Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Festivalul de teatru „Oravița 201/100”: Festivalul Unirii !

Primul gong al Festivalului de teatru „Oravița 201/100”a bătut sâmbătă 21 iulie marcând într-un mod elegant şi Ziua Banatului, dar şi împlinirea a 157 de ani decând la București, pe scena Teatrului cel Mare, ulterior Teatrul Național, a avut loc prima reprezentație a piesei „Hamlet”, de William Shakespeare, avându-l în rolul principal pe Mihail Pascaly, primul actor român care l-a întruchipat pe Hamlet şi în a cărui trupă de teatru Mihai Eminescu era sufleor, postură din care a fost şi la cel mai vechi teatru din ţară, ce astăzi îi poartă numele.

[FOTO] Festivalul de teatru „Oravița 201/100”: Festivalul Unirii !

Articol editat de Radio Resita, 22 iulie 2018, 19:43 / actualizat: 22 iulie 2018, 21:36

Mihail Pascaly a fost un actor român, regizor, director de teatru, profesor, traducător, autor dramatic și publicist şi un animator al vieții teatrale din România. Activitatea lui a fost legată de mișcarea pentru afirmarea și dezvoltarea artei și culturii naționale românești. A efectuat numeroase turnee prin România și Austro-Ungaria, în care a propagat mesajul artei autentice, dar a făcut eforturi și pentru a introduce teatrul românesc în circuitul culturii mondiale.

Festivalul de teatru „Oravița 201/100” este Festivalul Unirii !

În oraşul de pe Valea Caraşului povestea merge mai departe la inţiativa directorului Teatrului Mihai Eminescu, Ionel Bota care în parteneriat cu regizorul Ştefan Iodănescu „recidivează” cu acest maraton cultural în Oraviţa.


Sâmbătă manifestarea a avut şi girul personal şi moral al secretarului de stat în Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale, Ion Ardeal Ieremia, deasemenea un reputat om de cultură al Banatului.
Atât din postura de regizor, cât şi din noua demnitate politică, Ion Ardeal Ieremia este un susţinător şi promotor al culturii şi iniţiatorul multor manifestări dedicate Centenarului Marii Uniri.

Ne-am bucurat să o întâlnim şi pe valoroasa şi rafinata actriţă Claudia Ieremia, partenera de viaţă a lui Ion Ardeal Ieremia, dar şi un nume emblematic al scenei teatrale româneşti, care a venit să-i susțină pe colegii săi de breaslă de la Teatrul de Artă din Deva, protagoniștii primului spectacol al festivalului: „Fotograful Unirii”,  de Denis Dinulescu, un spectacol în regia lui Mihai Panaitescu, avându-i în distribuție pe actorii Eugen PĂDUREANU, și Delia LAZĂR,   actori ce au impresionat publicul spectator, aşa cum o făceau şi cu ani în urmă pe scena  teatrului reşiţean.

Spectacolul de teatru „Fotograful Unirii” este dedicat memoriei celui care a fost Samoilă Mârza,  un fotograf român, cunoscut mai ales pentru realizarea singurelor clișee fotografice ce surprind Marea Adunare Națională de la Alba Iulia din 1 decembrie 1918. Este motivul pentru care şi-a câtigat, renumele de „fotograful Unirii“.

„Acest festival este dedicat tinerilor, este dedicat românismului, o reverenţă adusă prin cultură înaintaşilor noştri”, a spus Ştefan Iordănescu în deschiderea manifestării.

„Este un moment important pentru Banat şi valorile sale culturale cărora le sunt fidel şi totodată susţinător. Mă dedic implementării proiectelor dedicate Centenarului, dar şi celor legate de Timişoara Capitală Culturală din 2021, pentru a realiza o continuitate şi o conştientizare a conaţionalilor noştri. Este o datorie de onoare pe care o îmbrăţişez atât din postura de om de teatru, cât şi din cea de secretar de stat în Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale”, ne-a mărturisit Ion Ardeal Ieremia.

Sala celui mai vechi teatru din ţară a rezonat , aşa cum o face de peste 200 de ani, cu actorii şi spectatorii. Chiar dacă nu s-au ocupat toate scaunele, organizatorii şi oficialii prezenţi merită toate aplauzele pentru o iniţiativă reuşită .

Cultura unește, iar Oravița este punctul fierbinte teatral al acestei veri de Centenar, grație unor oameni ce-și asumă cu har și devotament cetățenia culturală din ADN-ul românesc .
Orăvițenii și iubitorii de frumos vor putea aplauda 10 spectacole susținute de trupe din Deva, Timișoara, București, Râmnicu Vâlcea și Reșița.

Festivalul de teatru „Oravița 201/100” este Festivalul Unirii !

Radio România Reșița este partener media al manifestării!

