România, învinsă de Franța, în preliminariile Campionatului European

202

După 13-21 în Portugalia, naționala de handbal masculin a României a pierdut și cel de-al doilea joc din preliminariile pentru Campionatul European.

De această dată am fost învinși duminică seara, acasă, de campioana mondială en-titre Franța, scor 21-31. După 10 minute, România conducea cu 4-0 în arena din Cluj-Napoca și spera într-o victorie miraculoasă. Franța s-a trezit însă foarte repede și la pauză avea deja trei goluri avans, pentru ca în final să câștige la o diferență de zece goluri.

În celălalt meci din grupa a 6-a preliminară, Portugalia a învins în deplasare Lituania cu 24-23 (12-10).

În clasamentul grupei, Franţa şi Portugalia ocupă primele locuri, cu câte 4 puncte, urmate de Lituania şi România, fără niciun punct.

Următoarele meciuri sunt programate în luna aprilie 2019, când România va primi vizita Lituaniei, iar Portugalia va juca pe teren propriu cu Franţa.

sursa foto: Fanatik.ro