Liga I de fotbal, FCSB domină campionatul

Meciurile etapei a 10-a a ediţiei 2018-2019 a Ligii I de fotbal au loc de vineri până luni.

Rezultate:
Vineri 28 septembrie
FC Dinamo Bucureşti – ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-0, stadion Dinamo – Bucureşti
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Alexandru Tudor (Bucureşti)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Mircea Călin (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 29 septembrie
FC Voluntari – FC Botoşani 1-1 (1-0), stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari
Au marcat: Aissa Laidouni (36 – penalty), respectiv Sebastian Chitoşcă (80).
Cartonaş roşu: Geoffrey Malfleury (FC Voluntari, 51).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Cătălin Popa (Vaslui) – LPF

Duminică 30 septembrie
CS Gaz Metan Mediaş – CSM Politehnica Iaşi 1-0 (0-0), stadion Gaz Metan – Mediaş
A marcat: Ely Fernandes (90+1).
Marius Constantin (Gaz Metan) a ratat un penalty în min. 17 (a apărat Alberto Cobrea).
Arbitru: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) – CCA, Cristian Vasc (Tg. Lăpuş) – LPF

FC Viitorul Constanţa – AFC Astra Giurgiu 1-0 (0-0), Academia Hagi – Stadionul Central – Ovidiu
A marcat: Tudor Băluţă (90+2).
Cartonaş roşu: Erico Da Silva (Astra, 34).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) – CCA, Ion Craiu (Bucureşti) – LPF

AFC Hermannstadt – FC FCSB 1-3 (1-1), stadion Trans-Sil – Târgu Mureş
Au marcat: Răzvan Dîlbea (25), respectiv Florin Tănase (41, 66), Harlem Gnohere (57).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Iulian Radu (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – LPF

Luni 1 octombrie
CS Concordia Chiajna – AFC Dunărea 2005 Călăraşi (stadion Concordia – Chiajna, 18,00)
FC CFR 1907 Cluj – Universitatea Craiova (stadion ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca, 21,00)

Clasament:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FCSB 10 6 3 1 24-10 21
2 Astra Giurgiu 10 4 5 1 13-6 17
3 Gaz Metan Mediaş 10 5 2 3 12-14 17
4 ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 10 4 4 2 10-5 16
5 CFR 1907 Cluj 9 4 4 1 11-7 16
6 FC Viitorul Constanţa 10 5 1 4 10-10 16
7 Universitatea Craiova 9 4 2 3 17-9 14
8 Politehnica Iaşi 10 4 2 4 10-14 14
9 Dunărea Călăraşi 9 3 3 3 9-10 12
10 Dinamo Bucureşti 10 3 2 5 12-17 11
11 Concordia Chiajna 9 3 1 5 8-14 10
12 FC Botoşani 10 1 6 3 12-14 9
13 FC Hermannstadt 10 2 1 7 8-13 7
14 FC Voluntari 10 0 4 6 8-21 4,scrie Agerpres.ro