România – Norvegia 23-25, în preliminariile Campionatului European de handbal feminin din 2014

paula-ungureanuNaţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de puternica formaţie a Norvegiei cu scorul de 25-23 (11-10), miercuri seara, într-un meci jucat în Arena ”Antonio Alexe” din Oradea, în Grupa a 6-a a preliminariilor Campionatului European din 2014.
Tricolorele au avut o prestaţie bună în prima repriză, au condus cu 2-1 (min. 6), dar oaspetele s-au desprins apoi la două goluri pe tabela de marcaj, 4-2 (13). România a reuşit să egaleze la 5 (min. 20), dar Norvegia a avut din nou două goluri în plus, 8-6 (24), 9-7 (27) şi 10-8 (28). Egalitatea s-a restabilit în ultimul minut al primei reprize, în urma golurilor semnate de Marin şi Oltean, dar scandinavele au plecat la cabine în avantaj (11-10), după golul reuşit în ultimele secunde de Breivang.
În partea secundă, după mai multe atacuri irosite de ambele părţi, campioana olimpică şi mondială a punctat de două ori la rând şi s-a dus în premieră la trei goluri, 13-10 (36).
Tânăra formaţie a României s-a ţinut scai de Norvegia, care e şi vicecampioană europeană, scorul fiind 13-14 (40), 15-16 (44), 16-17 (45), 17-18 (48), pentru ca Perianu să aducă egalitatea în min. 50: 18-18. Româncele au irosit apoi posibilitatea de a trece în avantaj la 19-19 (min. 51). Cele două echipe au mers cap la cap până în ultimele minute, când oaspetele au marcat de două ori la rând, pentru 22-24 (59). Norvegia a câştigat cu scorul de 25-23, dar echipa antrenată de Gheorghe Tadici a făcut un joc bun şi a pierdut onorabil.

Au evoluat echipele:
România: Paula Ungureanu – Adriana Nechita (3 goluri), Aneta Pîrvuţ, Crina Pintea (1), Aurelia Brădeanu (4), Adriana Ţăcălie, Gabriela Perianu (4), Luciana Marin (5), Ioana Oltean (1), Valentina Ardean Elisei (4), Georgiana Ciuciulete, Timea Tătar (1), Daniela Băbeanu, Patricia Vizitiu. Selecţioner: Gheorghe Tadici.
Norvegia: Katrine Lunde, Silje Solberg – Mari Molid, Stine Bredal Oftedal (2), Ida Alstad (1), Heidi Loke (4), Nora Mork (4), Karoline Dyhre Breivang (6), Linn Jorum Sulland (1), Veronica Kristiansen, Linn-Kristin Riegelhuth Koren (5), Linn Gossé (1), Sanna Solberg (1), Kamilla Sundmoen. Selecţioner: Thorir Hergeirsson.
Arbitre: Joanna Brehmer, Agnieszka Skowronek (ambele din Polonia); Delegat EHF: Sandor Andorka (Ungaria)
Partida retur cu Norvegia va avea loc pe 27 octombrie, la Bergen. Din grupa a 6-a a preliminariilor mai face parte şi Belarus. Primele două clasate se califică la turneul final din Croaţia şi Ungaria.

Sursa: Agerpres