Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Reşiţa renaşte: Câteva sute de tineri au primit diplomă de cetăţean major

Peste 350 de tineri, care anul acesta au împlinit vârsta de 18 ani, au fost recunoscuţi astăzi de administraţia locală ca cetăţeni majori ai municipiului Reşiţa.

[FOTO] Reşiţa renaşte: Câteva sute de tineri au primit diplomă de cetăţean major

Articol editat de Gerhard Chwoika, 6 decembrie 2018, 19:30 / actualizat: 6 decembrie 2018, 20:31

Într-un eveniment festiv, primarul oraşului, Ioan Popa, a acordat diplome de „CETĂŢEAN MAJOR” tuturor acelor elevi care sunt înregistraţi în evidenţele Primăriei. Tinerilor emoţionaţi li s-a adus la cunoştinţă faptul că această vârstă a majoratului aduce cu sine şi o seamă de responsabilităţi:

„Le-am transmis faptul că, dacă şi-au câştigat o libertate, între ghilimele, înseamnă şi drepturi, dar şi obligaţii, înseamnă că trebuie să-şi asume de astăzi înainte multe lucruri pe care nu trebuiau să le facă până astăzi, dar asta îi şi responsabilizează foarte mult, le-am dorit succes celor care merg mai departe să facă o facultate, că e la Reşiţa sau la Timişoara sau în altă parte; m-aş bucura ca dintre ei cât mai mulţi să se întoarcă acasă. Noi, Primăria Reşiţa încercăm să facem tot ce ne stă în putinţă să le creem tentaţia de a se întoarce în oraş.”  

Cum se simt la vârsta majoratului şi care le sunt năzuinţele am aflat de la unii dintre ei:

„Ne bucurăm de acest eveniment… mă simt ca un cetăţean adevărat”.

„Mă simt mândră în special că m-am născut în acest oraş şi am şansa să cunosc mulţi oameni minunaţi şi să mă dezvolt frumos pentru viitor. Mi-aş dori să devin jurnalistă, lucrez acum la asta şi sper să-mi dezvolt abilităţile din ce în ce mai bine”.

„Mă simt în al nouălea cer, mă simt un alt om acum, mă simt foarte bine că sunt un cetăţean major al Reşiţei şi sper să fiu foarte responsabil de acum înainte aşa cum a spus şi domnul primar”.

„Mă simt onorată că domnul primar ne-a dat aceste diplome şi mă simt oarecum responsabilă pentru oraşul în care am crescut. Având în vedere că sunt în Rotaract de aproximativ trei ani îmi doresc să facem cât mai multe proiecte în acest oraş şi cumva să facem ca lucrurile să se mişte”.   

După ce şi-au primit diplomele tinerii au avut prilejul să socializeze cu primarul urbei şi să schimbe impresii la bufetul organizat pentru ei la parterul Casei Municipale. (Hardy Cvoica)

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 17:40

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării

Miercuri, 17 iunie, cadre didactice din mai multe județe ale țării au protestat în Piața Victoriei, exprimându-și nemulțumirea față de...

Profesorii amenință cu noi proteste de amploare ca urmare a nemulţumirilor cu privire la noua lege a salarizării
Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 16:26

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute

Direcția de Asistență Socială a Municipiului Timișoara propune reorganizarea instituției, prin modificarea organigramei, a statului de funcții...

Reorganizare la Direcția de Asistență Socială Timișoara. Numărul posturilor scade, dar serviciile pentru persoanele vulnerabile vor fi menținute
ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 14:04

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare Cod galben de caniculă, valabilă sâmbătă, 20 iunie, în 15 județe din vestul,...

ANM: Cod galben de caniculă în 15 județe. Banatul și vestul țării, sub val de căldură, apoi vin furtunile
Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 13:52

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin

Un bărbat de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru 60 de zile. Acesta ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier,...

Bărbat cercetat sub control judiciar după ce ar fi încercat să mituiască un polițist rutier pe DN 6, în Caraș-Severin
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 12:21

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, care...

Ilie Bolojan și-a depus candidatura pentru șefia PNL. Ioan Popa, primarul Reșiței, propus vicepreședinte în noua echipă de conducere
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 11:48

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării

Tensiunile din sistemul de sănătate continuă să se amplifice, pe fondul nemulțumirilor legate de proiectul noii legi a salarizării. La...

Sistemul sanitar, în prag de grevă generală. Sanitas anunță escaladarea protestelor împotriva legii salarizării
Actualitate sâmbătă, 20 iunie 2026, 08:38

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită

Procurorii DNA Timișoara au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și măsura controlului judiciar pentru 60 de zile față de trei...

Directorii DSVSA Arad, cercetați de DNA Timișoara. Control judiciar pentru acuzații de abuz în serviciu și luare de mită
Actualitate vineri, 19 iunie 2026, 20:58

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor

4 zile, 4 arte, un oraș: ROSARTE debutează la Timișoara Timișoara devine, între 18 și 21 iunie 2026, gazda primei ediții a stagiunii estivale...

Alphaville vine la Timișoara, în cadrul ROSARTE – stagiune culturală estivală în Parcul Rozelor