Cărășenii, pe podium la Campionatul European de Karate IKU

La Timișoara au avut loc întrecerile Campionatului European de Karate IKU pentru seniori, juniori și cadeți, la care au luat parte 900 de sportivi din 17 țări. România a fost reprezentată și de sportivii de la Sport Star Anina și Nera Bozovici, pregătiți de antrenorul Marian Meșinschi. Delegația cărășeană la această competiție a inclus opt karateka, dintre care doi din Anina și șase din Bozovici. În prima zi, Lia Cracoșin a ocupat locul II, la categoria 10-11, la fel și Grațian Șuveț, la categoria 6-7 ani, ambii de la Bozovici. Grațian Șuveți s-a clasat pe locul al treilea la categoria până în 7 ani. Locul II l-a obținut echipa României, la 12-13 ani, din care au făcut parte și sportivele din Caraș-Severin: Andreea Lupu, Lia Cracoșin și Oana Becia. La cadeți, locul II l-au obținut și componeții echipei României, cărășenii Adorian Șuveți și Marian Schifirneț, Adrian Meseșan din Arad și Mihai Martinesc din Deva. În cea de a doua zi a întrecerilor Andreea Lupu din Anina a ocupat locul III la cadete, 12-13 ani. În clasamentul general, România a obținut argintul, fiind devansată de Italia și urmată de Polonia.

Sursa foto: Sport Star Anina