Larisa Florian, medaliată cu bronz la Mondialele de judo pentru juniori de la Ljubljana

larisa-florian Sportiva română Larisa Florian a cucerit medalia de bronz în limitele categoriei 52 kg, joi, la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori care au loc la Ljubljana (Slovenia).
În meciul decisiv, Florian, campioană europeană de cadeţi în 2011, a învins-o pe Shira Hayat, prin ippon. Larisa Florian le-a învins pe Daniela Raia (Italia) şi pe Julia Rosso (Franţa), înainte de a pierde în faţa polonezei Karolina Pienkowska. În recalificări, românca a câştigat disputa cu japoneza Ai Shishime, înainte de a o învinge pe Hayat.
Tot la cat. 52 kg, Roxana Ioancă a pierdut în primul tur.
La cat. 57 kg, Ştefania Adelina Dobre a cedat în manşa inaugurală, iar Andreea Florian în turul al doilea.
La masculin, în limitele categoriei 73 kg, Vlad Vişan a fost întrecut în primul tur, iar Eduard Nicolaescu în turul al doilea.
România a cucerit miercuri două medalii de argint, prin Andreea Ştefănescu (44 kg) şi Alexandra Pop (48 kg). Sursa: Agerpres