Liga CampionilorRezultate

Grupa E
Schalke 04 – Chelsea 0-3
Au marcat: Fernando Torres 5, 69, Eden Hazard 87.

Steaua Bucureşti – FC Basel 1-1
Au marcat: Leandro Tatu 88, respectiv Marcelo Diaz 48.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Chelsea 3 2 0 1 8-2 6
2 Schalke 04 3 2 0 1 4-3 6
3 Basel 3 1 1 1 3-3 4
4 Steaua 3 0 1 2 1-8 1

Grupa F
Arsenal Londra – Borussia Dortmund 1-2
Au marcat: Olivier Giroud 41, respectiv Henrih Mhitarian 16, Robert Lewandowski 82.

Olympique Marseille – Napoli 1-2
Au marcat: Andre Ayew 86, respectiv Jose Callejon 42, Duvan Zapata 67.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Borussia Dortmund 3 2 0 1 6-3 6
2 Arsenal 3 2 0 1 5-3 6
3 Napoli 3 2 0 1 4-4 6
4 Olympique Marseille 3 0 0 3 2-7 0

Grupa G
FC Porto – Zenit St Petersburg 0-1
A marcat: Aleksandr Kerjakov 86.
Cartonaş roşu: Hector Herrera (Porto) 6.

Austria Viena – Atletico Madrid 0-3
Au marcat: Raul Garcia 8, Diego Costa 20, 53.

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Atletico Madrid 3 3 0 0 8-2 9
2 Zenit St Petersburg 3 1 1 1 2-3 4
3 Porto 3 1 0 2 2-3 3
4 Austria Viena 3 0 1 2 0-4 1

Grupa H
Celtic Glasgow – Ajax Amsterdam 2-1
Au marcat: James Forrest 43 – penalty, Beram Kayal 54, respectiv Lasse Schone 90+4.
Cartonaş roşu: Nir Biton (Celtic) 88.

AC Milan – FC Barcelona 1-1
Au marcat: Robinho 9, respectiv Lionel Messi 23.

clasament

1 Barcelona 3 2 1 0 6-1 7
2 AC Milan 3 1 2 0 4-2 5
3 Celtic 3 1 0 2 2-4 3
4 Ajax Amsterdam 3 0 1 2 2-7 1

Miercuri sunt programate partidele (toate de la ora 21,45, ora României, cu excepţia partidei ŢSKA – Manchester City, de la ora 19,00):

Grupa A
Bayer Leverkusen (Germania) – Şahtior Doneţk (Ucraina)
Manchester United (Anglia) – Real Sociedad (Spania)

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Manchester United 2 1 1 0 5-3 4
2 Şahtior Doneţk 2 1 1 0 3-1 4
3 Bayer Leverkusen 2 1 0 1 4-5 3
4 Real Sociedad 2 0 0 2 1-4 0

Grupa B
Real Madrid (Spania) – Juventus Torino (Italia)
Galatasaray Istanbul (Turcia) – FC Copenhaga (Danemarca)

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Real Madrid 2 2 0 0 10-1 6
2 Juventus 2 0 2 0 3-3 2
3 FC Copenhaga 2 0 1 1 1-5 1
4 Galatasaray 2 0 1 1 3-8 1

Grupa C
Anderlecht Bruxelles (Belgia) – Paris Saint-Germain (Franţa)
Benfica Lisabona (Portugalia) – Olympiakos Pireu (Grecia)

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 PSG 2 2 0 0 7-1 6
2 Olympiakos 2 1 0 1 4-4 3
3 Benfica 2 1 0 1 2-3 3
4 Anderlecht 2 0 0 2 0-5 0

Grupa D
ŢSKA Moscova (Rusia) – Manchester City (Anglia)
Bayern Munchen (Germania) – Viktoria Plzen (Cehia)

clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Bayern Munchen 2 2 0 0 6-1 6
2 Manchester City 2 1 0 1 4-3 3
3 ŢSKA Moscova 2 1 0 1 3-5 3
4 Viktoria Plzen 2 0 0 2 2-6 0

Sursa:Agerpres