Selecţionata ”Lupii” Bucureşti, învinsă la mare luptă de Newcastle Falcons, în Cupa Challenge

Lupii BucurestiSelecţionata ”Lupii” Bucureşti a fost învinsă de formaţia engleză Newcastle Falcons, cu scorul de 13-12 (10-12), sâmbătă, 12 octombrie, în primul meci din Grupa a 3-a a competiţiei de rugby Cupa AMLIN Challenge, pe Stadionul Naţional ”Arcul de Triumf” din Capitală.
Oaspeţii au deschis scorul prin Joel Hodgson (2), dintr-o lovitură de pedeapsă, dar a urmat o perioadă foarte bună a reprezentantei României, cu patru lovituri de penalitate marcate de Valentin Calafeteanu în decurs de 20 de minute (5, 7, 18, 25), iar scorul a devenit 12-3.
Englezii au reuşit un eseu pe finalul primei reprize, prin Adam Powell (40), transformat de Hodgson (40+1).
Newcastle a smuls victoria pe final, când Thomas Catterick a înscris dintr-o lovitură de pedeapsă şi scorul a devenit 13-12 pentru oaspeţi, într-un moment în care ”lupii” jucau cu un om mai puţin, Stephen Hihetah primind cartonaş galben (73).

Au evoluat echipele:
Lupii: 15. Fercu, 14. Lemnaru, 13. Dascălu (Gal, 66), 12. Kinikinilau, 11. Hihetah, 10. Calafeteanu (Vlaicu, 57), 9. Surugiu, 8. Burcea (Bucurescu, 75), 7. Lucaci (Adrian Ion, 42), 6. Ianuş, 5. Popîrlan, 4. Van Heerden, 3. Tamba (Bădălicescu, 60), 2. Căpăţână (Turaşvili, 57), 1. Pristaviţă (Ţăruş, 50).
Newcastle: 15. Catterick, 14. Shortland, 13. Powell, 12. Crockett (Fitzpatrick, 27), 11. Brown, 10. Hodgson (Cato, 66), 9. Pilgrim (Fury, 50), 8. Collins, 7. Wilson, 6. York, 5. Tomes (Barrow, 70), 4. McKenzie, 3. Tomaszczyk (Brookes, 50), 2. McGuigan, 1. Vickers.
În etapa următoare a competiţiei, Bucharest Wolves va juca tot acasă cu echipa italiană Cammi Rugby Calvisano.

Sursa: Agerpres