Victor Hanescu eliminat in sferturi, la DohaTenismanul român Victor Hănescu, 32 de ani, locul 76 în clasamentul ATP, îl va înfrunta pe germanul Peter Gojowczyk, 24 de ani, locul 136 ATP, jucător venit din calificări, în primul tur al Australian Open, cel dintâi turneu de Mare Şlem al anului, care începe luni la Melbourne.

Principalul favorit şi numărul unu mondial, spaniolul Rafael Nadal, joacă în primul tur cu australianul Bernard Tomic, în timp ce sârbul Novak Djokovic (N. 2) îl va întâlni pe slovacul Lukas Lacko.

Iată tabloul complet al primului tur în competiţia masculină:

Rafael Nadal (Spania/N.1) – Bernard Tomic (Australia)

Thanasi Kokkinakis (Australia) – Igor Sijsling (Olanda)

Tobias Kamke (Germania) – Jack Sock (SUA)

Ryan Harrison (SUA) – Gaël Monfils (Franţa/N.25)

Andreas Seppi (Italia/N.24) – Lleyton Hewitt (Australia)

Robin Haase (Olanda) – Donald Young (SUA)

Dusan Lajovic (Serbia/calificări) – Lucas Pouille (Franţa/wild card)

Marinko Matosevic (Australia) – Kei Nishikori (Japonia/N.16)

Milos Raonic (Canada/N.11) – Daniel Gimeno-Traver (Spania)

Peter Gojowczyk (Germania/calificări) – Victor Hănescu (România)

Jimmy Wang (Taiwan/calificări) – Lu Yen-Hsun (Taiwan)

Bradley Klahn (SUA) – Grigor Dimitrov (Bulgaria/N.22)

Benoît Paire (Franţa/N.27) – Frank Dancevic (Canada/calificări)

Nick Kyrgios (Australia/wild card) – Benjamin Becker (Germania)

Roberto Bautista (Spania) – Tim Smyczek (SUA)

Rhyne Williams (SUA/calificări) – Juan Martin Del Potro (Argentina /N.5)

Andy Murray (Marea Britanie/N.4) – Go Soeda (Japonia)

Vincent Millot (Franţa/calificări) – Wayne Odesnik (SUA/calificări)

Michael Berrer (Germania/calificări) – Michaël Llodra (Franţa)

Somdev Devvarman (India) – Feliciano Lopez (Spania/N.26)

Philipp Kohlschreiber (Germania/N.21) – Aljaz Bedene (Slovacia)

Michal Przysiezny (Polonia) – Horacio Zeballos (Argentina)

Blaz Rola (Slovenia/calificări) – Federico Delbonis (Argentina)

Martin Klizan (Slovacia) – John Isner (SUA/N.13)

Jo-Wilfried Tsonga (Franţa/N.10) – Filippo Volandri (Italia)

Thomaz Bellucci (Brazilia/calificări) – Julian Reister (Germania)

Marin Cilic (Croaţia) – Marcel Granollers (Spania)

Daniel Brands (Germania) – Gilles Simon (FranţaA/N.18)

Fernando Verdasco (Spania/N.31) – Zhang Ze (China/calificări)

Teimuraz Gabaşvili (Rusia) – Serghei Stahovski (Ucraina)

Radek Stepanek (Cehia) – Blaz Kavcic (Slovenia)

James Duckworth (Australia/wild card) – Roger Federer (Elveţia/N.6)

Tomas Berdych (Cehia/N.7) – Aleksandr Nedoviesov (Kazahstan)

Wu Di (China/wild card) – Kenny De Schepper (Franţa)

Jan Hajek (Cehia) – Damir Dzumhur (Bosnia/calificări)

Ivo Karlovic (Croaţia) – Ivan Dodig (Croaţia/N.32)

Kevin Anderson (Africa de Sud/N.19) – Jiri Vesely (Cehia)

Dominic Thiem (Austria/calificări) – Joao Sousa (Portugalia)

Carlos Berlocq (Argentina) – Edouard Roger-Vasselin (Franţa)

Guillermo Garcia-Lopez (ESP) – Tommy Haas (GER/N.12)

Mihail Iujnîi (Rusia/N.14) – Jan-Lennard Struff (Germania)

Florian Mayer (Germania) – Denis Kudla (SUA/calificări)

Albert Ramos (Spania) – Pablo Andujar (Spania)

Jordan Thompson (Australia/wild card) – Jerzy Janowicz (Polonia/N.20)

Jérémy Chardy (Franţa/N.29) – Jesse Huta Galung (Olanda)

Ricardas Berankis (Lituania/calificări) – Aleksandr Dolgopolov (Ucraina)

Steve Johnson (SUA/wild card) – Adrian Mannarino (Franţa)

Alejandro Gonzalez (Columbia) – David Ferrer (Spania/N.3)

Stanislas Wawrinka (Elveţia/N.8) – Andrei Golubev (Kazahstan)

Alejandro Falla (Columbia) – Mihail Kukuşkin (Kazahstan)

Nicolas Mahut (Franţa) – Matthew Ebden (Australia)

Samuel Groth (Australia/wild card) – Vasek Pospisil (Canada/N.28)

Tommy Robredo (Spania/N.17) – Lukas Rosol (Cehia)

Pablo Carreno (Spania) – Julien Benneteau (Franţa)

Nikolai Davîdenko (Rusia) – Lukasz Kubot (Polonia)

David Guez (Franţa/calificări) – Richard Gasquet (Franţa/N.9)

Fabio Fognini (Italia/N.15) – Alex Bogomolov Jr. (Rusia)

Dudi Sela (Israel) – Jarkko Nieminen (Finlanda)

Santiago Giraldo (Columbia) – Sam Querrey (SUA)

Juan Monaco (Argentina) – Ernests Gulbis (Letonia/N.23)

Dmitri Tursunov (Rusia/N.30) – Michael Russell (SUA)

Marcos Baghdatis (Cipru) – Denis Istomin (Uzbekistan)

Leonardo Mayer (Argentina) – Albert Montanes (Spania)

Lukas Lacko (Slovacia) – Novak Djokovic (Serbia/N.2).Sursa:Agerpres