Ascultă Radio România Reșița Live

Serbia nu se mai află pe „lista gri” a organizaţiei FATF

Serbia a fost eliminată de pe „lista gri” a Grupului de acţiune financiară internaţională, deoarece toate solicitările referitoare la lupta împotriva spălării de bani şi prevenirea finanţării terorismului au fost îndeplinite, a confirmat Ministerul Finanţelor, potrivit rtv.rs.

Articol editat de Mirabela Afronie, 25 iunie 2019, 10:36

Eliminarea Serbiei de pe lista gri a organizaţiei internaţionale FATF este o ştire extraordinară, sunt de comun acord oficialităţile sârbe. Preşedintele Guvernului, Ana Brnabić spune că Guvernul a lucrat sârguincios pentru ca Serbia să nu mai fie pe această listă.

Ministrul de Interne, Nebojša Stefanović a reamintit asupra faptului că Serbia şi-a dat silinţa timp de un an să demonstreze că este dedicată luptei împotriva spălării de bani şi prevenirii finanţării terorismului.

Prin această decizie, ţara noastră a ajuns într-o poziţie care îi aparţine, a apreciat Stefanović, menţionând că trebuie continuată lupta pentru a ajunge una din ţările de frunte care îşi protejează finanţele în cel mai bun mod.

Etichete:
Comuna Alibunar devine capitala energiei verzi din Serbia. Investiție de 240 de milioane de euro în două noi parcuri eoliene
Banatul Sârbesc duminică, 12 iulie 2026, 07:02

Comuna Alibunar devine capitala energiei verzi din Serbia. Investiție de 240 de milioane de euro în două noi parcuri eoliene

Lucrările la parcurile eoliene Alibunar 1 și Alibunar 2 au început oficial în Serbia. Compania chineză Sany investește 240 de milioane de euro...

Comuna Alibunar devine capitala energiei verzi din Serbia. Investiție de 240 de milioane de euro în două noi parcuri eoliene