Anca Bica Bălălău

PROGRAM FESTIVAL „ORAVIȚA 201/100”

SÂMBĂTĂ, 21 iulie- Deschiderea festiva, participa ION ARDEAL IEREMIA, secretar de stat la MINISTERUL CULTURII SI IDENTITATII NATIONALE, coordonatorul programului CENTENAR
Ora 19.00 – Teatrul de Artă Deva – „Fotograful Unirii”

DUMINICĂ, 22 iulie

Ora 18.00 – Check Art – „Culoare”, spectacol de teatru stradal
Ora 19.00 – Teatrul pentru copii și tineret „Merlin” Timișoara – „Profu` de religie”, de Mihaela Michailov, regia artistică: Mihaela Lichiardopol

LUNI, 23 iulie

Ora 17.30 – Asociația ATARAXIA – „Aventurile vulpiței”, spectacol de teatru pentru copii
Ora 19.00 – Teatrul Național „I.L.Caragiale” București – „Improvizație la Alma”, de Eugene Ionesco, regia: Andreea Ciocârlan

MARȚI, 24 iulie

Ora 19.00 – Godot Café Teatru – „Happy end”, de Zsolt Poszgai, regia Alexandru Bogdan

MIERCURI, 25 iulie

Ora 17.30 – Asociația ATARAXIA – „Greierașul cântăreț”, spectacol de teatru pentru copii
Ora 19.00 – Godot Café Teatru – „Carpathian Garden”, de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban

JOI, 26 iulie

Ora 19.00 – Teatrul Național „Mihai Eminescu” Timișoara – „Ce vine după”, de Mihai Ignat, un concept de Roberta Popa Ionescu

VINERI, 27 iulie

Ora 19.00 – Teatrul de Vest Reșita – „Secretul fericirii la Reșita”, de Mihaela Michailov, Mădălina Petre-Ghiţescu şi Matei Mircioane, regia lui Ştefan Iordănescu

SPECTACOL STRADAL
21 iulie – ora 18:00 – Asociatia Check Art, Timisoara – „Culoare” , spectacol de teatru stradal
SPECTACOLE PENTRU COPII
23 iulie – ora 17:00 – Asociația ATARAXIA –„Aventurile vulpiței” – spectacol de teatru pentru copii

25 iulie – ora 17:00- Asociația ATARAXIA – „Greierașul cântăreț”- spectacol de teatru pentru copii

EXPOZITIE DE ARTE PLASTICE SOCOLARIA, expozitie de grup a artistilor plastici din enclava culturala Ciclova, Ilidia Socolari, Potoc.

Expun artistii: Ștefan Bartha, Delia Corban, Vlad Corban, Tiberiu Giucă, Ofelia Huțul, Ștefan Kelemen, Camil Mihăescu, Valeriu SepI.

CONFERINTE, SIMPOZIOANE, MANIFESTARI LEGATE DE ORAVITA TEATRUL VECHI SI 100 DE ANI DE ROMANIA, coordonate de Ionel Bota, directorul centrului cultural TEATRUL VECHI Mihai Eminescu, ORAVITA.

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 06:08

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii

Direcția de Sănătate Publică Timiș va operaționaliza, începând de sâmbătă, 27 iunie 2026, punctele de prim-ajutor destinate persoanelor...

DSP Timiș deschide puncte de prim-ajutor pentru perioada caniculei. Unde vor funcționa și ce recomandări au medicii
Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 06:03

Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin

Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin anunță o modificare importantă pentru conducătorii auto care doresc să susțină testul de...

Schimbare importantă pentru șoferi! Testul pentru reducerea suspendării permisului nu se va mai susține la IPJ Caraș-Severin
ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați
Actualitate duminică, 28 iunie 2026, 00:02

ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați

Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin atrage atenția artificierilor și pirotehnicienilor autorizați asupra obligației de a efectua...

ITM Caraș-Severin reamintește obligațiile artificierilor și pirotehnicienilor autorizați
Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 22:20

Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului

Datoriile istorice acumulate de SC Aeroport SA față de Consiliul Județean Caraș-Severin au generat noi discuții în ultima ședință a forului...

Caransebeș: Datorii de peste două milioane de lei la SC Aeroport SA. Consilierii județeni iau în calcul rezilierea contractului
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 22:00

Ministerul Educaţiei solicită inspectoratelor măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate

Ministerul Educaţiei şi Cercetării a transmis, vineri, o adresă tuturor inspectoratelor şcolare, prin care solicită asigurarea măsurilor...

Ministerul Educaţiei solicită inspectoratelor măsuri de protejare a elevilor şi profesorilor în timpul Bacalaureatului, în contextul temperaturilor ridicate
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 11:13

Șofer sancționat cu peste 5.000 de lei după o cursă periculoasă pe străzile din Băile Herculane

Un șofer a rămas fără permisul de conducere și certificatul de înmatriculare al autoturismului, după ce a comis mai multe abateri grave la...

Șofer sancționat cu peste 5.000 de lei după o cursă periculoasă pe străzile din Băile Herculane
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 11:00

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală

Măsura este implementată în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică Timiș, Crucea Roșie și Școala Postliceală „Henri Coandă”,...

5 puncte de prim ajutor deschise în Timișoara în perioada caniculei. Unde pot primi cetățenii apă și asistență medicală
Actualitate sâmbătă, 27 iunie 2026, 10:56

AJPIS Caraș-Severin a plătit în luna mai  peste 34 de milioane de lei pentru peste 91.000 de beneficiari de asistență socială

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Caraș-Severin a anunțat că, în luna mai 2026, a efectuat plăți în valoare totală...

AJPIS Caraș-Severin a plătit în luna mai  peste 34 de milioane de lei pentru peste 91.000 de beneficiari de asistență socială