Ascultă Radio România Reșița Live

[FOTO] Armata României aniversează Ziua Radiolocaţiei pe 25 iulie

Apariţia primei structuri militare înzestrată cu staţii de radiolocaţie marchează începutul radiolocaţiei în Armata Română. Potrivit Legii nr. 938 / 3 martie 1939 pentru apărarea antiaeriană activă şi pasivă a teritoriului, a luat fiinţă Serviciul general de pândă şi alarmă , care era prima componentă a apărării active urmată de Aviaţie şi Mijloace de apărare contra aeronavelor. Acest serviciu a fost organizat pe 28 zone de apărare antiaeriană şi iniţial a avut în înzestrare 6 staţii de radiolocaţie de producţie germană (3 Freya şi 3 Wurtzburg) şi aparatură de ascultare şi localizare aeriană. Legea nr. 938 / 03.03.1939 este adevăratul certificat de naştere a armei radiolocaţie în armată.
Serviciul general de pândă şi alarmă cu structurile teritoriale din cele 28 de zone de apărare antiaeriană au funcţionat până la sfârşitul celui de al 2-lea război mondial, 1945.

[FOTO] Armata României aniversează Ziua Radiolocaţiei pe 25 iulie

Articol editat de Radio Resita, 25 iulie 2018, 00:01

La 10.04.1949 a luat fiinţă Secţia Pândă Antiaeriană, denumită ulterior Secţia Observare şi Înştiinţare Localizare Aeriană (O.I.L.A.), în cadrul Comandamentului Apărării Antiaeriene a Teritoriului, înfiinţat în anul 1931, care avea în subordine compania de radiolocaţie Bucureşti, Băneasa, înzestrată cu staţii de radiolocaţie AN/TPS-53 (de producţie englezească), SCR-512D (americană) şi Wutzburg (germană), apoi alte companii şi batalioane înzestrate cu staţii, de producţie sovietică, P-3A, P-8 şi P-20.

La 14 mai 1955 România a semnat Tratatul de la Varşovia şi prin ordinul ministrului Forţelor Armate, generalul de armată Emil Bodnăraş, nr. CL – 0074 / 25 iulie 1955, au luat fiinţă, în cadrul Comandamentului Apărării Antiaeriene a Teritoriului, Trupele Radiotehnice (Rd.Th.) formate din 3 regimente şi 2 batalioane radiotehnice cu 12 noduri şi 14 posturi, în total 26 de subunităţi.

În anul 1965 a luat fiinţă Brigada 46 Radiotehnică la Ploieşti şi în 1966 Brigada 41 Radiotehnică la Timişoara. Până în anul 1978 se continuă înzestrarea cu staţii de radiolocaţie de producţie sovietică P-10, P-14, P-18, P-30, P-35, P-37, PRV-11, PRV-13 şi aparatură sovietică de automatizare VP-01, VP-02, VP-04 şi VP-11.

La sfârşitul anului 1966 existau 56 de subunităţi radiotehnice înzestrate cu 236 staţii de radiolocaţii. Ulterior, a continuat înzestrarea şi cu staţii de radiolocaţie de producţie poloneză ST-68, apoi cu staţii de producţie românească START-1M, precum şi cu complete de automatizare româneşti C-751 şi C-801 pentru batalioane, şi C-752 şi C-802 pentru companiile radiotehnice.

Arma radiolocaţie a avut propriile instituţii de învăţământ militar pentru formarea ofiţerilor de radiolocaţie.

În anul1960 Şcoala Militară de Ofiţeri Tehnici de Radiolocaţie, înfiinţată la 01.12.1952, la Sibiu, a fost mutată din Bucureşti la Braşov, unindu-se cu Şcoala Militară de Ofiţeri de Artilerie Antiaeriană. Prin Hotărârea Guvernului nr.190 / 22.03. 1991 a luat fiinţă Institutul Militar de Radiolocaţie ,,Avram Iancu’’ Braşov. Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 61 /11.08 1995 a luat fiinţă Academia Aviaţiei şi Apărării Antiaeriene Braşov, care a înglobat institutele militare de aviaţie, radiolocaţie şi de artilerie şi rachete antiaeriene. Din anul 1996 această academie se numeşte Academia Forţelor Aeriene ,,Henri Coandă’’ din Braşov. În anul 1960 a luat fiinţă, la Braşov, Şcoala de Maiştri Militari şi Subofiţeri de Artilerie Antiaeriană şi Radiolocaţie. În prezent, aceasta funcţionează în cadrul Şcolii Maiştri şi Subofiţeri a Forţelor Aeriene Boboc. La Ploieşti a funcţionat Centrul de Instrucţie al Trupelor Radiotehnice (în prezent Şcoala de Aplicaţie pentru Radiolocaţie) pentru specializarea ofiţerilor de radiolocaţie. În învăţământul militar politehnic, Academia Tehnică Militară, s-au specializat ofiţerii ingineri de radiolocaţie (timp de 5 – 5,5 ani), în prezent prin studii de licenţă (de 4 ani) şi perfecţionare prin studii de masterat (1,5 ani) şi studii doctorale în ştiinţe inginereşti (3 ani). La Facultatea de Arme din Academia de Înalte Studii Militare, în prezent din Universitatea de Apărare ,,Carol I’’ s-au specializat şi se specializează la nivel superior (timp de 2 ani) ofiţerii de radiolocaţie şi s-au perfecţionat şi se perfecţionează prin studii doctorale în ştiinţe militare.

