5.FOTBAL:STEAUA BUCURESTI-FC VIITORUL CONSTANTA 1-4,LIGA 1 (19.05.2013)Rezultate:
Vineri 18 octombrie
ASC Corona 2010 Braşov – FC Vaslui 2-1 (2-1), stadion ‘Tineretului’ – Braşov
Au marcat: Sergiu Buş (17), Ciprian Brata (23), respectiv Liviu Antal (45+1 – penalty).
Cartonaş roşu: Răzvan Dâlbea (Corona, 70).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Eduard Constantinescu (Craiova) Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Ionuţ Calancia (Bucureşti) – LPF

FC Steaua Bucureşti – FC Viitorul Constanţa 4-0 (2-0), stadion ‘Steaua’ – Bucureşti
Au marcat: Nicolae Stanciu (9), Ionuţ Puţanu (12, 66, autogoluri), Leandro Tatu (86).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Gabriel Stroe (Piteşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Rm. Vâlcea)
Observatori: Laszlo Sajtos (Sibiu) – CCA, Claudiu Popa (Bucureşti) – LPF, supervizor: Adalbert Kassai (Bucureşti) – LPF

Sâmbătă 19 octombrie sunt programate meciurile:
FC Oţelul Galaţi – CS Gaz Metan Mediaş (stadion ‘Oţelul’ – Galaţi, 19,00, Digi Sport 1)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) – CCA, Ion Craiu (Bucureşti) – LPF

FC Petrolul Ploieşti – AFC Săgeata Năvodari (stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti, 21,30, Digi Sport 1)
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ, Bogdan Velicu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Emil Voicu (Bacău)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) – CCA, Mircea Călin (Bucureşti) – LPF

Duminică 20 octombrie vor avea loc partidele:
CS Pandurii Tg. Jiu – AFC Botoşani (stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu, 14,00, Dolce Sport 1/Antena 1)
FC Ceahlăul Piatra Neamţ – FC CFR 1907 Cluj (stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ, 19,00, Digi Sport 1)
AFC Astra Giurgiu – FC Dinamo Bucureşti (stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu, 21,30, Digi Sport 1)

Luni 21 octombrie se vor disputa jocurile:
CS Concordia Chiajna – FC Braşov (stadion ‘Concordia’ – Chiajna, 19,00, Digi Sport 1)
FC Universitatea Cluj – ACS Poli Timişoara (‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca, 21,30, Digi Sport 1)

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Steaua Bucureşti 9 8 1 0 24-5 25
2 Astra Giurgiu 9 6 1 2 24-9 19
3 Petrolul Ploieşti 10 5 4 1 13-8 19
4 FC Botoşani 10 5 4 1 11-7 19
5 Pandurii Tg. Jiu 10 5 2 3 20-12 17
6 Ceahlăul Piatra Neamţ 10 4 5 1 14-7 17
7 Gaz Metan Mediaş 10 4 3 3 12-11 15
8 Dinamo Bucureşti 10 3 4 3 15-10 13
9 CFR Cluj 10 3 4 3 15-16 13
10 ACS Poli Timişoara 10 3 3 4 9-11 12
11 Săgeata Năvodari 10 3 3 4 9-16 12
12 FC Braşov 10 2 4 4 11-13 10
13 Concordia Chiajna 7 3 1 3 10-12 10
14 Oţelul Galaţi 10 3 1 6 10-21 10
15 Viitorul Constanţa 10 1 4 5 4-17 7
16 ASC Corona 2010 Braşov 11 1 2 8 7-18 5
17 Universitatea Cluj-Napoca 10 0 4 6 6-19 4
18 FC Vaslui 10 3 2 5 9-10 3

FC Vaslui a fost penalizată cu opt puncte de către Comisia de Disciplină a FRF.Sursa:Agerpres