Trei jucători de la LPS Banatul Timişoara în echipa U 18 de handbal masculin care s-a calificat la Campionatul European

Nationala U18Portarul Mădălin Marușca, extrema stângă Denis Neamțu și interul Wilhelm Wokan de la LPS Banatul Timişoara au făcut parte din selecţionata U 18 a României care a reuşit duminică să se califice la Europeanul din Polonia din luna august. România a învins Turcia cu 37-30 şi a surclasat Armenia cu  51-9, la turneul de la Chiajna, în Grupa a 8-a a preliminariilor.

În meciul cu Turcia, jucătorii noştrii au preluat repede controlul jocului şi au condus ostilităţile de la un capăt la altul al întâlnirii. România a făcut o primă repriză excelentă, încheiată cu un avans de opt goluri pe tabela de marcaj, 20-12. După pauză, tricolorii au evoluat relaxat, dar şi aşa ecartul dintre cele două echipe a crescut, ajungând la 11 goluri în câteva rânduri, pentru ca scorul final să fie de 37-30.

Tricolorii mici îl au ca antrenor secund pe Dan Dumitru, secund şi la Poli Timişoara, iar principal este Octavian Hârţoagă.

Doar câştigătoarea grupei s-a calificat la turneul final .