[VIDEO-AUDIO] CSM Reșița a pierdut, in extremis, partida cu UTA. Leontin Doană: punctăm doar la impresia artistică, punctele se duc la alții!

1338

Fotbaliștii de la CSM Reșița au pierdut, in extremis, jocul de duminică, 27 octombrie cu UTA, de pe teren propriu. Dacă prima repriză a fost dominată de echipa arădeană, partea a doua a meciului a aparținut în proporție de 90 % rosso-nerilor.

Scorul final a fost 3-2, pentru UTA, după ce la pauză tot oaspeții erau în avantaj, 2-0, prin reușitele lui Ciprian Rus în minutul 2 și a lui Romario Moise, în minutul 24.

După pauză, rosso-nerii au revenit pe teren mai motivați și chiar în minutul 47 la un șut a lui Ehmann spre poarta adversă mingea a ajuns în plasă după o deviere a lui Ilie, autogol. Au urmat alte minute de dominare ale elevilor lui Leontin Doană, cei care au egalat în minutul 69 prin Cioablă. Apoi spiritele s-au încins și au fost comise câteva fault-uri dure. Dragoș Săulescu a fost accidentat destul de serios după un contact cu un alt adversar, s-a prăbușit pe gazon, având nevoie de îngrijiri medicale.

Spre finalul partidei jocul s-a echilibrat, au fost mai multe faze periculoase ale oaspeților, care au marcat după un gol de generic al aceluiași Romario Moise, în primul minut de prelugiri.

Un egal era echitabil”, a spus la final de partidă, Leontin Doană, antrenorul rosso-nerilor:

Antrenorul arădenilor, Laszlo Balint, a fost dezamăgit de evoluția jucătorilor săi, dar bucuros că și-au adjudecat cele trei puncte:

Miercuri, 20 Noiembrie

Turris Oltul Turnu Măgurele – Petrolul Ploieşti.

——————————–

Fotbaliștii de la CSM Reșița au pregătit în această săptămână jocul cu UTA, meci important din Liga a II-a de fotbal. Echipa clasată pe locul III în campionat, cu pretenții la promovare, vine în Valea Domanului după puncte.

”Nu va fi un meci ușor”, spune președintele CSM Reșița, Cristi Bobar:

”Ne-am pregătit foarte bine și sperăm să se vadă în jocul nostru cu UTA”, a afirmat Leontin Doană, antrenorul reșițenilor:

Indisponibil timp de mai multe luni, după o accidentare, Laurențiu Breșneni încearcă să revină la forma maximă, dar nu este refăcut 100%:

Cristian Zimmerman, portarul rosso-nerilor, anticipează jocul ca fiind unul dificil:

Antrenorul celor de la UTA, Laszlo Balint, este convins că CSM Reșița este motivată să evolueze cât mai bine, dar își dorește cele trei puncte pentru echipa sa:

Jucătorul Bogdan Stancu de la UTA confirmă cele spuse de antrenorul său și apreciază cât de importantă este victoria pentru ei:

Partida din etapa a 14-a a Ligii a II-a de fotbal dintre CSM Reșița și UTA va avea loc duminică, 27 octombrie de la ora 12.30.

Runda începe cu întâlnirea de vinei dintre Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Cluj.