Ascultă Radio România Reșița Live

România conduce cu 1-0 în semifinalele Fed Cup


Articol editat de Cristina Corocan, 20 aprilie 2019, 10:40 / actualizat: 20 aprilie 2019, 20:40

România conduce Franţa cu 1-0, în semifinalele Fed Cup, după ce Simona Halep, numărul doi mondial în tenisul feminin, a învins-o pe Kristina Mladenovic cu 6-3, 6-1, sâmbătă, într-un meci jucat în Kindarena din Rouen.

Simona Halep şi-a respectat statutul de favorită în acest meci şi a câştigat la mare luptă, după o oră şi 40 minute, cu Kristina Mladenovic, care o conducea cu 3-2 pe româncă în întâlnirile directe.

Din punct de vedere statistic, Kristina a dominat la mingi câştigătoare (13-10), dar şi la erori neforţate (18-11), iar Simona a dominat la totalul de puncte (40-32). Simona a stat mai bine la primul serviciu (69%), în timp ce Mladenovic a avut 52%, cât şi la punctele câştigate cu primul serviciu: 72%-46%.

Semifinala Franţa – România se joacă pe o suprafaţă de zgură instalată în Palatul Sporturilor Kindarena din Rouen, cu o capacitate de 4.976 locuri, conform informaţiilor furnizate de organizatori. Echipa Franţei este compusă din Alize Cornet, Caroline Garcia, Pauline Parmentier, Kristina Mladenovic şi Fiona Ferro, iar selecţionata României este alcătuită din Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Monica Niculescu şi Raluca Olaru.

În al doilea meci de simplu, Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe Caroline Garcia.

În sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup, România a învins echipa Cehiei, deţinătoarea trofeului, cu 3-2, prin punctele obţinute de Simona Halep, victorioasă în ambele partide de simplu, şi de perechea Irina Begu/Monica Niculescu, în timp ce Franţa a dispus cu 3-1 de Belgia.

Începe semifinala Fed Cup: Franţa – România. Virginia Ruzici, remember 1976

Virginia Ruzici, actualul manager al jucătoarei de tenis Simonei Halep, nr. 2 mondial, şi-a amintit cu plăcere de partida cu Franţa disputată la ediţia 1976 a Fed Cup, care le-a adus fetelor şi un premiu de 10.000 dolari.

Într-un interviu din broşura semifinalei Franţa – România de la Rouen, Virginia Ruzici, câştigătoarea de la Roland Garros în 1978, a explicat că în acea perioadă era mai mult interesată de trofee decât de premii.

”Prima mea amintire din 1976 este că am pierdut în primul tur contra Australiei. Apoi, avut loc un turneu de consolare cu echipele care au pierdut din primul tur. Alături de Florenţa Mihai, noi eram determinate să câştigăm acest turneu de consolare, pentru că am avut parte de o tragere la sorţi complicată şi am căzut cu australiencele, care apoi au ajuns până în finală. Acest turneu ne-a oferit şi un premiu financiar, aşa că am fost mulţumite. În acea vreme, noi jucam mai ales pentru titluri. Din acest punct de vedere, turneul de consolare nu era prea important, dar aveam nevoie să câştigăm meciuri. Victoriile ne dădeau încredere şi asta marca celelalte echipe, celelalte adversare”, a povestit Virginia Ruzici.

Gail Benedetti, de patru ori câştigătoare la dublu la Roland Garros, şi-a reamintit că meciul s-a disputat pe mochetă şi acest lucru a avantajat echipa română: ”Eram foarte motivate să câştigăm, dar am jucat pe mochetă şi ele erau cu zece ani mai tinere. Noi eram mai bune pe zgură. O cunoşteam bine pe Virginia Ruzici, contra căreia am jucat la simplu. Ea avea un stil similar cu al meu, dar era mai rapidă. Eu aveam un copil, o viaţă de familie şi mergeam mai puţin la turneele internaţionale. Premiul era de 10.000 dolari pentru câştigătoare şi zero pentru finalistele turneului de consolare. Am fost foarte decepţionate că nu am câştigat premiul în bani. Când am câştigat Roland Garros la dublu am primit un bon de cumpărături de 750 franci într-un magazin. Ne-am bătut până la capăt, chiar şi la dublu, dar ele au fost mai puternice”.

Semifinala Franţa – România se joacă pe o suprafaţă de zgură instalată în Palatul Sporturilor Kindarena din Rouen, cu o capacitate de 4.976 locuri, conform informaţiilor furnizate de organizatori. Echipa Franţei este compusă din Alize Cornet, Caroline Garcia, Pauline Parmentier, Kristina Mladenovic şi Fiona Ferro, iar selecţionata României este alcătuită din Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Monica Niculescu şi Raluca Olaru.

În sferturile Grupei Mondiale a Fed Cup, România a învins echipa Cehiei, deţinătoarea trofeului, cu 3-2, prin punctele obţinute de Simona Halep, victorioasă în ambele partide de simplu, şi de perechea Irina Begu/Monica Niculescu, în timp ce Franţa a dispus cu 3-1 de Belgia.

