Direcţia Silvică ieftineşte lemnul de foc pentru cărăşeni: Preţurile încep de la 25 de lei pe metrul cub

401

Începând din această lună, preţul a scăzut cu 20 – 30 de lei pe metru cub, astfel că acum lemnul se vinde începând de la 25 de lei şi până la 450 lei pe metru cub, în funcţie de specie, sortiment, condiţia şi modul de livrare.

Direcţia Silvică a judeţului Caraş-Severin aminteşte că, la anumite ocoale există şi posibilitatea transportării la domiciliu a lemnului cumpăraţ existând pentru acest serviciu tarife stabilite în funcţie de distanţa de transport. Doritorii pot depune cereri la ocolul silvic de care aparţin sau la primării.

ing. Dan Câmpan – directorul comercial al Direcţiei silvice Caraş-Severin pentru Radio Reşiţa:

În prag de sezon rece Direcţia silvică a judeţului Caraş-Severin ieftineşte lemnul de foc pentru încălzirea locuinţelor populaţiei. În perioada noiembrie-decembrie este pus la dispoziţia cărăşenilor un volum de peste 37 de mii de metri cubi. Preţurile de vânzare a lemnului sunt şi mai accesibile acum deoarece Direcţia silvică a redus preţul unui metru cub cu 20-30 de lei, acestea variind între 25 de lei şi 450 de lei pe metrul cub în funcţie de specie, sortiment, condiţie şi mod de livrare. Metodele de cumpărare pot fi consultate în ghidul achiziţionării lemnului de foc, elaborat anul acesta în premieră la nivelul Direcţiei silvice Caraş-Severin şi împărţit în mod gratuit potenţialilor beneficiari, pe site-ul instiţuţiei, dar şi la sediile Ocoalelor şi cantoanelor silvice şi al primăriilor din judeţ. Până la sfârşitul lunii octombrie, în baza parteneriatelor încheiate între Direcţia silvică şi mai mult de jumătate din unităţile administrativ teritoriale din judeţ, către acestea a fost livrat etapizat un volum de 49 de mii de metri cubi de lemn de foc pentru încălzirea locuinţelor din care populaţia a cumpărat până în prezent aproximativ 23 de mii, la această dată neexistând cereri care să nu poată fi onorate. Cele mai solicitate specii de lemn cerute de cetăţeni pentru încălzirea locuinţei, din stocul de material lemnos avut în gestiune, sunt în special cele de esenţă tare, precum: stejar, gorun, gârniţă, cer şi fag, iar ca şi condiţii de livrare sunt preferate cele la drum auto şi din depozite. La anumite Ocoale silvice din judeţ există şi posibilitatea transportării la domiciliu a lemnului de foc cumpărat, pentru acest serviciu fiind stabilite tarife suplimentare în funcţie de distanţa de transport. Persoanele interesate de achiziţionarea lemnului de foc pot depune cereri de solicitare la ocoalele silvice sau primăriile localităţilor de care aparţin„.

Prețurile lemnului pentru încălzirea locuinței au fost aprobate prin Decizia 705/ 29.10.2018 a şefului Direcției Silvice Caraș-Severin, dr. ing. Daniel Poliţă.

1) Lemn de foc – lei/ metru cub

 

Grupe de specii

Condiții de livrare
În pădure

(Fasonat la cioată, lemn din curățiri)

În pădure

(Fasonat la cioată, din alte tăieri decât curățiri)

La drum

(Drumuri auto forestiere)

Depozit
Foioase tari 60-75 110 180 250
Foioase moi și rășinoase 25 60 132 195-200

2) Lemn de lucru cu diametrul de până la 24 cm – lei/ metru cub

 

Grupe de specii / specii

Condiții de livrare
În pădure

(Fasonat la cioată)

La drum

(Drumuri auto forestiere)

Depozit
Rășinoase Molid, Brad, Larice 160 240 310
Alte rășinoase 130 210 280
Diverse specii de esență tare Fag 120 220 270
Stejar, Gorun, Gârniță 205 300 365
Cer 125 220 280
Alți stejari 200 280 360
Frasin 150 240 305
Paltin 150 240 305
Cireș 190 270 350
Carpen 100 200 250
Sorb 302 380 475
Salcâm 240 320 405
Alte div. tari 120 200 270
Diverse specii de esență moale Tei 105 182 251
Anin 105 182 252
Plop 98 175 245
Salcie 86 163 231
Alte div. moi 80 157 224

Preţurile includ TVA.

Iată şi lista Ocoalelor silvice din judeţul Caraş-Severin:

Ocolul Silvic Volum estimat de lemn pentru foc mc Date de contact
Adresă Telefon, prefix 0255 Fax, prefix 0255 Adresă de e-mail
Păltiniș 3500 Caransebes, str. V.Cenchi 2A 515179 511048 paltinis@resita.rosilva.ro
Oţelu Roşu 4400 Otelu Rosu, Str. A.I.Cuza, nr.2 530672 5531807 otelu.rosu@resita.rosilva.ro
Rusca Montană 1500 Rusca Montana, Str. Principala, nr.318 536057 536057 rusca.montana@resita.rosilva.ro
Teregova 3500 Teregova, Str. Principala, nr.119 260299 260297 teregova@resita.rosilva.ro
Mehadia 2700 Mehadia, Str. Principala, nr.437 523411 523411 mehadia@resita.rosilva.ro
Băile Herculane 3800 Baile Herculane, Str Castanilor, nr.18 560518 560510 balie.herculane@resita.rosilva.ro
Berzasca 600 Berzasca, nr.251 545609 545760 berzasca@resita.rosilva.ro
Moldova Nouă 2900 Moldova Noua, Str. N. Balcescu, nr.108A 541332 540493 moldova.noua@resita.rosilva.ro
Sasca Montană 2100 Sasca Montana, Str. Principala, nr.422 576512 576511 sascam@resita.rosilva.ro
Oraviţa 3000 Oravita, Str. Ferdinand, nr.8 572396 572396 oravita@resita.rosilva.ro
Anina 1600 Anina, str. Postei, nr.1 241508 241509 anina@resita.rosilva.ro
Bozovici 2100 Bozovici, Str. Stadionului, nr.261C 242549 242588 bozovici@resita.rosilva.ro
Nera 2400 Prilipet, str. Principala, nr.34 243366 242677 nera@resita.rosilva.ro
Văliug 200 Valiug, Str.Principala, nr.185 235779 2235779 valiug@resita.rosilva.ro
Reşiţa 600 Resita, Str. Libertatii, nr.17 216113 215964 rusca.montana@resita.rosilva.ro
Bocşa Montană 1200 Bocsa Montana, Str. Ghe. Doja, nr.44 555093 556216 bocsam@resita.rosilva.ro
Bocşa Română 1000 Bocsa Romana, Str. Republicii, nr.92 525008 525008 bocsar@resita.rosilva.ro
TOTAL 37100 * * * *

 

(Alin Datcu, Hardy Cvoica)