Ascultă Radio România Reșița Live

A fost emisă Ordonanţa Militară nr. 7

Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunţat sâmbătă, în declaraţia de la sediul Ministerului Afacerilor Interne, că a semnat Ordonanţa Militară nr 7 cu privire la măsuri de combatere a epidemiei de COVID-19, care este avizată de premierul Ludovic Orban şi prevede, printre altele, şi carantinarea oraşului Ţăndărei din judeţul Ialomiţa.

El a menţionat că se va permite intrarea şi ieşirea din localitatea Ţăndărei pentru transportul de marfă şi pentru aprovizionarea populaţiei.

„Distanţarea socială este unica soluţie în acest moment. (…) Această perioadă va trece cu bine dor dacă facem ceea ce trebuie”, a afirmat ministrul Vela, care a mai subliniat că în oraşul Ţăndărei sunt foarte mari numerele persoanelor infectate şi decedate cu COVID-19.
 

A fost emisă Ordonanţa Militară nr. 7

Articol editat de Alin Datcu, 4 aprilie 2020, 15:38 / actualizat: 4 aprilie 2020, 19:29


Potrivit ministrului Afacerilor Interne, introducerea de noi ordonanţe militare este determinată şi de comportamentul unora dintre cetăţeni, care nu înţeleg cât de periculos este virusul şi ce urmări pot avea faptele lor.

„Din păcate, un alt factor care ne determină să introducem noi ordonanţe militare este şi comportamentul unora dintre cetăţeni, oameni care pur şi simplu nu înţeleg cât este de periculos ceea ce fac atât pentru ei, cât şi pentru alţii. Vreau să le comunic, legea este pentru toţi şi toţi trebuie să o respectăm. Avem deja primul cetăţean arestat preventiv pentru că nu s-a supus indicaţiilor date de poliţişti şi a încercat să fugă de agenţii care l-au oprit la un filtru – s-a întâmplat la Vaslui. În judeţul Ialomiţa, din totalul cazurilor confirmate pozitiv în jurul prânzului – de 48 de persoane, 31 sunt din Ţăndărei, un procent de peste 60%, iar din totalul de 8 pacienţi decedaţi, 7 sunt toţi din oraşul Ţăndărei. Vă rog pe dumneavoastră să faceţi procentul. Aşadar, în Ordonanţa militară numărul 7, emisă astăzi, 4 aprilie am stabilit:
Se instituie carantină pentru localitatea Ţăndărei”, a afirmat ministrul Vela.

El a subliniat că măsurile de verificare şi control a accesului în oraşul Ţăndărei vor fi realizate de către personalul MAI, dar şi cel al MApN.

„În localitatea carantinată vom permite intrarea şi ieşirea doar pentru transportul de marfă pentru aprovizionarea populaţiei şi pentru persoanele care nu locuiesc în zona carantinată şi care desfăşoară activităţi economice sau în unele domenii cum ar fi ordinea publică, securitatea naţională, domeniul sanitar, situaţiile de urgenţă, administraţia publică locală, asistenţa şi protecţia socială, activităţile judiciare şi, evident, serviciile de utilitate publică, energie, agricultură, alimentaţie publică, pentru furnizorii de apă, de comunicaţii şi pentru transport. Vreau să anunţ cetăţenii din Ţăndărei că măsurile de verificare, control şi accesul înspre şi dinspre localitatea carantinată se realizează de către personalul structurilor Ministerului Afacerilor Interne, în colaborare cu cele ale Ministerului Apărării Naţionale şi că vom aplica legea”, a mai spus ministrul Afacerilor Interne.

Consiliul Judeţean Ialomiţa, Primăria, Consiliul Local vor lua măsuri pentru funcţionarea serviciului de protecţie şi asistenţă socială, vor verifica funcţionarea corespunzătoare a serviciilor de utilităţi publice, precum şi evident aprovizionarea cu alimente de bază pentru persoanele fără susţinători sau altă formă de ajutor pentru persoanele care nu se pot deplasa de la locuinţă sau de la gospodărie. „Este strict interzisă intrarea în şi din oraşul Ţăndărei prin alte zone şi căi de acces decât cele publice”, a mai afirmat ministrul Vela.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă din Ialomiţa a aprobat, joi, solicitarea Direcţiei de Sănătate Publică ca oraşul Ţăndărei să intre în carantină, propunerea fiind transmisă Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, a anunţat Prefectura Ialomiţa.

Potrivit sursei citate, hotărârea a fost luată din cauza numărului mare de cazuri de infectare cu coronavirus din ultima săptămână şi de contacţi ai persoanelor respective aflaţi în izolare.

Biroul de presă al Prefecturii Ialomiţa a mai menţionat că în judeţ au fost confirmate 37 de cazuri de infectare cu coronavirus, 208 persoane se află în carantină, iar 2.429 – în autoizolare şi sunt monitorizate la domiciliu.

AGERPRES

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie