Larisa Iordache, medaliată cu bronz la Mondialele de gimnastică de la Anvers

larisa-iordacheRomânca Larisa Iordache a cucerit duminică, 6 octombrie, medalia de bronz în finala de la sol, din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Anvers, din Belgia. Reprezentanta României a fost notată cu 14,600 pentru evoluţia sa din finală. În aceeaşi finală de la sol, Sandra Izbaşa a ocupat locul 7. Larisa Iordache s-a clasat pe locul 7 la bârnă, după ce a căzut de pe aparat. În competiţia masculină, Marius Berbecar s-a situat pe locul 6 la paralele şi pe locul 7 la sărituri.

***

Sud-coreeanul Hak Seon Yang, campion olimpic şi mondial, a cucerit medalia de aur la sărituri, în prima finală de duminică disputată la Sport Palais din Anvers, gazda Campionatelor Mondiale individuale de gimnastică artistică, în timp ce românul Marius Berbecar s-a clasat pe locul 7.

Intrat ultimul în concurs, sud-coreeanul şi-a dovedit clasa la sărituri şi a cucerit al doilea său titlu mondial consecutiv, după cel din 2011, la Tokyo.

Marius Berbecar a deschis finala de la sărituri şi a reuşit două execuţii bune, notate cu 9,200 şi respectiv 9,300, dar gradul redus de dificultate – 5,600 la ambele – i-a adus doar o medie de 14,850, din păcate sub cea din calificări (14,916).
Pe podium au mai urcat americanul Steven Legendre, la prima sa medalie mondială, şi britanicul Kristian Thomas. Japonezul Kenzo Shirai, campionul mondial de la sol, s-a clasat al 4-lea.

Clasamentul finalei masculine la sărituri:

1. Hak Seon Yang (Coreea de Sud) – 15,533; 2. Steven Legendre (SUA) – 15,249; 3. Kristian Thomas (Marea Britanie) – 15,233; 4. Kenzo Shirai (Japonia) – 15,133; 5. Sergio Sasaki Junior (Brazilia) – 15,099 ; 6. Diego Hypolito (Brazilia) – 15,049; 7. Marius Berbecar (ROMÂNIA) – 14,850; 8. Oleg Verniaiev (Ucraina) – 14,449.

***

Rusoaica Alia Mustafina, campioană olimpică la paralele, a cucerit medalia de aur la bârnă, în a doua finală pe aparate disputată la Sport Palais din Anvers, în cadrul Campionatelor Mondiale individuale de gimnastică artistică, în timp ce românca Larisa Iordache a căzut din nou şi s-a clasat pe locul 7.
Larisa Iordache a intrat penultima în concurs şi după primul salt grupat înapoi s-a dezechilibrat, a încercat să rămână pe bârnă dar nu a reuşit şi a ieşit din cărţi pentru a aduce prima medalie a delegaţiei României la Anvers. Campioana europeană a ratat din nou aparatul ei preferat, la fel ca în finala de la individual compus.
Alia Mustafina, campioană olimpică la paralele, campioană europeană la individual compus, şi-a trecut în cont prima ei medalie mondială de aur la bârnă
Pe podium au mai urcat americancele Kyla Ross şi Simone Biles. Delegaţia americană a contestat ambele note, care au fost apoi ridicate de la 14,733 la 14,833 pentru Ross şi de la 14,133 la 14,333 pentru campioana mondială absolută, Biles, care a prins astfel ultima treaptă a podiumului.

Clasamentul finalei la bârnă:
1. Alia Mustafina (Rusia) – 14,900; 2. Kyla Ross (SUA) – 14,833; 3. Simone Biles (SUA) – 14,333; 4. Vanessa Ferrari (Italia) – 14,300; 5. Carlotta Ferlito (Italia) – 14,283; 6. Chunsong Shang (China) – 14,133; 7. Larisa Iordache (ROMÂNIA) – 13,933; 8. Anna Rodionova (Rusia) – 13,100.

***

Finala masculină a probei de paralele s-a încheiat cu doi învingători, japonezul Kohei Uchimura şi chinezul Chaopan Lin, care au intrat în posesia medaliilor de aur la Campionatele Mondiale individuale de gimnastică artistică, iar românul Marius Berbecar s-a clasat al şaselea.
Berbecar a ratat un element la trecerea pe sub bară şi a irosit o şansă bună de a urca chiar pe podium. Bistriţeanul a concurat al doilea la paralele, a prezentat un integral solid, dar nota sa (15,000) a fost mult sub cea din calificări (15,600).
Podiumul a fost completat de americanul John Orozco.

Clasament final la paralele masculin:
1. Kohei Uchimura (Japonia) – 15,666; 1. Chaopan Lin (China) – 15,666; 3. John Orozco (SUA) – 15,533; 4. Hao You (China) – 15,500; 5. Epke Zonderland (Olanda) – 15,300; 6. Marius Berbecar (ROMÂNIA) – 15,000; 7. Brandon Wynn (SUA) – 14,266; 8. Vasileios Tsolakidis (Grecia) – 13,433; 9. Anton Fokin (Uzbekistan) – 12,466.

***

Larisa Iordache a salvat onoarea României la ediţia 2013 a Campionatelor Mondiale individuale de gimnastică artistică, după ce a cucerit duminică, în finala de la sol, o medalie de bronz, singura obţinută de delegaţia noastră la Anvers.
Medalia de bronz este cu atât mai meritorie pentru vicecampioana europeană la sol cu cât a venit după ratarea de la bârnă, unde ea aştepta mult-dorita medalie de aur. Larisa a reuşit să se adune şi şi-a prezentat cât mai curat cu putinţă exerciţiul care i-a adus nota 14,600 şi în final medalia de bronz. După Larisa a concurat Sandra Izbaşa, care însă nu a mai reuşit execuţia din calificări. Dubla campioană olimpică a adăugat câteva elemente mai dificile în exerciţiu, dar nu au avut efect din cauza mai multor mici inexactităţi şi a dezechilibrării de la ultima diagonală acrobatică, la fel ca la Olimpiada de la Londra. Ea a încheiat concursul pe locul 7.
Medalia de aur a intrat în posesia americancei Simone Biles, campioana mondială absolută, iar argintul a ajuns la italianca Vanessa Ferrari.

Clasament final la sol feminin:
1. Simone Biles (SUA) – 15,000; 2. Vanessa Ferrari (Italia) – 14,633; 3. Larisa Iordache (ROMÂNIA) – 14,600; 4. Mai Murakami (Japonia) – 14,466; 5. Giulia Steingruber (Elveţia) – 14,333; 5. Kayla Ross (SUA) – 14,333; 7. Sandra Izbaşa (ROMÂNIA) – 13,733 8. Elisabeth Black (Canada) – 13,566.

***

Olandezul Epke Zonderland, campionul olimpic de la Londra, a cucerit duminică primul său titlu mondial la bară fixă, în ultima finală pe aparate programată la Sport Palais din Anvers, în cadrul Campionatelor Mondiale individuale de gimnastică artistică.

Zonderland, Kohei Uchimura, campionul mondial absolut, şi Fabien Hambuechen, vicecampion olimpic, au oferit un adevărat spectacol în lupta pentru ordinea de pe podium. ”Olandezul zburător” şi-a dovedit, la fel ca la Londra, supremaţia în faţa rivalilor săi şi s-a clasat pe primul loc cu 16,000, urmat de Fabian Hambuechen (Germania) – 15,933 şi de Kohei Uchimura (Japonia) – 15,633.