ICIM Arad – CS Municipal Târgovişte 73-69, în Liga Naţională de baschet feminin

baschet icimUniversitatea de Vest Vasile Goldiş ICIM Arad a învins pe CS Municipal Târgovişte cu scorul de 73-69 (14-11, 24-18, 15-30, 20-10), joi seara, pe teren propriu, în etapa a 4-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, o reeditare a finalei ediţiei trecute de campionat.
Finalul a fost unul foarte strâns, după ce oaspetele conduceau cu 68-65 când mai erau 3 minute şi 46 de secunde, însă arădencele au marcat până la expirarea timpului regulamentar 8 puncte, iar CSM doar unul. Vicecampioana a avut un avantaj chiar mai mare pe tabelă în ultimul sfert, 66-57 cu 7 minute şi 7 secunde rămase de joc.
Cea mai bună de la ICIM a fost americanca Engelman, cu 25 puncte, dar foarte bine a evoluat şi Broomfield, cu 16 p, 17 recuperări.
De la CSM s-au remarcat B. Jones – 18 puncte, 5 pase decisive şi Poole – 17 p, 3 rec, 4 pd.
În clasament, pe primul loc se află CSBT Alexandria, cu 8 puncte, urmată de Univ. Goldiş ICIM Arad, 8 p, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe, 7 p, CS Municipal Satu Mare, 7 p, CS Universitatea Alba Iulia, 7 p, CS Municipal Târgovişte, 6 p, Olimpia CSU Braşov, 6 p, CS Rapid Bucureşti, 6 p etc.

Sursa: Agerpres