România a participat prima oară în Fed Cup în anul 1973 şi are un palmares de 79 victorii şi 55 înfrângeri. România a mai jucat o semifinală în 1973, la Bad Homburg (ex-RFG) după ce a învins Brazilia (3-0), Suedia (2-1) şi Marea Britanie (2-1) în sferturi. În semifinale, Virginia Ruzici, Mariana Simionescu şi Judith Gohn au pierdut cu 2-1 în faţa Africii de Sud.

România înfruntă Franţa pentru a doua oară în Fed Cup. Primul meci s-a disputat în 1976, când româncele Virginia Ruzici şi Florenţa Mihai s-au impus cu 3-0 în finala turneului de consolare al competiţiei găzduite la Philadelphia, în SUA.

Programul meciurilor:

Sâmbătă:

Kristina Mladenovic – Simona Halep (15:00)

Caroline Garcia – Mihaela Buzărnescu (17:00)

Duminică:

Caroline Garcia – Simona Halep (14:00)

Kristina Mladenovic – Mihaela Buzărnescu (16:00)

Mladenovic / Garcia – Niculescu / Begu (18:00).

sursa foto: Agerpres.ro

Germania, Olanda şi Statele Unite şi-au câştigat grupele de la Mondial. Norvegia şi Franţa se înfruntă pentru prima poziţie în grupa I
Sport vineri, 26 iunie 2026, 13:59

Germania, Olanda şi Statele Unite şi-au câştigat grupele de la Mondial. Norvegia şi Franţa se înfruntă pentru prima poziţie în grupa I

În ultima etapă din grupa E, selecţionata Ecuadorului a reuşit o surprinzătoare victorie în faţa Germaniei. Sud-americanii s-au impus meritat,...

Germania, Olanda şi Statele Unite şi-au câştigat grupele de la Mondial. Norvegia şi Franţa se înfruntă pentru prima poziţie în grupa I
Franck Tchassem continuă la CSM Reşiţa!
Sport vineri, 26 iunie 2026, 11:40

Franck Tchassem continuă la CSM Reşiţa!

Fotbalistul camerunez de 27 de ani împrumutat în iarnă de la prim-divizionara FC Argeş a evoluat la reşiţeni în partea a doua a sezonului...

Franck Tchassem continuă la CSM Reşiţa!
Minimaratonul „Sănătate prin Mișcare” revine la Bocșa. Comunitatea este invitată să participe la Bocșa Challenge 2026
Sport joi, 25 iunie 2026, 07:00

Minimaratonul „Sănătate prin Mișcare” revine la Bocșa. Comunitatea este invitată să participe la Bocșa Challenge 2026

Asociația pentru Sănătate „Cristiana”, în colaborare cu Asociația „Ești Prețios”, organizează duminică, 28 iunie 2026, Minimaratonul...

Minimaratonul „Sănătate prin Mișcare” revine la Bocșa. Comunitatea este invitată să participe la Bocșa Challenge 2026
CSM Reşiţa va avea şapte reprezentanţi la Mondialul de karate WUKF!
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 15:14

CSM Reşiţa va avea şapte reprezentanţi la Mondialul de karate WUKF!

Sportivii reșițeni au fost selecționați în lotul național al României datorită performanțelor obținute în competițiile premergătoare. ...

CSM Reşiţa va avea şapte reprezentanţi la Mondialul de karate WUKF!
Sport miercuri, 24 iunie 2026, 13:59

Cupa Mondială: starul Cristiano Ronaldo, primul jucător care marchează la şase turnee finale

Ronaldo a deschis scorul în minutul 6 şi a mai punctat o dată în minutul 39. Celelalte goluri au fost marcate de Nuno Mendes, Nematov, în...

Cupa Mondială: starul Cristiano Ronaldo, primul jucător care marchează la şase turnee finale
Sport luni, 22 iunie 2026, 23:29

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale

În minutul 5, la scorul de 0-0, starul argentinian a ratat un penalty. El s-a revanșat însă cu două goluri din acțiune, marcate în minutele 38...

Leo Messi a învins şi Austria! Starul argentinian e noul golgheter all-time al Cupei Mondiale
Sport luni, 22 iunie 2026, 21:08

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu

Rossonerii se vor antrena la baza sportivă proprie până la sfârşitul acestei săptămâni şi vor efectua ulterior un stagiu de pregătire la...

CSM Reşiţa a dat startul pregătirilor! Formarea lotului, prioritară pentru Dorinel Munteanu
Sport luni, 22 iunie 2026, 16:24

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor

Tigroaicele se alătură astfel campioanei Gloria Bistriţa, care avea locul garantat. La feminin, formatul Champions League rămâne neschimbat,...

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi CSM Bucureşti vor reprezenta România în Liga Campionilor