vot în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale a fosţ duminică, la nivel naţional, până la ora 15,00, de 31,39%, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central (BEC). În Caraş Severin, prezenţa la urne este de 30,39 %, în Timiş procentul este de 35,65 %, iar în Arad de 30,66%.

Ora 14.00

Prezenţa la urne în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale este la nivel naţional de 26,85 %, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central. În judeţul Caraş-Severin, au votat 24,01% dintre persoanele aflate pe liste. Un procent asemănător se înregistrează în judeţul Arad – 23,39%. Mai harnici au fost timişenii, unde şi-au exercitat dreptul la vot 27,60 %.

Ora 13.30

Procesul electoral se desfăşoară fără prea mari probleme. În Caraş-Severin au existat două sesizări, dintre care una la Radimna, care a fost infirmată. După cum a declarat Alina Boeru, purtătorul de cuvânt al IPJ, a fost vorba de o eroare la introducerea manuală a CNP-ului. La Vrani se fac verificări după ce o persoană a sunat la 112 să reclame că nişte cetăţeni ar fi fost transportaţi la vot cu microbuzul şcolar.

În Timiş, la mai multe secţii de votare au fost raportate probleme cu alimentarea cu energie electrică, motiv pentru care Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă a trimis generatoare.

Ora 13.00

Prezenţa la vot în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale este la nivel naţional, până la ora 13.00, de 22,07 %, potrivit datelor furnizate de Biroul Electoral Central (BEC). Şi-au exprimat dreptul la vot 4.021.634 din cei 18.217.411 de români înscrişi pe liste. Cei mai mulţi votanţi sunt din mediul urban, au între 45 şi 64 de ani şi sunt bărbaţi. Ca şi judeţe, lider este Ilfov cu 28,03 %, iar Harghita este la coada clasamentului cu 9,74 %.

În judeţul Caraş-Severin, prezenţa la urne este de 19,98 %, Arad – 19,07 %, Timiş – 22,64 %, Mehedinţi – 24,90 % şi Hunedoara – 23,08 %. Peste hotare au votat 522.130 de români, dintre care 17.503 prin corespondenţă.

Ora 12.00

16,6% din cele 18 milioane de români cu drept de vot au ieşit deja la urne, cu aproape 2 procente mai mult faţă de turul întâi al alegerilor prezidenţiale. În Caraş-Severin, prezenţa este mai scăzută faţă de cea de la nivel naţional, doar 14,61% dintre cărăşeni au votat până la această oră. Procesul electoral se desfăşoară în condiţii bune, fără probleme majore. Prefectul judeţului Caraş-Severin, Matei Lupu spune că toate efectivele sunt gata să intervină în orice situaţie, dar speră să nu fie nevoie. În Timiş, numărul celor care şi-au exercitat dreptul la vot este 104.549, adică 16,72%.

Ora 10.00

1.252.683 de români au votat până la această oră(6,87 %), dintre care 164.059 pe liste suplimentare. De asemenea, 1.291 au solicitat urna mobilă pentru a-şi exercita dreptul la vot.

Potrivit site-ului www.prezenta.bec.ro, cei mai harnici au fost alegătorii din Teleorman, unde prezenţa la urne este de 9,42%, fiind urmat de Olt cu 8,95%. La polul opus se află judeţele Harghita – 2,65% şi Covasna – 3,02%.

În vestul ţării, prezenţa este asemănătoare cu cea la nivel naţional: Caraş-Severin – 6,6%, Arad – 6,76% şi Timiş – 7,32%.

Ora 09.00

Prezenţă mai slabă faţă de primul tur al alegerilor prezidenţiale. Dacă în urmă cu două săptămâni şi-au exercitat dreptul la vot până la ora 9,00, 3,52% dintre români, acum s-au prezentat la urne – 3,35 %. Din numărul total de 610.918 de votanţi, 344.035 au fost în mediul urban, iar 266.883 în mediul rural. În Caraş-Severin prezenţa la urne a fost de 3,21%.

Cetăţenii pot vota cu un act de identitate valabil, emis de statul român, respectiv: cartea de identitate; cartea electronică de identitate; cartea de identitate provizorie; buletinul de identitate; paşaportul diplomatic; paşaportul diplomatic electronic; paşaportul de serviciu; paşaportul de serviciu electronic; paşaportul simplu; paşaportul simplu electronic; paşaportul simplu temporar; titlul de călătorie; carnetul de serviciu militar.

Dacă alegătorul se află în unitatea administrativ-teritorială unde îşi are domiciliul sau reşedinţa poate vota numai la secţia de votare la care este arondată strada sau localitatea unde îşi are domiciliul ori reşedinţa, iar dacă se afla în altă unitate administrativ-teritorială poate vota la orice secţie de votare.

Ora 08.00

243.349 de români au votat în prima oră de la deschiderea secţiilor. În competiţie se află şeful statului în exerciţiu, Klaus Iohanniş susţinut de PNL şi liderul PSD, Viorica Dăncilă. Secţiile sunt deschise până la ora 21, dar ca şi în primul tur, programul poate fi prelungiţ la nevoie, până la miezul nopţii.

În Caraş-Severin s-au prezentat la urne 1,33 % dintre cei 265.299 de cetăţeni cu drept de vot, înscrişi pe listele permanente, fiind organizate 365 de secţii de votare.

În Timiş, prezenţa la urne a fost până la ora 08.00 de 1,42 %, iar în Arad – 1,35 %. Procesul de votare se încheie la ora 21.00, cu menţiunea că există posibilitatea de prelungire dacă mai sunt alegători care aşteaptă la rând.

Etichete:
Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți

Absolvenții clasei a VIII-a au susținut luni, 22 iunie, prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura...

Evaluarea Națională 2026: peste 1.500 de elevi au susținut proba la Limba Română în Caraş-Severin. Doar 33 de absenți
Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:46

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj

Regulamentul privind organizarea traficului greu în municipiul Lugoj va fi modificat după o nouă sesiune de consultări publice și după...

Regulamentul de trafic greu din Lugoj va fi modificat. Strada Traian Vuia ar putea fi inclusă pe lista arterelor fără restricții de tonaj
Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 15:00

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate

Funcționarii Primăriei Timișoara au pus în aplicare, luni, dispoziția emisă de primarul Dominic Fritz privind desființarea mai multor...

Primăria Timișoara a demolat construcții ridicate ilegal pe domeniul public. Costurile vor fi suportate de firmele implicate
Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara