Liga CampionilorItalia, Olanda, Belgia, Germania, Elveţia, Rusia, Bosnia, Anglia şi Spania au obţinut calificarea la Cupa Mondială de fotbal din Brazilia, după încheierea partidelor din preliminariile europene.
Opt echipe, Croaţia, Suedia, România, Islanda, Portugalia, Grecia, Ucraina şi Franţa, cele mai bune de pe locurile 2, s-au calificat la baraj (dublă manşă, 15 şi 19 noiembrie). Tragerea la sorţi a partidelor de baraj va avea loc pe 21 octombrie (15,00, ora României), la Zurich.

Rezultate:
Grupa A
Serbia – Macedonia 5-1, la Jagodina
Au marcat: Stefan Ristovski 16 (autogol), Dusan Basta 19, Aleksandar Kolarov 38 – penalty, Dusan Tadic 54, Stefan Scepovic 74, respectiv Adis Jahovic 83.

Scoţia – Croaţia 2-0, la Glasgow
Au marcat: Robert Snodgrass 28, Steven Naismith 73.
Barry Bannan (Scoţia) a ratat un penalty în min. 73.
Arbitru: Ovidiu Haţegan (România).

Belgia – Ţara Galilor 1-1, la Bruxelles
Au marcat: Kevin De Bruyne 64, respectiv Aaron Ramsey 88.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Belgia 10 8 2 0 18-4 26
2 Croaţia 10 5 2 3 12-9 17
3 Serbia 10 4 2 4 18-11 14
4 Scoţia 10 3 2 5 8-12 11
5 Ţara Galilor 10 3 1 6 9-20 10
6 Macedonia 10 2 1 7 7-16 7

Grupa B
Danemarca – Malta 6-0, la Copenhaga
Au marcat: Morten Rasmussen 8, Daniel Agger 11 – penalty, 39 – penalty, Andreas Bjelland 28, Morten Rasmussen 74, Nicki Nielsen 84.

Bulgaria – Cehia 0-1, la Sofia
A marcat: Borek Dockal 52.
Cartonaş roşu: Petăr Zanev (Bulgaria) 75.

Italia – Armenia 2-2, la Napoli
Au marcat: Alessandro Florenzi 24, Mario Balotelli 76, respectiv Iura Movsisian 4, Henrih Mhitarian 70.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Italia 10 6 4 0 19-9 21
2 Danemarca 10 5 3 2 17-12 16
3 Cehia 10 4 3 3 13-9 15
4 Bulgaria 10 3 4 3 14-9 13
5 Armenia 10 4 1 5 12-13 13
6 Malta 10 1 0 9 5-28 3

Grupa C
Irlanda – Kazahstan 3-1, la Dublin
Au marcat: Robbie Keane 17 – penalty, John O’Shea 26, Dmitri Şomko 77 (autogol), respectiv Dmitri Şomko 13.

Suedia – Germania 3-5, la Solna
Au marcat: Tobias Hysen 6, 69, Alexander Kacaniklic 42, respectiv Mesut Ozil 45, Mario Goetze 53, Andre Schuerrle 57, 66, 76.

Insulele Feroe – Austria 0-3, la Torshavn
Au marcat: Andreas Ivanschitz 16, Sebastian Proedl 64, David Alaba 67 – penalty.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Germania 10 9 1 0 36-10 28
2 Suedia 10 6 2 2 19-14 20
3 Austria 10 5 2 3 20-10 17
4 Irlanda 10 4 2 4 16-17 14
5 Kazahstan 10 1 2 7 6-21 5
6 Insulele Feroe 10 0 1 9 4-29 1

Grupa D
Ungaria – Andorra 2-0, la Budapesta
Au marcat: Nemanja Nikolic 52, 77
Cartonaş roşu: Moises San Nicolas (Andorra) 89.

România – Estonia 2-0, la Bucureşti
A marcat: Ciprian Marica 30 – penalty, 81.

