Vlad ChirichesŞase fotbalişti români, Vlad Chiricheş (foto-Tottenham), Ştefan Radu (Lazio), Costin Lazăr (PAOK), Ştefan Grigorie (Apollon Limassol), Gigel Bucur (Kuban Krasnodar) şi Cosmin Moţi (Ludogoreţ), au jucat joi seara pentru echipele lor în etapa a treia a grupelor Europa League.

Chiricheş a avut o prestaţie excelentă la Spurs, în victoria cu 2-0 de la Tiraspol, salvând un gol ca şi făcut în min. 12 al partidei. Căpitanul naţionalei României a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben în min. 45+1.

Ştefan Radu a fost şi el integralist în meciul pe care Lazio l-a terminat nedecis, 0-0, în Insula Afroditei cu Apollon Limassol, la care Ştefan Grigorie a intrat în min. 90+4 în locul lui Meriem. Ovidiu Dănănae a rămas pe banca de rezerve a ciprioţilor.

Costin Lazăr a bifat şi el tot meciul la PAOK, victorioasă cu 3-2 în disputa cu Maccabi Haifa. Israelienii au condus cu 2-0, dar PAOK a avut o revenire de senzaţie, după ce slovacul Stoch a ratat două penalty-uri pentru gazde în prima repriză.

Gigel Bucur a intrat la Kuban în min. 63 al partidei cu Swansea (1-1), în locul lui Melgarejo.

Cosmin Moţi a fost integralist la Ludogoreţ Razgrad, care s-a impus cu scorul de 1-0 la Odesa, în faţa formaţiei Cernomoreţ. Ex-dinamovistul a primit un cartonaş galben în min. 33.

Raul Rusescu nu a făcut parte din lotul echipei Sevilla FC, în remiza cu Slovan Liberec (1-1), iar Alexandru Vlad nu a fost trecut pe foaia de joc la meciul pe care Dnepr Dnepropetrovsk l-a câştigat cu 2-0 la Guimaraes în faţa portughezilor de la Pacos de Ferreira.

Rezultate:

Grupa A
Swansea City (Anglia) – Kuban Krasnodar (Rusia) 1-1
Au marcat: Michu 68, respectiv Djibril Cisse 90+3 – penalty.

Valencia CF (Spania) – St. Gallen (Elveţia) 5-1
Au marcat: Francisco Alcacer 12, Federico Nicolas Cartabia 21, 30, Ricardo Costa 33, Sergio Canales 71, respectiv Stephane Nater 74.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Swansea City 3 2 1 0 5-1 7
2 Valencia CF 3 2 0 1 7-4 6
3 FC St Gallen 3 1 0 2 3-6 3
4 FC Kuban Krasnodar 3 0 1 2 1-5 1

Grupa B
Dinamo Zagreb (Croaţia) – PSV Eindhoven (Olanda) 0-0

Cernomoreţ Odesa (Ucraina) – Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) 0-1
A marcat: Hristo Zlatinski 45.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Ludogoreţ Razgrad 3 3 0 0 6-0 9
2 PSV Eindhoven 3 1 1 1 2-2 4
3 Cernomoreţ Odesa 3 1 0 2 2-4 3
4 Dinamo Zagreb 3 0 1 2 1-5 1

Grupa C
Elfsborg Boras (Suedia) – Esbjerg (Danemarca) 1-2
Au marcat: Jon Jonsson 69, respectiv Hans Henrik Andreasen 7, 67.

FC Red Bull Salzburg (Austria) – Standard Liege (Belgia) 2-1
Au marcat: Jonathan Soriano 53, Andre Ramalho Silva 85, respectiv Geoffrey Mujangi Bia 88 – penalty.
Cartonaşe roşii: Sadio Mané 42, respectiv Mehdi Carcela-Gonzalez 38, Kanu 67.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC Red Bull Salzburg 3 3 0 0 8-2 9
2 Esbjerg fB 3 2 0 1 5-4 6
3 Standard Liege 3 0 1 2 3-5 1
4 IF Elfsborg 3 0 1 2 2-7 1

Grupa D
Wigan Athletic (Anglia) – Rubin Kazan (Rusia) 1-1
Au marcat: Nick Powell 40, respectiv Aleksandr Prudnikov 15.

Zulte Waregem (Belgia) – NK Maribor (Slovenia) 1-3
Au marcat: Davy de Fauw 12, respectiv Matic Crnic 21, Ales Mertelj 34, Dejan Mezga 49.
Cartonaş roşu: Martin Milec (Maribor) 57.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Rubin Kazan 3 2 1 0 10-3 7
2 Wigan Athletic 3 1 2 0 4-2 5
3 NK Maribor 3 1 0 2 6-9 3
4 SV Zulte Waregem 3 0 1 2 1-7 1

Grupa E
Paços de Ferreira (Portugalia) – Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) 0-2
Au marcat: Ruslan Rotan 83, Evgheni Konoplianka 86.

