România – Germania 2-2, în preliminariile Campionatului European de fotbal U-21

Romania – Germania 2-2, U21Selecţionatele României şi Germaniei au terminat la egalitate, 2-2 (1-1), marţi seara, 19 noiembrie, la Giurgiu, într-un meci din Grupa a 6-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal pentru tineret Under-21 din 2015.
Tricolorii au deschis scorul în min. 24, prin Claudiu Bumba, dar oaspeţii au egalat peste doar cinci minute, prin Philipp Hofmann, în urma unui penalty acordat pentru faultul lui Peteleu asupra aceluiaşi jucător german. După pauză, oaspeţii au preluat conducerea, în urma golului semnat de Antonio Rüdiger (52), dar Romario Benzar a înscris golul egalării (75). Germania a avut o bară în prelungirile partidei, prin Younes (90+4).
În clasament, Germania ocupă primul loc, cu 14 puncte (6 jocuri), urmată de Muntenegru, 7 p (4 j), Irlanda, 7 p (5 j), România, 6 p (5 j), Insulele Feroe, 1 p (6 j).
Următorul meci al tricolorilor mici va avea loc pe 5 martie 2014, cu Insulele Feroe, pe teren propriu.

România: 1. Laurenţiu Brănescu – 2. Claudiu Belu, 5. Ionuţ Peteleu (13. Mihai Bălaşa, 56), 3. Alexandru Creţu, 4. Alin Toşca – 8. Romario Benzar (18. Cătălin Ţîră, 89), 6. Alexandru Dan – 7. Claudiu Bumba, 10. Alexandru Ioniţă, 11. Ştefan Popescu (căpitan; 16. Mădălin Martin, 46) – 9. Mihai Roman. Selecţioner: Bogdan Stelea.
Rezerve neutilizate: 12. Alexandru Greab – 14. Steliano Filip, 15. Alin Cârstocea, 17. Sebastian Chitoşcă.

Germania: 1. Bernd Leno – 14. Danny da Costa, 17. Philipp Hofmann, 16. Robin Knoche, 3. Marvin Plattenhardt (căpitan) – 4. Matthias Ginter (11. Maximilian Arnold, 87), 2. Antonio Rüdiger – 19. Amin Younes, 22. Özkan Yildirim (18. Yunus Malli, 38), 7. Leonardo Bittencourt (21. Jonas Hofmann, 89) – 20. André Hoffmann. Selecţioner: Thomas Nörenberg.
Rezerve neutilizate: 12. Marc-André ter Stegen, 23 Timo Horn – 6. Christopher Avevor, 15. Shawn Parker.
Arbitru: Harald Lechner; arbitri asistenţi: Alain Hoxha, Andreas Staudinger; arbitru de rezervă: Gerhard Grobelnik (toţi din Austria)

Cartonaşe galbene: Roman (20), Creţu (29), Peteleu (29), Ginter (37), Belu (60), Leno (78). Sursa: Agerpres