România, în faţa meciului cu Cehia din optimile CM din Germania

Meciul de handbal feminin dintre Romania si Brazilia din cadrul competitiei Trofeului Carpati, disputat la Sala Polivalenta din Craiova, duminica, 26 noiembrie 2017. © FOTO: Bogdan Danescu / Sport Pictures

Norvegia, campioana en titre, va înfrunta Spania în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania, în timp ce echipa gazdă va primi replica Danemarcei în optimile de finală.

România, câștigătoarea Grupei A, va juca împotriva Cehiei, formație clasată pe locul 4 în Grupa B.

Alte meciuri din optimi care rețin atenția sunt cele dintre Serbia și Muntenegru, respectiv dintre Ungaria și Franța, vicecampioana olimpică, poziționată pe locul secund în grupa României.

În ultima etapă din faza grupelor, Suedia a produs o surpriză, învingând Norvegia cu 31-28, însă într-un meci fără o miză prea mare pentru campioane, care s-au menajat în vederea partidelor viitoare.

În alte partide, Rusia, campioana olimpică, a trecut de Danemarca, scor 32-27, Brazilia și Muntenegru au terminat nedecis, 23-23, iar Olanda a învins clar echipa gazdă, Germania, cu 31-23.

 

Rezultate:

Grupa A

Spania — Slovenia 33-26Franța — România 26-17

Angola — Paraguay 32-28

Clasament final: 1. România 8 puncte (+11), 2. Franța 7 puncte (+37), 3. Spania 7 puncte (+26), 4. Slovenia 6 puncte (+4), 5. Angola 2 puncte (-17), 6. Paraguay 0 puncte (-61).

Grupa B

Norvegia — Suedia 28-31

Cehia — Ungaria 29-30

Argentina — Polonia 20-38

Clasament final: 1. Suedia 8 puncte (+21), 2. Norvegia 8 puncte (+53), 3. Ungaria 6 puncte (+11), 4. Cehia 4 puncte (-13), 5. Polonia 4 puncte (-1), 6. Argentina 0 puncte (-71).

Grupa C

Danemarca — Rusia 27-32

Brazilia — Muntenegru 23-23

Japonia — Tunisia 31-13

Clasament final: 1. Rusia 10 puncte (+38), 2. Danemarca 6 puncte (+22), 3. Japonia 5 puncte (+4), 4. Muntenegru 5 puncte (+8), 5. Brazilia 4 puncte (-9), 6. Tunisia 0 puncte (-63).

Grupa D

Serbia — Coreea de Sud 33-28

Olanda — Germania 31-23

China — Camerun 26-26

Clasament final: 1. Serbia 8 puncte (+38), 2. Olanda 7 puncte (+38), 3. Germania 7 puncte (+25), 4. Coreea de Sud 6 puncte (+16), 5. Camerun 1 punct (-45), 6. China 1 punct (-72).

Primele patru clasate din fiecare grupă s-au calificat în optimile de finală. La egalitate de puncte, primul criteriu de departajare este rezultatul direct.

 

Programul optimilor de finală:

România — Cehia

Japonia — Olanda

Spania — Norvegia

Rusia — Coreea de Sud

Suedia — Slovenia

Germania — Danemarca

Ungaria — Franța

Serbia — Muntenegru,scrie Agerpres.ro