Din etapa a 12-a a LIgii I de fotbal s-au disputat până acum şapte partide, încheiate cu următoarele rezultate:

fotbalDe vineri până luni au loc meciurile din etapa a 12-a a Ligii I de fotbal.
Vineri 25 octombrie
FC Viitorul Constanţa – ASC Corona 2010 Braşov 1-0 (0-0), stadion ‘Concordia’ – Chiajna
A marcat: Nicolae Dică (76).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Gabriel Bârjac (Zalău); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Florin Nicolaescu (Balş) – LPF; supervizor: Adalbert Kassai (Bucureşti) – LPF

FC Vaslui – FC Universitatea Cluj 2-0 (1-0), stadion ‘Municipal’ – Vaslui
Au marcat: Madson Henrique Santos (12), Liviu Antal (51 – penalty).
Arbitru: Pavel Cristian Balaj (Baia Mare); arbitri asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Ioan Mureşan (Bucureşti) – CCA, Gheorghe Chivorchian (Piatra Neamţ) – LPF

Sâmbătă 26 octombrie:
AFC Botoşani – FC Petrolul Ploieşti 1-2 (0-1), stadion ‘Municipal’ – Botoşani
Au marcat: Attila Hadnagy (70), respectiv Felipe Teixeira (15) şi Ferebory Dore (87).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Iulian Radu; arbitru de rezervă: Cristina Bujor (toţi din Bucureşti)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Marian Albu (Bucureşti) – LPF

CS Gaz Metan Mediaş – FC Ceahlăul Piatra Neamţ 3-1 (2-1), stadion ‘Gaz Metan’ – Mediaş
Au marcat: Florin Dan (18), Cristian Todea (43), Aymen Tahar (72), respectiv Bojan Golubovic (12).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Iulius-Radu Timar (Marghita/BH), Ciprian Florin Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) – CCA, Emeric Dembroszky (Timişoara) – LPF

FC CFR 1907 Cluj – AFC Astra Giurgiu 0-0, stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’ – Cluj-Napoca
Cartonaş roşu: Seidu Yahaya (Astra, 77).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Rodion Cămătaru (Craiova) – LPF; supervizor: Octavian Goga (Braşov) – LPF

Duminică 27 octombrie se vor juca meciurile:
ACS Poli Timişoara – CS Pandurii Tg. Jiu 2-3 (1-1), stadion ‘Dan Păltinişanu’ – Timişoara
Au marcat: Szabolcs Szekely (6), Cristian Bărbuţ (75), respectiv Marko Momcilovic (45+2), Eric De Oliveira (79), David Distefano (84).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: Dorian Micloşină (Reşiţa)
Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) – CCA, Ion Turculeanu (Craiova) – LPF

FC Braşov – FC Steaua Bucureşti 1-2 (1-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Cristian Ionescu (10), respectiv Pantelis Kapetanos (2), Florin Gardoş (47).
Arbitru: Alexandru Tudor (Bucureşti); arbitri asistenţi: Aurel Oniţă (Constanţa), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF

Luni 28 octombrie:
FC Dinamo Bucureşti – CS Concordia Chiajna (stadion ‘Dinamo’ – Bucureşti, 19,30, Dolce Sport 1)
Arbitru: Marius Bocăneală (Galaţi); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

AFC Săgeata Năvodari – FC Oţelul Galaţi (stadion ‘Farul’ – Constanţa, 20,30, Digi Sport 1)
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Floarea Cristina Babadac (Alexandria)
Observatori: Bratu Caţaros (Călăraşi) – CCA, Cătălin Ciubotă (Bucureşti) – LPF

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Steaua Bucureşti 10 9 1 0 26-6 28
2 Petrolul Ploieşti 12 7 4 1 18-9 25
3 Astra Giurgiu 11 7 2 2 26-10 23
4 Pandurii Tg. Jiu 12 7 2 3 29-15 23
5 Gaz Metan Mediaş 12 5 4 3 16-13 19
6 FC Botoşani 12 5 4 3 13-15 19
7 Ceahlăul Piatra Neamţ 12 4 5 3 15-11 17
8 CFR Cluj 12 4 5 3 16-16 17
9 ACS Poli Timişoara 12 4 3 5 13-15 15
10 Dinamo Bucureşti 11 3 4 4 16-12 13
11 Concordia Chiajna 8 4 1 3 11-12 13
12 Săgeata Năvodari 11 3 3 5 9-19 12
13 Oţelul Galaţi 11 3 2 6 11-22 11
14 FC Braşov 12 2 4 6 12-16 10
15 Viitorul Constanţa 11 2 4 5 5-17 10
16 FC Vaslui 11 4 2 5 11-10 6
17 ASC Corona 2010 Braşov 12 1 2 9 7-19 5
18 Universitatea Cluj-Napoca 12 0 4 8 7-23 4

FC Vaslui a fost penalizată cu opt puncte de către Comisia de Disciplină a FRF.

Sursa: Agerpres