Trofeul Europa LeagueMilsami Orhei (Republica Moldova), echipă antrenată de românul Ştefan Stoica, a învins formaţia luxemburgheză F91 Dudelange cu scorul de 1-0, joi seara, pe teren propriu, în prima manşă a turului I preliminar al Europa League la fotbal.
Unicul gol al partidei a fost reuşit de Gheorghe Andronic (35), la gazde jucând tot meciul doi fotbalişti români, Cornel Gheţi şi Rareş Soporan. Artur Pătraş (ex-Poli Timişoara) a fost schimbat în min. 90, iar Gheorghe Boghiu, fostul atacant al echipei Oţelul Galaţi, a părăsit terenul în min. 76.
Atacantul român Costin Curelea nu a jucat la Dinamo Minsk, învingătoare cu 3-0 în Lituania, cu Kruoja Pakruojis.
Bogdan Hauşi a fost doar rezervă la FC Tiraspol, care a pierdut acasă cu 0-1 în faţa letonilor de la Skonto Riga.

Rezultate:
NK Domzale (Slovenia) – FC Astra Giurgiu (România) 0-1
La Fiorita (San Marino) – Valletta FC (Malta) 0-3
Crusaders Belfast (Irlanda de Nord) – Rosenborg Trondheim (Norvegia) 1-2
Drogheda United (Irlanda) – Malmo FF (Suedia) 0-0
FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) – Libertas (San Marino) 1-0
Rudar Pljevlja (Muntenegru) – MIKA Aştarak (Armenia) 1-0
Videoton Szekesfehervar (Ungaria) – Mladost Podgorica (Muntenegru) 2-1
Zalgiris Vilnius (Lituania) – St. Patrick’s Athletic (Irlanda) 2-2
Broughton Airbus UK (Ţara Galilor) – FK Ventspils (Letonia) 1-1
Levski Sofia (Bulgaria) – Irtîş Pavlodar (Kazahstan) 0-0
Prestatyn Town (Ţara Galilor) – SK Liepajas Metalurgs (Letonia) 1-2
Teuta Durres (Albania) – Dacia Chişinău (Rep. Moldova) 3-1
Vikingur (Insulele Feroe) – Inter Turku (Finlanda) 1-1
FC Tiraspol (Rep. Moldova) – Skonto FC Riga (Letonia) 0-1
KF Laci (Albania) – FC Differdange 03 (Luxemburg) 0-1
Torpedo Kutaisi (Georgia) – MSK Zilina (Slovacia) 0-3
Tromso IL (Norvegia) – MIK Celje (Slovenia) 1-2
Suduva Marijampole (Lituania) – FK Turnovo (Macedonia) 2-2
Flora Tallinn (Estonia) – Kukesi (Albania) 1-1
Hibernians Paola (Malta) – Vojvodina Novi Sad (Serbia) 1-4
Inter Baku (Azerbaidjan) – IFK Mariehamn (Finlanda) 1-1
Jeunesse Esch (Luxemburg) – TPS Turku (Finlanda) 2-0
Kruoja Pakruojis (Lituania) – Dinamo Minsk (Belarus) 0-3
FK Teteks Tetovo (Macedonia) – Piunik Erevan (Armenia) 1-1
Celik Niksic (Muntenegru) – Honved Budapesta (Ungaria) 1-4
UE Santa Coloma (Andorra) – Zrinjski (Bosnia-Herţegovina) 1-3
Gandzasar Kapan (Armenia) – FK Aktobe (Kazahstan) 1-2
Milsami Orhei (Rep. Moldova) – F91 Dudelange (Luxemburg) 1-0
FC Astana (Kazahstan) – Botev Plovdiv (Bulgaria) 0-1
Chihura Sacikere (Georgia) – FC Vaduz (Liechtenstein) 0-0
KR Reykjavik (Islanda) – Glentoran Belfast (Irelanda de Nord) 0-0
Breidablik (Islanda) – FC Santa Coloma (Andorra) 4-0
IBV Vestmannaeyjar (Islanda) – HB Torshavn (I. Feroe) 1-1

Miercuri 3 iulie
IF Fuglefjord (I. Feroe) – Linfield Belfast (Irelanda de Nord) 0-2

Marţi 2 iulie
Bala Town (Ţara Galilor) – FC Levadia Tallinn (Estonia) 1-0
Trans Narva (Estonia) – Gefle (Suedia) 0-3
Metalurg Skopje (Macedonia) – Garabagh Agdam (Azerbaidjan) 0-1
Sliema Wanderers (Malta) – Hazar Lenkoran (Azerbaidjan) 1-1.Sursa:Agerpres