Fotbal, Liga 1Din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal s-au disputat patru meciuri, încheiate cu următoarele rezultate:

Vineri 4 octombrie
FC Braşov – Viitorul Constanţa 4-0 (1-0), stadion ”Tineretului” – Braşov
Au marcat: Andrei Cristea (31), Romeo Surdu (54), Mugurel Buga (78 – penalty), Iulian Popa (90+3).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Viorel Ilinca (Piteşti) – LPF

ACS Poli Timişoara – ACS Corona 2010 Braşov 0-0, stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara
Cartonaş roşu: Alexandru Neacşa (Corona, 88).
Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Aurel Beldeanu (Craiova) – LPF

Sâmbătă 5 octombrie:
CS Concordia Chiajna – AFC Astra Giurgiu 3-1 (2-1), stadion ‘Concordia’ – Chiajna
Au marcat: Wellington Da Silva (16), Florin Purece (43), Vişan Creţu (80 – penalty), respectiv Marian Cristescu (14).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Marian Albu (Bucureşti) – LPF

FC Vaslui – FC Steaua Bucureşti 0-1 (0-0), stadion ‘Municipal’ – Vaslui
A marcat: Federico Piovaccari (47).
Cartonaşe roşii: Madson Henrique Santos 34, Vyrautas Cerniauskas (portar) 73, Lucian Sânmărtean (toţi de la FC Vaslui) 86.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Marcel Lică (Constanţa) – LPF

Duminică 6 octombrie sunt programate jocurile:
FC Dinamo Bucureşti – FC Ceahlăul Piatra Neamţ (stadion ‘Dinamo’ – Bucureşti, 14,00, Dolce Sport 1/Antena 1)
AFC Săgeata Năvodari – CS Pandurii Tg. Jiu (stadion ‘Farul’ – Constanţa, 17,00, Digi Sport 1)
CS Gaz Metan Mediaş – FC Petrolul Ploieşti (stadion ‘Gaz Metan’ – Mediaş, 19,30, Digi Sport 1)
Luni 7 octombrie se vor juca partidele: 
AFC Botoşani – FC Universitatea Cluj (stadion ‘Municipal’ – Botoşani, 16,00, Dolce Sport 1)
FC CFR 1907 Cluj – FC Oţelul Galaţi (stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’ – Cluj-Napoca, 20,30, Digi Sport 1)

Clasament

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Steaua Bucureşti 8 7 1 0 20-5 22
2 Astra Giurgiu 9 6 1 2 24-9 19
3 Petrolul Ploieşti 9 5 4 0 13-7 19
4 FC Botoşani 9 5 3 1 10-6 18
5 Ceahlăul Piatra Neamţ 9 4 4 1 13-6 16
6 Pandurii Tg. Jiu 9 4 2 3 16-12 14
7 Dinamo Bucureşti 9 3 3 3 14-9 12
8 Gaz Metan Mediaş 9 3 3 3 11-11 12
9 ACS Poli Timişoara 10 3 3 4 9-11 12
10 Săgeata Năvodari 9 3 3 3 9-12 12
11 FC Braşov 10 2 4 4 11-13 10
12 Concordia Chiajna 7 3 1 3 10-12 10
13 Oţelul Galaţi 9 3 1 5 8-14 10
13 CFR Cluj 9 2 4 3 8-14 10
15 Viitorul Constanţa 9 1 4 4 4-13 7
16 FC Vaslui 9 3 2 4 8-8 3
17 Universitatea Cluj-Napoca 9 0 3 6 5-18 3
18 ASC Corona 2010 Braşov 10 0 2 8 5-17 2

FC Vaslui a fost penalizată cu opt puncte de către Comisia de Disciplină a FRF. Sursa