Ascultă Radio România Reșița Live

Ciclişti dopaţi în 1998 la Turul Franţei

Laurent JalabertCiclistul australian Stuart O’Grady şi francezul Laurent Jalabert (foto) au confirmat, joi, că s-au dopat cu EPO înaintea Turului Franţei din 1998, după ce numele lor au apărut în raportul comisiei de anchetă a Senatului francez pentru lupta contra dopajului.

Ciclişti dopaţi în 1998 la Turul Franţei

Articol editat de Daniel Babun, 25 iulie 2013, 14:19

O’Grady, care şi-a anunţat luni retragerea din activitate la 39 de ani, a recunoscut într-un interviu pentru publicaţia The Advertiser că a utilizat EPO în cariera sa. Australianul a câştigat o etapă şi a purtat tricoul galben pentru trei zile în Turul Franţei din 1998.

Stuart O’Grady a declarat că s-a dopat singur, fără ştirea echipei sale de atunci, GAN. „Nicio altă persoană nu a fost implicată. Am trecut graniţa cu două sptămâni înainte de începerea Turului Franţei şi mi-am cumpărat produsul de la farmacie. Am fost extrem de atent la cantităţile pe care le foloseam, deoarece auzisem câteva poveşti urâte. După afacerea Festina m-am debarasat de tot ce aveam şi nu m-am mai dopat”, a spus O’Grady.

Rutierul australian a mărturisit că cel mai greu moment a fost când le-a spus părinţilor săi: „A fost cel mai greu moment din viaţa mea. Le-am cerut să mă asculte pentru a avea tabloul complet. Toată cariera mea am încercat să-i fac pe părinţii mei să se mândrească cu mine. Cicliştii sunt şi ei oameni şi fac greşeli. Am luat decizia de a mă dopa doar din prisma Turului Franţei. Este doar o parte din viaţa mea. Am văzut ciclişti arestaţi, care au mers la închisoare, şi asta m-a făcut să-mi fie frică”.

O’Grady a afirmat că nu a fost dopat când a câştigat alte curse. „Am avut şansa de a câştiga o mulţime de lucruri. În următorii o mie de ani pot testa probele mele din Paris-Roubaix sau de când am câştigat medaliile olimpice, nu vor găsi nimic. Vreau să închid acest capitol din viaţa mea şi să am un nou început. Ştiu că vor fi consecinţe, dar nu vreau să stau în faţa oamenilor şi să spună despre mine că sunt un mincinos”, a precizat O’Grady, de patru ori campion olimpic.

Fostul ciclist francez Laurent Jalabert a recunoscut şi el că s-a dopat cu EPO în 1998. „Numele său apare în această anchetă şi el îşi asumă responsabilitatea. El a recunoscut în faţa comisiei, este responsabil pentru faptele sale şi este gata să suporte consecinţele”, se arată într-un comunicat al avocatului său, trimis AFP.

Laurent Jalabert, în vârstă de 44 de ani, a fost victima unui grav accident de circulaţie în luna martie. El trebuia să fie unul dintre consultanţii ediţiei din acest an a Turului Franţei, dar s-a retras după ce numele său a fost implicat în scandalul de dopaj.

Conform informaţiilor conţinute în raportul comisiei de anchetă a Senatului francez pentru lupta contra dopajului, următorii rutieri se află pe lista sportivilor dopaţi în Turul Franţei din 1998 şi 1999: italianul Marco Pantani şi germanul Jan Ullrich, aflaţi în această ordine pe primele două locuri la Turul Franţei din 1998, italienii Mario Cipollini, Andrea Tafi, Nicola Minali, Fabio Sacchi, spaniolii Abraham Olano (campion mondial), Marcos Serrano, Manuel Beltran, germanii Jens Heppner şi Erik Zabel, australianul Stuart O’Grady, olandezul Jeroen Blijlevens, danezul Bo Hamburger, americanul Kevin Livingstone şi francezii Laurent Desbiens, Jacky Durand şi Laurent Jalabert.

Membrii Comisiei de anchetă a Senatului francez în privinţa dopajului au avut acces la informaţii privind analizele cicliştilor care au participat la ediţiile Turului Franţei din 1998 şi 1999. Sursa:Mediafax

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor
Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:58

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia

Japonia a făcut un meci perfect și s-a impus prin golurile marcate de Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) și Junya Ito (69). Cu acest succes,...

Japonia a câștigat meciul 1000 al Cupei Mondiale! Cu Istvan Kovacs la centru, niponii au învins clar Tunisia
Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport duminică, 21 iunie 2026, 11:05

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului

Prima repriză a meciului de la Fărcășești a fost una relativ echilibrată, ofensivele celor două echipe nereușind să fructifice ocaziile...

Nera Bogodinț, primul pas către promovare! Cărășenii au învins în deplasare campioana Gorjului
Sport sâmbătă, 20 iunie 2026, 10:53

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere

Selecționata braziliană a învins Haiti la scor de forfait, 3-0, pe Philadelphia Stadium. Selecao a obținut prima victorie la turneul final, prin...

Fotbal, Cupa Mondială: victorii scontate pentru Brazilia și Maroc. Turcia e out, după a doua înfrângere
Sport vineri, 19 iunie 2026, 15:28

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir

Prima partidă se dispută sâmbătă, 20 iunie, pe terenul gorjenilor. Nu există o favorită în această confruntare, dar Nera are o şansă bună...

Nera Bogodinţ vrea în Liga a III-a. Ultimul hop: dubla cu CSC Negomir
Sport vineri, 19 iunie 2026, 14:29

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!

În cadrul competiţiei intitulate Cupa APSR, fiul Deian a cucerit bronzul categoriei sub 35 de ani, iar tatăl Velimir a reuşit aceeaşi...

Două medalii pentru ISU Semenic, în competiţia naţională IGSU la tenis de masă! Performerii cărăşeni sunt tată şi fiu!
Sport marți, 16 iunie 2026, 16:42

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!

Bărbuţ evoluează pe postul de extremă dreapta sau atacant lateral, iar atuurile sale sunt viteza, tehnica şi experienţa acumulată la echipe...

Cristian Bărbuţ îmbracă tricoul roş-negru!