Atleta reșițeană Daria Grigoroiu, rezultat foarte bun la Campionatele Balcanice Under 20

652

Sportiva din Banat s-a întors triumfătoare din Turcia. Eleva profesorului Ștefan Nagy a reușit să obțină medalia de argint în proba de 60 metri garduri la Campionatele Balcanice Under 20, desfășurate duminică la Istanbul.

Talentata tânără, legitimată la CS Universitatea Reșița – CSS Reșița a terminat pe locul II, cu timpul de 8.85 secunde.

În total, România a cucerit 9 medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori 1, desfășurate în sală la Istanbul. Au fost  3 medalii de aur, 2 de argint şi 4 de bronz.

Medaliile de aur ale României au fost cucerite de Talida Sfârghiu – 1.500 m, Maria Sîrbu – 3.000 m şi Cristian Voicu – 800 m, argintul a fost obţinut de Maria Mihalache – 60 m şi Daria Grigoroiu – 60 mg, iar medaliile de bronz au fost câştigate de Ioana Ştirbu – lungime, Daniel Gheorghe Rus – 3.000 m şi de ştafetele de 4×400 m, la feminin şi masculin.

România a participat cu 23 de atleţi la Campionatele Balcanice de atletism.

sursa foto: CSU Reșița