Simona Halep a câştigat Turneul Campioanelor

Simona HalepJucătoarea română de tenis Simona Halep a câştigat duminică Turneul Campioanelor de la Sofia, competiţie care încheie sezonul WTA şi care este dotată cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce a dispus în finală de australianca Samantha Stosur (N. 4), cu 2-6, 6-2, 6-2.

Cea mai bună jucătoare română a momentului (22 ani, locul 14 WTA) şi principala favorită a competiţiei s-a impus după o oră şi 37 de minute de joc, reuşind o spectaculoasă revenire, în urma unui început mai slab.

Australianca a început bine meciul, a câştigat serviciul, iar apoi a reuşit să facă un break, desprinzându-se la 3-0. Halep a avut un moment important la 3-1 pentru Stosur, când a ratat două mingi de break şi şansa de a reveni în meci. Jucătoarea de la Antipozi a scăpat de acest moment dificil şi apoi nu a mai avut probleme în a încheia setul, cu 6-2, după 31 de minute.

Stosur a început cu dreptul şi setul al doilea, dar Simona a egalat, 1-1, iar apoi a reuşit un break, pentru 2-1. Stosur a egalat şi ea, câştigând pe serviciul româncei, dar Halep a făcut un nou break şi apoi nu a mai putut fi oprită, adjudecându-şi setul în 34 de minute.

În decisiv, tot australianca a condus după primul ghem (1-0), iar cele două au mers cap la cap până la 2-2, după care Halep a făcut un break ce a cântărit foarte mult în economia meciului. Simona Halep a prins aripi şi nu a mai cedat niciun ghem până la sfârşit, reuşind cea mai mare victorie a carierei.
Halep, principala favorită a competiţiei, a câştigat Grupa Serdika după victorii în două seturi simetrice cu Anastasia Pavliucenkova (6-3, 6-3), Alize Cornet (6-4, 6-4) şi Elina Svitolina (6-1, 6-1), iar în semifinale a dispus de Ana Ivanovic (Serbia/N. 2), cu 2-6, 6-1, 6-3. Stosur (29 ani, 19 WTA) avea 3-2 la meciurile cu Halep (18 WTA), pe care a învins-o în 2010 în primul tur la Roland Garros (7-5, 6-1 în primul tur), în 2011 tot la Roland Garros (6-0, 6-2 în turul secund) şi în 2012 la Montreal (7-5, 4-4 abandon Halep, în şaisprezecimi). Prima victorie a Simonei a venit anul acesta, la Cincinnati: 6-4, 4-6, 6-2, în optimi, iar a doua a fost în finala turneului de la Moscova, 7-6 (1), 6-2.

Printre numeroşii spectatori români care au susţinut-o din tribune pe Simona Halep s-au numărat şi Ministrul Tineretului şi Sportului, Nicolae Bănicioiu, şi fostul mare tenisman Ilie Năstase.

Românca, ajunsă la 53 de victorii în 2013, a câştigat anul acesta cinci turnee, la Nurnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven şi Moscova, după ce pierduse finalele de la Bruxelles (2012) şi Fes (2010, 2011). Halep va urca pe locul 11 în clasamentul WTA ce va fi dat publicităţii luni.Sursa:Agerpres