Gimnastul Kohei Uchimura a devenit pentru a 6-a oară campion mondial la individul compus

Kohei Uchimura campion mondial 2015

Japonezul Kohei Uchimura a cucerit al şaselea său titlu mondial consecutiv la individual compus, vineri seara, 30 octombrie, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Glasgow. Reprezentantul României, Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 21.
Uchimura, care a câştigat la Glasgow şi titlul mondial cu echipa, a acumulat 92,332 de puncte, devansându-i în clasamentul general pe cubanezul Manrique Larduet (90,698 p), la prima sa medalie majoră la vârsta de 19 ani, şi pe chinezul Deng Shudi (90,099 p).
Niponul şi-a trecut în palmares a 18-a sa medalie mondială, dintre care nouă sunt de aur, având posibilitatea de a mai cuceri una duminică, atunci când va evolua în finala de la bară fixă.
Românul Cristian Băţagă a ocupat locul 21 în clasamentul final, cu 83,589 puncte, după ce a primit 14,500 la sol, 13,366 la cal, 14,166 la inele, 14,558 la sărituri, 13,966 la paralele şi 13,033 la bară.
Sursa foto: prosport.ro