Nationala de polo a Romaniei a fost invinsa de RusiaNaţionala de polo a României a fost învinsă marţi, 12 noiembrie, în deplasare, de reprezentativa similară a Rusiei, cu 15-5 (3-2, 3-1, 7-1, 2-1). Tricolorii au reuşit să menţină echilibrul doar în prima repriză, dar au cedat treptat în faţa gazdelor, care aveau 6-3 după a doua rundă. Rusia s-a detaşat şi mai mult în repriza a treia, pe care a încheiat-o cu 13-4, pentru a bifa victoria la scor, cu 15-5. Din grupa A prelimininară mai face parte deţinătoarea trofeului, Serbia.
În celelalte trei partide disputate marţi s-au înregistrat rezultatele: Ungaria-Grecia 8-5 (1-1, 4-1, 2-1, 1-2), Germania-Italia 7-12 (0-2, 2-3, 2-4, 3-3) şi Muntenegru-Slovacia 13-11 (5-2, 3-3, 2-2, 3-4).