Cupa RomanieiSăgeata Năvodari este prima echipă de Liga I eliminată din şaisprezecimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, de către formaţia de liga a treia Chindia Târgovişte, care s-a impus marţi cu scorul de 2-0 (0-0), pe teren propriu.
FC Vaslui, Viitorul Constanţa, ACS Poli Timişoara şi ASC Corona Braşov şi-au confirmat statutul de favorite, în faţa unor formaţii de eşalon inferior şi s-au calificat în optimi.
*FC Vaslui a a dispus cu 1-0 de Metalul Reşiţa, pe teren propriu, Adrian Pătulea marcând primul său gol pentru moldoveni. Formaţia reşiţeană a avut mai mulţi juniori în componenţă, noul antrenor Marian Pană preferând să odihnească o parte dintre jucătorii care au evoluat în victoria de la Craiova, pentru a putea fi folosiţi în meciul de campionat din Valea Domanului, cu Minerul Motru, de sâmbătă, 28 septembrie, de la ora 11.
*Viitorul Constanţa a câştigat cu 3-0 la Dorohoi, în faţa formaţiei locale FCM, golul prin care oaspeţii au deschis scorul fiind opera lui Mircea Axente, la prima reuşită pentru echipa patronată de Gică Hagi. Gazdele au avut posibilitatea golului de onoare, dar Vrabie a irosit un penalty.
*ACS Poli a învins pe FC Bihor cu 1-0, la Oradea, gol marcat de micuţul internaţional de tineret Cristian Bărbuţ, cu capul.
*Corona obţine prima sa victorie oficială în acest sezon, 1-0 cu SC Bacău, reuşită semnată de uruguayanul Giorginho Aguirre, la primul său gol pentru braşoveni.

Rezultate:
FC Vaslui (I) – CS Metalul Reşiţa (II) 1-0 (0-0), stadion ”Municipal” – Vaslui
A marcat: Adrian Pătulea (53).
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); arbitri asistenţi: Gabriel Bârjac (Zalău), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/PH); arbitru de rezervă: Claudiu Ştef (Târgu Mureş)
Observatori: Laurenţiu Vărgatu (Brăila) – CCA, Octavian Goga (Braşov) – FRF

FCM Dorohoi (III) – FC Viitorul Constanţa (I) 0-3 (0-2), stadion ”1 Mai” – Dorohoi
Au marcat: Mircea Axente (7), Alexandru Lazăr (16), Cristian Gavra (84).
Alexandru Vrabie (FCM) a ratat un penalty în min. 60 (a apărat portarul Alexandru Buzbuchi).
Arbitru: Emil Voicu (Bacău); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Ovidiu Aruşoaie (Piatra Neamţ)
Observatori: Ionel Popa (Paşcani) – CCA, Mircea Stănişteanu (Vaslui) – FRF

FC Bihor (II) – ACS Poli Timişoara (I) 0-1 (0-0), stadion ”Iuliu Bodola” – Oradea
A marcat: Cristian Bărbuţ (74).
Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); arbitri asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci (Baia Mare), Radu Despa (Baia Mare); arbitru: Adrian Şuta (Baia Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) – CCA, Dorel Cura (Arad) – FRF

ASC Corona 2010 Braşov (I) – SC Bacău (II) 1-0 (1-0), stadion ”Carpaţi” – Braşov
A marcat: Jose Giorginho Aguirre (21).
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); arbitri asistenţi: Iulius-Timar Radu (Marghita/BH), Ovidiu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Marius Omuţ (Oradea)
Observatori: Costin Toma (Piatra Neamţ) – CCA, Costin Dan (Zalău) – FRF

FC Chindia Târgovişte (III) – AFC Săgeata Năvodari (I) 2-0 (0-0), stadion ”Eugen Popescu” – Târgovişte
Au marcat: Georgian Honciu (63 – penalty), Cristian Cherchez (73).
Cartonaş roşu: Florin Achim (Săgeata, 81).
Arbitru: Dragoş Istrate; arbitri asistenţi: Andrei Constantinescu, Andrei Simonis (toţi din Bucureşti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucureşti) – CCA, Silviu Lung sr (Craiova) – FRF

Marţi mai au loc partidele:
CS Ripensia Timişoara (V) – FC Universitatea Cluj (I) (stadion ”Dan Păltinişanu” – Timişoara, 18,30, Digi Sport)
Arbitru: Dorian Micloşină (Reşiţa); arbitri asistenţi: Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa)
Observatori: Cornel Pantea (Oradea) – CCA, Nicu Florescu (Sibiu) – FRF

Dinamo Bucureşti (I) – CS Sănătatea SP Cluj (III) (stadion ”Dinamo” – Bucureşti, 20,30, Sport.ro)
Arbitru: Cristina Dorcioman (Câmpulung Muscel); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Speranţa Popescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) – CCA, Pantea Nicolae (Bucureşti) – FRF (Sursa: Agerpres)