Bogdan Juratoni şi-a câştigat locul în lotul României pentru Mondialele de box din Kazahstan

Bogdan Juratoni este in lotul Romaniei pentru Mondialele din KazahstanBoxerul Bogdan Juratoni (CS Dinamo Bucureşti) l-a învins la puncte pe Cătălin Paraschiveanu (SCM Bacău), joi, 3 octombrie, într-un meci în limitele categoriei 75 kg, într-o gală de selecţie desfăşurată în Sala U Petrom din Ploieşti şi şi-a câştigat locul în lotul României pentru Campionatele Mondiale care vor avea loc luna aceasta în Kazahstan. Cei doi sportivi s-au mai întâlnit de două ori în acest an, la Cupa României de la Bacău, unde s-a impus Juratoni, şi la Centura de Aur, unde a câştigat Paraschiveanu. Bogdan Juratoni este medaliat cu bronz la Mondialele din 2011 (Baku) şi cu argint la Europenele de anul acesta (Minsk).

La Campionatele Mondiale de la Almatîi (Kazahstan), programate în perioada 11-27 octombrie, România va participa cu cinci boxeri: Ovidiu Berceanu (CSM Reşiţa, cat. 49 kg), Răzvan Andreiana (CS Dinamo, 56 kg), Cătălin Gheorghe (CSM Ploieşti, 60 kg), Bogdan Juratoni (CS Dinamo, cat. 75 kg) şi Mihai Nistor (SCM Bacău, +91 kg).

În gala de verificare de la Ploieşti, sub privirile foştilor campioni mondiali Leonard Doroftei, preşedintele Federaţiei Române de Box, şi Adrian Diaconu, Marius Hondaru (CS Metrorex Bucureşti) şi Ovidiu Berceanu (CSM Reşiţa), au făcut meci nul la cat. 49 kg, Cătălin Gheorghe (CSM Ploieşti) l-a învins la puncte pe Alexandru Cuciureanu (SCM Bacău), în limitele cat. 60 kg, iar, la cat. +91 kg, Mihai Nistor disputat meci de trei reprize cu trei adversari diferiţi: Marin Preda (CS Petrom Petrolul Ploieşti), Mirel Jitaru (SCM Bacău) şi Tiberiu Porcoi (CS Petrom Petrolul Ploieşti). Sursa: Agerpres