Bate Borisov a devenit lider în Belarus

63

Echipa BATE Borisov a urcat pe primul loc în clasamentul campionatului de fotbal al Belarus, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 5-3, formaţia FK Smolevici-STI, graţie unei “duble” reuşite pe final de meci de sârbul Nemanja Milic, duminică, în cadrul etapei a opta a sezonului, scrie Agerpres.

Gazdele au deschis rapid scorul, după numai un minut d ejoc, prin Evgheni Barsukov, însă BATE a înscris de trei ori până la finalul primei reprize, prin Maksim Skaviş (13), Igor Stasevici (15) şi Dmitri Baga (36). FK Smolevici a restabilit egalitatea după pauză, prin golurile lui Dmitri Şegrikovici (55) şi ivorianului Jean-Morel Poe (63).

În ultimele zece minute de joc a ieşit la rampă sârbul Nemanja Milic, introdus pe teren în minutul 71, care a înscris de două ori, în minutele 80 şi 90, oferind victoria echipei sale.

Graţie acestui succes, BATE Borisov a urcat în fotoliul de lider, având un golaveraj mai bun decât FK Sluţk, învinsă vineri pe teren propriu de Energetik Minsk (1-2).