Simona HalepJucătoarea română de tenis Simona Halep, 22 de ani, 11 WTA, cap de serie nr. 11, o va întâlni pe poloneza Katarzyna Piter, 22 de ani, locul 118 WTA, adversară venită din calificări, în primul tur al al turneului Australian Open, cel dintâi de Mare Şlem al anului, ce debutează luni la Melbourne.

România are cinci românce pe tabloul principal de simplu la Melbourne.

Sorana Cîrstea (N. 21) va juca împotriva neozeelandezei Marina Erakovic. Cîrstea (23 ani, 22 WTA) a câştigat singurul său meci cu Erakovic (25 ani, 50 WTA), în primul tur la Fes (Maroc), în 2008, cu 2-6, 6-3, 6-2.

Monica Niculescu (26 ani, 60 WTA) o are ca adversară pe israelianca Shahar Peer (26 ani, 77 WTA), care a învins-o în 2009 la Toronto, cu 6-4, 4-6, 7-6 (4), în primul tur. Alexandra Cadanţu (23 ani, 59 WTA) are cel mai dificil meci dintre românce, cu italianca Flavia Pennetta (31 ani, 29 WTA), cap de serie nr. 28.

Irina Begu (23 de ani, 129 WTA) o va înfrunta pe kazaha Galina Voskoboeva. Begu a câştigat singurul său meci cu Voskoboeva (29 ani, 66 WTA), în 2012, în sferturi la Taşkent, cu 3-6, 7-6 (1), 7-5.

Iată tabloul complet al primului tur, în competiţia feminină:

Serena Williams (SUA/N.1) – Ashleigh Barty (Australia)

Vesna Dolonc (Serbia) – Lara Arruabarrena (Spania)

Pauline Parmentier (Franţa/wild card) – Karolina Pliskova (Cehia)

Heather Watson (Marea Britanie/calificări) – Daniela Hantuchova (Slovacia/N.31)

Samantha Stosur (Australia/N.17) – Klara Zakopalova (Cehia)

Ţvetana Pironkova (Bulgaria) – Silvia Soler (Spania)

Annika Beck (Germania) – Petra Martic (Croaţia)

Kiki Bertens (Olanda) – Ana Ivanovic (Serbia/N.14)

Roberta Vinci (Italia/N.12) – Zheng Jie (China)

Patricia Mayr-Achleitner (Austria) – Madison Keys (SUA)

Casey Dellacqua (Australia/wild card) – Vera Zvonareva (Rusia)

Laura Robson (Marea Britanie) – Kirsten Flipkens (Belgia/N.18)

Eugénie Bouchard (Canada/N.30) – Tang Hao Chen (China/wild card)

Alison Van Uytvanck (Belgia) – Virginie Razzano (Franţa)

Sachia Vickery (SUA/wild card) – Lauren Davis (SUA)

Julia Goerges (Germania) – Sara Errani (Italia/N.7)

Li Na (China/N.4) – Ana Konjuh (Croaţia/calificări)

Belinda Bencic (Elveţia/calificări) – Kimiko Date-Krumm (Japonia)

Donna Vekic (Croaţia) – Lucie Hradecka (Cehia/calificări)

Julia Glushko (Israel) – Lucie Safarova (Cehia/N.26)

Ekaterina Makarova (Rusia/N.22) – Venus Williams (SUA)

Anabel Medina (ESP) – Irina Falconi (USA/LL)

Shahar Peer (Israel) – Monica Niculescu (România)

Mirjana Lucic-Baroni (Croaţia) – Sabine Lisicki (Germania/N.15)

Angelique Kerber (Germania/N.9) – Jarmila Gajdosova (Australia/wild card)

Caroline Garcia (Franţa) – Alla Kudriavţeva (Rusia/calificări)

Dinah Pfizenmaier (Germania) – Yanina Wickmayer (Belgia)

Alison Riske (SUA) – Elena Vesnina (Rusia/N.23)

Flavia Pennetta (Italia/N.28) – Alexandra Cadanţu (România)

Monica Puig (PUR) – Anna Tatişvili (Georgia/calificări)

Zhang Shuai (China) – Mona Barthel (Germania)

Luksika Kumkhum (Thailanda) – Petra Kvitova (Cehia/N.6)

Jelena Jankovic (Serbia/N.8) – Misaki Doi (Japonia)

Nadia Kicenok (Ucraina) – Ayumi Morita (Japonia)

Kurumi Nara (Japonia) – Peng Shuai (China)

Andrea Petkovic (Germania) – Magdalena Rybarikova (Slovacia/N.32)

Sorana Cîrstea (România/N.21) – Marina Erakovic (Noua Zeelandă)

Zarina Dias (Kasahstan/calificări) – Katerina Siniakova (CZE)

Lesia Ţurenko (Ucraina) – Varvara Lepchenko (SUA)

Katarzyna Piter (Polonia/calificări) – Simona Halep (România/N.11)

Carla Suarez (Spania/N.16) – Vania King (SUA)

Galina Voskoboeva (Kazahstan) – Irina-Camelia Begu (România/calificări)

Kristina Mladenovic (Franţa) – Stefanie Voegele (Elveţia)

Francesca Schiavone (Italia) – Dominika Cibulkova (Slovacia/N.20)

Alizé Cornet (Franţa/N.25) – Polona Hercog (Slovenia)

Camila Giorgi (Italia) – Storm Sanders (Australa/wild card)

Paula Ormaechea (Argentina) – Karin Knapp (Italia)

Bethanie Mattek-Sands (SUA) – Maria Şarapova (Rusia/N.3)

Agnieszka Radwanska (Polonia/N.5) – Iulia Putinţeva (Kazahstan)

Olga Govorţova (Belarus) – Ying-Ying Duan (China/calificări)

Carina Witthoeft (Germania/calificări) – Mandy Minella (Luxemburg)

Teliana Pereira (Brazilia) – Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.29)

Kaia Kanepi (Estonia/N.24) – Garbine Muguruza (Spania)

Timea Babos (Ungaria) – Anna Schmiedlova (Slovacia)

Christina McHale (SUA) – Yung-Jan Chan (Taiwan)

Lourdes Dominguez (Spania) – Caroline Wozniacki (Danemarca/N.10)

Sloane Stephens (SUA/N.13) – Iaroslava Şvedova (Kazahstan)

Tadeja Majeric (Slovenia) – Ajla Tomljanovic (Croaţia)

Olivia Rogowska (Australia/wild card) – Mariana Duque-Marino (Columbia)

Elina Svitolina (Ucraina) – Svetlana Kuzneţova (Rusia/N.19)

Bojana Jovanovski (Serbia/N.33) – Jana Cepelova (Slovacia)

Chanelle Scheepers (Africa de Sud) – Yvonne Meusburger (Austria)

Su-Wei Hsieh (Taiwan) – Barbora Zahlavova Strycova (Cehia)

Johanna Larsson (Suedia) – Victoria Azarenka (Belarus/N.2)