În vederea aderării României la NATO, în perioada 1998 – 2003, a avut loc un profund proces de reformă şi restructurare a supravegherii de radiolocaţie a spaţiului aerian al ţării. În 1998 au fost desfiinţate brigăzile radiotehnice şi s-a implementat o nouă structură Centrul de Radiolocaţie (similar regimentului organizat pe batalioane şi companii de radiolocaţie) fapt ce a condus la creşterea operativităţii, supleţei şi eficienţei actului de decizie, la optimizarea fluxului informaţional despre situaţia aeriană şi la crearea condiţiilor pentru realizarea sistemului integrat militar şi civil de gestionare a spaţiului aerian.

Introducerea în dotarea subunităţilor de radiolocaţie a sistemelor radar modulare trididimensionale (3D) cu rază lungă de acţiune FPS/117E(T) şi cu rază mică şi de acţiune Gap Feller şi operaţionalizarea Centrului de Operaţii pentru Suveranitate Aeriană ( ASOC ) au creat bazele modernizării şi trecerii de la radiolocaţia analogică la cea digitală cu protecţie la toate categoriile de bruiaj, precum şi la posibilitatea lucrului compatibil cu sistemele militare şi civile existente în prezent. Radarele FPS-117 execută cercetarea spaţiului aerian, descoperirea, urmărirea şi identificarea mijloacele aeriene până la 450 Km transmiţând automat date radar în reţeaua de comandă şi control a Forţelor Aeriene. Radarele Gap Feller execută supravegherea, controlul traficului aerian şi transmiterea automată a datelor radar la utilizatori pentru dirijarea avioanelor proprii la interceptare şi indicarea ţintelor sistemelor de rachete sol-aer. Au mai rămas în înzestrare câteva tipuri din vechile radare analogice bidimensionale P-18, P-37 şi PRV-13.

Aderarea României la NATO, în 29 martie 2004, a impus ca procesul de înzestrare cu mijloace radar moderne şi informatizarea conducerii activităţilor specifice să determine adoptarea unor noi structuri coerente şi ierarhizate astfel încât să pună în valoare performanţele tehnicii în cadrul unui sistem de supraveghere a spaţiului aerian integrabil în NATO Integrated Extended Air Defense System – NATINEADS.

Denumirea de trupe radiotehnice a fost folosită în perioada când România a fost, în cea mai mare parte, în Tratatul de la Varşovia ( începând din 25 iulie 1955 până în 1998 ) şi nu justifică ca ziua radiolocaţiei să fie 25 iulie, deoarece aceasta reprezintă doar ziua de naştere a denumirii ,,Trupe Radiotehnice” şi începutul uneia din restructurările acestei arme. Denumirea a fost pasageră ca şi altele în radiolocaţie, fiind folosită o perioadă limitată de timp.

În prezent, Radiolocaţia este integrată în Sistemul de Supraveghere Aeriană al României care cuprinde ansamblul structurilor specializate pentru misiuni de apărare aeriană din Forţele Aeriene, Terestre şi Navale, destinate pentru localizarea, urmărirea şi identificarea mijloacelor aeriene, precum şi pentru interceptarea şi combaterea mijloacelor aeriene ostile. Atât în timp de pace cât şi în situaţii de criză şi de război, radiolocaţia participă la îndeplinirea misiunilor prin realizarea în principal a funcţiei de supraveghere aeriană.

 La Mulţi Ani Radiolocatoriştilor României!

Sursa-ziarul Observatorul militar

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 13:47

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026

Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, județul Caraș-Severin, își sărbătorește hramul în zilele de...

Hramul Mănăstirii „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din Poiana Mărului, în 23 și 24 iunie 2026
Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:50

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității

Două noi concerte vor avea loc în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale derulate de municipalitate, prin Administrația...

Două noi concerte în spitalele din Timișoara, în cadrul unei inițiative culturale a municipalității
90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:29

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Caraș-Severin anunță, la data de 22 iunie 2026, un total de 90 de locuri de muncă vacante...

90 de locuri de muncă vacante în Caraș-Severin. Cele mai multe posturi sunt disponibile la Reșița
Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 12:16

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi

Ploile abundente căzute în Timișoara, începând de sâmbătă noaptea și continuând pe parcursul zilei de ieri, au generat debite record în...

Ploile abundente au generat debite record în rețeaua de canalizare din Timișoara. Aquatim: sistemul nu este coș de gunoi
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 11:16

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara continuă procesul de modernizare a infrastructurii educaționale prin dotarea a 14 grădinițe cu mobilier nou....

Municipalitatea continuă investițiile în educație: mobilier nou pentru 14 grădinițe din Timișoara
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 07:43

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor

Municipiul Reșița marchează un pas important în modernizarea sistemului de gestionare a deșeurilor, odată cu finalizarea proiectului de...

Reșița deschide două Centre de Colectare prin Aport Voluntar. Investiție de peste 9 milioane de lei în managementul deșeurilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 06:32

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor

Peste 148.000 de absolvenți ai clasei a VIII-a sunt așteptați luni, 22 iunie 2026, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Limba și...

Evaluare Națională 2026: peste 148.000 de elevi sunt așteptați la examen. Reguli, acte necesare și calendarul contestațiilor
Actualitate luni, 22 iunie 2026, 05:57

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți

Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Caraș-Severin anunță modificări în programul cu publicul...

Program suspendat la Permise și Înmatriculări Caransebeș pe 22 iunie. Activitatea se reia marți