În acest sfârșit de săptămână a avut loc prima ediție a Cupei “Casa Baraj” la schi.

Deși pârtia din comuna Văliug a fost amenajată cu mulți ani în urmă și a găzduit mai multe evenimente sportive, anul acesta a fost organizată prima cupă care îi poartă numele.

Totodată, acest concurs a fost inclus și în etapa a IV-a a Cupei „Prietenii Munților”, aflată la ediția a XXXIII-a.

Competiția a fost organizată de Asociația Prietenii Munților și s-a dovedit a fi un real succes, deși vremea din ultimele zile a adus temperaturi pozitive. Peste 80 de copii au răspuns prezent la acest eveniment sportiv.

Concursul a constat într-o probă de slalom cronometrat, pe o lungime de aproximativ 400 de metri. Participanții au fost împărțiți pe categorii de vârstă: copii sub 7 ani, 8-10 ani, 11-14 ani și 15-18 ani.

Tinerii au fost foarte încântați de traseu, chiar dacă zăpada artificială i-a pus în dificultate.

După parcurgerea probelor, toți cei 80 de concurenți au fost premiați cu diplome și dulciuri oferite de gazde. Ocupanții primelor, la fiecare categorie de vârstă, au primit medalii, iar câștigătorilor categoriei open le-a fost înmânată “Cupa Casa Baraj”.

Competiția a fost una foarte strânsă. Câștigătoarea absolută a primei ediții “Cupa Casa Baraj” a fost Raisa Doran, care a reușit să ocupe primul loc la o diferență de doar 15 sutimi față de al 2-lea clasat, Erwin Schmelas.

Duminică, 10 februarie, începând cu ora 10:00, pe pârtia Goznuța din Stațiunea Semenic, va avea loc ultima întrecere a celei de-a XXXIII-a ediții a Cupei “Prietenii Munților”. După încheierea probelor, cei mai buni sportivi vor fi premiați.