Fiorentina (Italia) – Pandurii Târgu Jiu (România) 3-0
Au marcat: Joaquín 26, Ryder Matos 34, Juan Cuadrado 69.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 ACF Fiorentina 3 3 0 0 8-1 9
2 Dnepr Dnepropetrovsk 3 2 0 1 4-2 6
3 Pandurii Târgu Jiu 3 0 1 2 1-5 1
4 Pacos de Ferreira 3 0 1 2 1-6 1

Grupa F
Bordeaux (Franţa) – APOEL Nicosia (Cipru) 2-1
Au marcat: Lamine Sané 24, Henrique 90, respectiv Esmael Goncalves 45.

Eintracht Frankfurt (Germania) – Maccabi Tel Aviv (Israel) 2-0
Au marcat: Vaclav Kadlec 13, Alexander Meier 53.
Cartonaş roşu: Tal Ben Haim 34 (APOEL).

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Eintracht Frankfurt 3 3 0 0 8-0 9
2 Maccabi Tel Aviv 3 1 1 1 2-3 4
3 Girondins de Bordeaux 3 1 0 2 3-6 3
4 APOEL Nicosia 3 0 1 2 1-5 1

Grupa G:
RC Genk (Belgia) – Rapid Viena (Austria) 1-1
Au marcat: Julien Gorius 21, respectiv Marcel Sabitzer 82.

Dinamo Kiev (Ucraina) – FC Thun (Elveţia) 3-0
Au marcat: Andrei Iarmolenko 35, Dieumerci Mbokani 60, Oleg Gusev 78.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 KRC Genk 3 2 1 0 4-2 7
2 Dinamo Kiev 3 1 1 1 5-3 4
3 FC Thun 3 1 0 2 2-5 3
4 SK Rapid Viena 3 0 2 1 3-4 2

Grupa H:
Slovan Liberec (Cehia) – Sevilla FC (Spania) 1-1
Au marcat: Michael Rabusic 20, respectiv Víctor Machin Perez Vitolo 88.
Cartonaş roşu: Premysl Kovar (Slovan – portar) 78.

Freiburg (Germania) – Estoril (Portugalia) 1-1
Au marcat: Vladimir Darida 11, respectiv Seba 53.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Sevilla FC 3 2 1 0 5-2 7
2 FC Slovan Liberec 3 1 2 0 5-4 5
3 SC Freiburg 3 0 2 1 3-5 2
4 Estoril Praia 3 0 1 2 3-5 1

Grupa I:
Olympique Lyon (Franţa) – NK Rijeka (Croaţia) 1-0
A marcat: Clément Grenier 67.

Betis Sevilla (Spania) – Vitoria Guimaraes (Portugalia) 1-0
A marcat: Alvaro Vadillo 50.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Olympique Lyon 3 1 2 0 2-1 5
1 Real Betis Sevilla 3 1 2 0 2-1 5
3 Vitória Guimaraes 3 1 1 1 5-2 4
4 HNK Rijeka 3 0 1 2 1-6 1

Grupa J:
Trabzonspor (Turcia) – Legia Varşovia (Polonia) 2-0
Au marcat: Marc Janko 7, Olcan Adin 82.

Apollon Limassol (Cipru) – Lazio Roma (Italia) 0-0

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Trabzonspor 3 2 1 0 7-4 7
2 Lazio 3 1 2 0 4-3 5
3 Apollon Limassol 3 1 1 1 2-2 4
4 Legia Varşovia 3 0 0 3 0-4 0

Grupa K:
Anji Mahacikala (Rusia) – Tromso IL (Norvegia) 1-0
A marcat: Nikita Burmistrov 19.

Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) – Tottenham Hotpsur (Anglia) 0-2
Au marcat: Jan Vertonghen 12, Jermain Defoe 75.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Tottenham Hotspur 3 3 0 0 7-0 9
2 FC Anji Mahacikala 3 1 1 1 1-2 4
3 FC Sheriff 3 0 2 1 1-3 2
4 Tromso IL 3 0 1 2 1-5 1

Grupa L:
Şahtior Karaganda (Kazahstan) – AZ Alkmaar (Olanda) 1-1
Andrei Finoncenko 11, respectiv Johann Berg Gudmundsson 26.

PAOK Salonic (Grecia) – Maccabi Haifa (Israel) 3-2
Au marcat: Miguel Vitor 35, Sotirios Ninis 39, Dimitrios Salpingidis 66, respectiv Dino Ndlovu 13, Eyal Golasa 21.
Miroslav Stoch (PAOK) a ratat două penalty-uri (39, 45), ambele apărate de portarul Bojan Saranov.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 PAOK 3 2 1 0 6-4 7
2 AZ Alkmaar 3 1 2 0 3-2 5
3 Şahtior Karaganda 3 0 2 1 4-5 2
4 Maccabi Haifa 3 0 1 2 4-6 1

Sursa:Agerpres