Bombă în Parcul Siderurgistului din Reşiţa
Echipa pirotehnică a ISU Semenic a intervenit astăzi în Reșița, în Parcul Siderurgistului, pentru asanarea unei bombe de aruncător de artilerie calibrul 120 mm, găsită de muncitorii care efectuau lucrări în zonă.
Articol editat de Alin Datcu, 19 octombrie 2018, 17:28
Muniția a fost cercetată, identificată, ridicată și transportată la depozit în vederea distrugerii.
Este a doua misiune a pirotehnicienilor în acea zonă, în ultima perioadă. În data de 17.10.2018 s-a găsit un proiectil exploziv cal. 76 mm.
Muncitorii au reacționat corect în ambele cazuri. Au întrerupt imediat activitatea, s-au îndepărtat și au apelat 112 pentru a anunța găsirea muniției.
Conform legislației în vigoare, pentru prevenirea accidentelor în cazul descoperirii munițiilor neexplodate, cetățenii trebuie:
a) să anunțe de urgență prin SNUAU 112 despre descoperirea de muniții neexplodate;
b) să nu miște de pe loc munițiile descoperite neexplodate;
c) să respecte regulile și măsurile stabilite pentru zonele cu risc la descoperirea munițiilor neexplodate;
d) să nu dezmembreze sau să predea muniții neexplodate la operatorii economici care au ca obiect de activitate colectarea deșeurilor metalice;
e) să nu folosească munițiile descoperite pentru improvizarea diferitelor dispozitive;
f) să nu lovească, să taie sau să demonteze munițiile neexplodate;
g) să nu aprindă focul în apropierea munițiilor descoperite neexplodate.