Turcia – Olanda 0-2, la Istanbul
Au marcat: Arjen Robben 7, Wesley Sneijder 46.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Olanda 10 9 1 0 34-5 28
2 România 10 6 1 3 19-12 19
3 Ungaria 10 5 2 3 21-20 17
4 Turcia 10 5 1 4 16-9 16
5 Estonia 10 2 1 7 6-20 7
6 Andorra 10 0 0 10 0-30 0

Grupa E
Cipru – Albania 0-0, la Nicosia

Norvegia – Islanda 1-1, la Oslo
Au marcat: Daniel Braaten 30, respectiv Kolbeinn Sigthorsson 12.

Elveţia – Slovenia 1-0, la Berna
A marcat: Granit Xhaka 74.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Elveţia 10 7 3 0 17-6 24
2 Islanda 10 5 2 3 17-15 17
3 Slovenia 10 5 0 5 14-11 15
4 Norvegia 10 3 3 4 10-13 12
5 Albania 10 3 2 5 9-11 11
6 Cipru 10 1 2 7 4-15 5

Grupa F
Portugalia – Luxemburg 3-0, la Coimbra
Au marcat: Silvestre Varela 29, Nani 36, Helder Postiga 78.
Cartonaş roşu: Aurelien Joachim (Luxemburg) 27.

Azerbaidjan – Rusia 1-1, la Baku
Au marcat: Vaghif Javadov 90, respectiv Roman Şirokov 15.
Cartonaş roşu: Maksim Medvedev (Azerbaidjan) 73.

Israel – Irlanda de Nord 1-1, la Ramat Gan
Au marcat: Eden Ben Basat 43, respectiv Steven Davis 72.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Rusia 10 7 1 2 20-5 22
2 Portugalia 10 6 3 1 20-9 21
3 Israel 10 3 5 2 19-14 14
4 Azerbaidjan 10 1 6 3 7-11 9
5 Irlanda de Nord 10 1 4 5 9-17 7
6 Luxemburg 10 1 3 6 7-26 6

Grupa G
Grecia – Liechtenstein 2-0, la Pireu
Au marcat: Dimitris Salpingidis 7, Georgios Karagounis 81.

Lituania – Bosnia-Herţegovina 0-1, la Kaunas
A marcat: Vedad Ibisevic 68.

Letonia – Slovacia 2-2, la Riga
Au marcat: Valerijs Sabala 47, Renars Rode 90+2, respectiv Martin Jakubko 9, Kornel Salata 16.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Bosnia 10 8 1 1 30-6 25
2 Grecia 10 8 1 1 12-4 25
3 Slovacia 10 4 4 2 11-10 13
4 Lituania 10 3 2 5 9-11 11
5 Letonia 10 2 2 6 10-20 8
6 Liechtenstein 10 0 2 8 4-25 2

Grupa H
Anglia – Polonia 2-0, la Londra
Au marcat: Wayne Rooney 41, Steven Gerrard 88.

Muntenegru – Republica Moldova 2-5, la Podgorica
Au marcat: Stevan Jovetic 55 – penalty, 90+1, respectiv Alexandru Antoniuc 28, 89, Igor Armaş 62, Eugeniu Sidorenco 64, Artur Ioniţă 74.

San Marino – Ucraina 0-8, Serravalle
Au marcat: Evgheni Seleznov 13 – penalty, 19, Marko Devic 15, 51, 58 – penalty, Andrei Iarmolenko 55, Roman Bezus 66, Vitali Mandziuk 90.
Cartonaşe roşii: Mirko Palazzi 57, Alessandro Della Valle 90 (ambii din San Marino).
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Anglia 10 6 4 0 31-4 22
2 Ucraina 10 6 3 1 28-4 21
3 Muntenegru 10 4 3 3 18-17 15
4 Polonia 10 3 4 3 18-12 13
5 Rep. Moldova 10 3 2 5 12-17 11
6 San Marino 10 0 0 10 1-54 0

Grupa I
Spania – Georgia 2-0, la Albacete
Au marcat: Alvaro Negredo 26, Juan Mata 61.

Franţa – Finlanda 3-0, la Paris
Au marcat: Franck Ribery 8, Joona Toivio 76 (autogol), Karim Benzema 87.
clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Spania 8 6 2 0 14-3 20
2 Franţa 8 5 2 1 15-6 17
3 Finlanda 8 2 3 3 5-9 9
4 Georgia 8 1 2 5 3-10 5
5 Belarus 8 1 1 6 7-16 4

Sursa: Agerpres