Ascultă Radio România Reșița Live

Codul portocaliu de ninsoare a lăsat zeci de localități nealimentate cu energie electrică în județele din Banat

UPDATE ora 14:00

Codul portocaliu de ninsoare a lăsat zeci de localități nealimentate cu energie electrică în județele din Banat

Articol editat de Valentina Adam, 16 decembrie 2018, 09:12 / actualizat: 16 decembrie 2018, 14:33

Din cauza condiţiilor meteo deosebite, au fost afectate reţelele electrice din raza de activitate a societăţii Enel Distribuţie Banat. În prezent, sunt nefuncționale 8 linii electrice de înaltă tensiune. Totodată sunt nefuncționale stațiile de transformare de la Lugoj, Buziaș, Făget, Nădrag, IURT Lugoj, CFR Lugoj, Sebiș.

– În judeţul Timiș erau nealimentate 61 de linii electrice aeriene de medie tensiune parțial, fiind afectate 65 de localităţi, printre care: Timișoara, Dumbrăvița, Biled, Ghiroda, Lugoj, Cheveresu Mare, Bethausen, Dumbrava, Făget, Găvojdia, Mașloc, Orțișoara, Recaș.

– În județul Caraș Severin erau nealimentate 36 de linii electrice aeriene de medie tensiune parțial, fiind afectate 53 de localităţi, printre care Reșița, Băile Herculane, Caransebeș, Oțelu Roșu, Bocșa, Dognecea, Fârliug.

– În judeţul Arad erau nealimentate 28 de linii electrice aeriene de medie tensiune parțial, fiind afectate 47 de localităţi, printre care Chișineu Criș, Lipova, Ineu, Sebiș, Brazii, Craiva, Gurahonț.

– în județul Hunedoara erau nealimentate 21 de linii electrice aeriene de medie tensiune parțial, fiind afectate 27 de localităţi, printre care Petroșani, Orăștie, Hațeg, Uricani, Gurasada, Ilia, Zam.

În teren se află 75 de echipe de intervenție ale Enel-Distribuție Banat și ale contractorilor care vor continua să lucreze pentru restabilirea în cel mai scurt timp posibil a alimentării cu energie electrică a consumatorilor se arată, într-un comunicat al companiei.

UPDATE ora 12:00

Codul portocaliu de ninsoare continuă să creeze probleme mari în judeţul Caraş-Severin, dacă de dimineaţă erau 34 de localităţi rămase fără curent acum numărul acestora a ajuns la 50 printre care Reşiţa, Baile Herculane, Caransebeş, Oţelu Roşu, Bocşa, Dognecea, Fârliug.  pentru că şi mai mulţi stâlpi de electricitate au fost avariaţi.

În teren se afla 75 de echipe de intervenţie ale E-Distribuţie Banat şi ale contractorilor care intervin de astăzi dimineaţa şi vor continua să lucreze pentru restabilirea în cel mai scurt timp posibil a alimentării cu energie electrică a consumatorilor.

În jurul orei 6 erau 34 localități nealimentate, după cum ne transmite Compania Enel Distribuție Banat.

Afectați sunt locuitorii din: Berzovia, Bocșa, Bolvașnița, Bozovici, Brebu, Buchin, Caransebeș, Carașova, Ciudanovița, Doclin, Dognecea, Ezeriș, Fîrliug, Forotic, Glimboca, Goruia, Lupac, Obreja, Ocna de Fier, Oravița, Oțelu Roșu, Păltiniș, Ramna, Rusca Montană, Sacu, Șopotu Nou, Târnova, Ticvaniu Mare, Turnu Ruieni, Stațiunea Semenic, Vărădia, Vermeș, Zăvoi și Zorlențu Mare.

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor