16-imi de finala ale Cupei Romaniei la fotbalÎn optimile de finală ale Cupei României la fotbal s-au calificat până acum FC Vaslui, Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara, Corona Braşov, Dinamo, Pandurii, Gaz Metan Mediaş, FC Botoşani, FC Braşov, FC Chindia Târgovişte (III) şi Ripensia Timişoara (V).

Rezultate:
Marţi 24 septembrie:
FC Vaslui (I) – CS Metalul Reşiţa (II) 1-0 (0-0), stadion ”Municipal” – Vaslui
A marcat: Adrian Pătulea (53).
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/PH); arbitru de rezervă: Claudiu Ştef (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – FRF

FCM Dorohoi (III) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-2), stadion ”1 Mai” – Dorohoi
Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84).
Alexandru Vrabie (FCM) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat portarul Alexandru Buzbuchi).
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ)
Observatori: Ionel Popa (Paşcani) – CCA, Mircea Stănişteanu (Vaslui) – FRF

FC Bihor (II) – ACS Poli Timişoara (I) 0-1 (0-0), stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea
A marcat: Cristian Bărbuţ (74).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Radu Despa (Baia Mare); arbitru: Adrian Şuta (Baia Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Dorel Cura (Arad) – FRF

ASC Corona 2010 Braşov (I) – SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion ”Carpaţi” – Braşov
A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenţi: Iulius-Timar Radu (Marghita/BH), Ovidiu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Costin Dan (Zalău) – FRF

FC Chindia Târgovişte (III) – AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Georgian Honciu (63 – penalty), Cristian Cherchez (73).
Cartonaş roşu: Florin Achim (Săgeata, 81).
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Andrei Simonis (toţi din Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Silviu Lung sr (Craiova) – FRF

CS Ripensia Timişoara (V) – FC Universitatea Cluj (I) 2-1 (2-1), stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara
Au marcat: Olimpiu Ciobai (13), Joseph Anagor (21), respectiv Octavian Ursu (38).
Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa); arbitri asistenţi: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa)
Observatori: Cornel Pantea (Oradea) – CCA, Nicu Florescu (Sibiu) – FRF

Dinamo Bucureşti (I) – CS Sănătatea SP Cluj (III) 4-0 (1-0), stadion ”Dinamo” – Bucureşti, 20,30, Sport.ro)
Au marcat: Kevin Zougoula (41, 48), Ionel Dănciulescu (54), Dorin Rotariu (63).
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Speranţa Popescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Pantea Nicolae (Bucureşti) – FRF

Miercuri 25 septembrie:
Pandurii Tg. Jiu (I) – FC Farul Constanţa (II) 4-0 (2-0), stadion ”Tudor Vladimirescu” – Târgu Jiu, ora 16,00, Digi Sport)
Au marcat: Alex Dos Santos (1), Feiz Shamsin (27, 70, 74).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Gero Szabo (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Mircea Ardelean (Arad)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) – CCA, Petre Mehedinţu (Timişoara) – FRF

CS Petrolistul Boldeşti (IV) – CS Gaz Metan Mediaş (I) 0-4 (0-1), stadion ”Viorel Mateianu” – Boldeşti-Scăeni
Au marcat: Azdren Llullaku (40 – penalty, 90+1), Zarko Markovic (48), Răzvan Avram (66).
Cartonaş roşu: Florin Sandu (Gaz Metan, 82).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/AG); arbitri asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Romică Bîrdeş (Piteşti)
Observatori: Gheorghe Moise (Bucureşti) – CCA, Lajos Szatmari (Bucureşti) – FRF

Gloria Buzău (II) – FC Botoşani (I) 0-2 (0-0, 0-0), după prelungiri; stadion ”Gloria” – Buzău
Au marcat: George Cârjan (104), Cătălin Vraciu (109).
Arbitru: Dragoş Teodor (Constanţa); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Cristinel Rusu (Focşani) – CCA, Gabriel Oprea (Snagov) – FRF

FC Braşov (I) – FC CFR Cluj (I) 3-1 (2-0), stadion ”Tineretului” – Braşov
Au marcat: Adnan Aganovic (13), Ionuţ Rada I (17, autogol), Romeo Surdu (90 – penalty), respectiv Felice Piccolo (55 – penalty).
Iulian Popa (FC Braşov) a ratat un penalty în min. 90+2 (şut pe lângă poartă).
Arbitru: Marcel Bîrsan; arbitri asistenţi: Iulian Radu, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Barna Bajko (Miercurea Ciuc)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) – CCA, Alexandru Boc (Bucureşti) – FRF

FC Universitatea Craiova (II) – FC Petrolul Ploieşti (II) 0-1 (0-1), stadion ”Municipal” – Drobeta Turnu Severin
A marcat: Sony Mustivar (18).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Marius Nicoară (Băile Herculane), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Balaci (Drobeta Turnu Severin)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Constantin Constantinescu (Slatina) – FRF

Joi se vor juca meciurile:
FC Astra Giurgiu (I) – ACS Berceni (II) (stadion ”Marin Anastasovici” – Giurgiu, 16,00, Digi Sport)
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Adrian Popescu (Craiova), Ionuţ Babadac (Alexandria); arbitru de rezervă: Floarea Cristina Babadac (Alexandria)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – FRF

Oţelul Galaţi (I) – CS Concordia Chiajna (I) (stadion ”Oţelul” – Galaţi, 16,00)
Arbitru: Florin Miron (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Stoianov (Constanţa), Vlad Bârleanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) – CCA, Vasile Mihu(Constanţa) – FRF

Rapid Bucureşti (II) – FC Ceahlăul Piatra Neamţ (I) (stadion ”Giuleşti-Valentin Stănescu” – Bucureşti, 18,00, Sport.ro)
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Gabriel Sabin Stroe (Piteşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Robert Avram (Piteşti)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Romică Chihaia (Bucureşti) – FRF

Steaua Bucureşti (I) – Avântul Bârsana (IV) (stadion ”Comunal” – Berceni, 20,30, Pro TV)
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle), Marius Florin Badea (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Sorin Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Adrian Rămureanu (Bucureşti) – FRF. Sursa: Agerpres