Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Ungariei, după ce l-a depășit pe Verstappen!

Lewis Hamilton a obținut a opta victorie din 2019 în Marele Premiu al Ungariei, de la Hungaroring. Pilotul lui Mercedes l-a depășit cu numai trei secunde înainte de final pe olandezul Max Verstappen, care a condus cea mai mare parte a cursei. Pe podium a mai urcat pilotul lui Ferrari, Sebastian Vettel.

Max Verstappen și Sebastian Vettel au completat podiumul. În puncte au mai intrat Leclerc, Sainz, Gasly, Raikkonen, Bottas, Norris și Albon, conform Digi Sport!

Pe traseul de lângă Budapesta, poziția pe grilă s-a dovedit a fi decisivă. În cele 33 de ediții ale Grand Prix-ului, de 15 ori s-a câștigat cu plecare din pole position. Lewis Hamilton, liderul clasamentului general, a plecat din linia a doua și l-a avut alături pe Charles Leclerc.

Sursă:Digi Sport