Nadia Comăneci: Nu te ruga pentru o viaţă uşoară, roagă-te să fii puternică!

699

Prima gimnastă din lume care a obţinut nota zece într-un concurs, românca Nadia Comăneci, împlineşte, azi, 57 de ani.

Lumea aştepta vedetele din Uniunea Sovietică… În numai 20 de secunde, românca născută în Oneşti (de fapt, ironia sorţii, oraşul se numea Gheorgiu Gheorghiu Dej – statut impus la moartea liderului stalinist), fata subţire, longilină, aparent firavă, cu o gestică sinceră şi expansivă, a oferit o evoluţie perfectă; după o clipă… fără sfârşit, a apărut nota: 1.00; desigur, o ezitare înainte de a înţelege – calculatoarele nu erau programate pentru a afişa nota 10, puteau merge doar până la 9.95.

Nadia Comăneci s-a născut la 12 noiembrie 1961, la Oneşti. De la şase ani, Nadia a început să practice gimnastica, iar la 11 ani, Nadia a ocupat locul I în proba de individual compus a Campionatelor naţionale de juniori, dar şi în concursul pe echipe. Doi ani mai târziu, la Internaţionalele României, Nadia Comăneci s-a clasat pe primul loc în cinciprobe. În 1975, la 14 ani, Nadia Comăneci a ocupat primul loc laCampionatele Europene în patru probe.În competiţia preolimpică din acelaşi an, Nadia a câştigat aurul laindividual compus şi la paralele inegale.

Alte detalii despre personalitatea complexă a Nadiei Comăneci găsiți aici pe site-ul campaniei inițiate Radio România :