Astra-Omonia 1-1, în preliminariile Europa League

Astra- OmoniaEchipa Astra Giurgiu a terminat la egalitate, joi, pe teren propriu, într-un meci disputat pe Arena Naţională din Bucureşti, scor 1-1 (1-0), cu formaţia cipriotă Omonia Nicosia, în prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Europa.
Astra a deschis scorul prin Tembo, în minutul 8, ciprioţii reuşind egalarea prin Andrade, în minutul 66.

1-0: Budescu a fost lansat în adâncime pe partea dreaptă, a centrat în careu şi Tembo a înscris din cădere de la 6 metri.
1-1: Efrem a executat un corner de pe partea dreaptă şi fostul jucător rapidist Joao Paulo Andrade a marcat cu o lovitură de cap de la 7 metri.

Astra Giurgiu: Lung jr – Măţel, Ben Youssef, A. Mureşan, Junior Morais – Seto, Yahaya (Bărboianu ’87) – Enache (Fatai ’72), Budescu, Tembo (De Amorim ’65) – Bukari. Antrenor: Daniel Isăilă.
Omonia Nicosia: Moreira – Jose, Alabi, J.P. Andrade, Scaramozzino – Marco, Leandro – Taylor (Efrem ’64), Nuno Assis (Margaca ’88), Schembri (Platini ’90+2) – Gikiewicz. Antrenor: Toni Savevski.

Cartonaşe galbene: Bukari ’87 / Nuno Assis ’62, Gikiewicz ’70.
Arbitri: Maksim Laiuşkin (central) – Vitali Drozdov, Ilia Barişnikov (asistenţi) – Evgheni Turbin (rezervă) – toţi Rusia.
La partida de pe Arena Naţională au asistat 2.164 de spectatori.