FC Barcelona a învins-o pe Arsenal, la Londra, marţi seara, 23 februarie, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. În alt meci, Juventus Torino a terminat la egalitate, 2-2, pe teren propriu, cu Bayern Munchen.

Marţi seara au avut loc alte două partide din optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.
FC Barcelona a făcut un pas important spre sferturile de finală, graţie victoriei cu 2-0 (0-0) în faţa formaţiei Arsenal, la Londra. Ambele goluri ale catalanilor au fost marcate de vedeta argentiniană Lionel Messi (71, 83 – penalty). Echipa lui Luis Enrique a deschis scorul în minutul 71, prin Leo Messi, la capătul unui contraatac, Neymar găsindu-l pe coechipierul său nemarcat în mijlocul careului. Luis Suarez a fost aproape de a marca şi el, la capătul unei faze spectaculoase (78), dar a nimerit bara. Intrarea francezului Flamini la londonezi a fost una nefastă, pentru că la prima sa fază l-a faultat în careu pe Messi, iar argentinianul a dublat avantajul oaspeţilor (83), prin cel de-al 82-lea gol marcat de el în Champions League. Cea mai bună oportunitate a gazdelor s-a consumat în minutul 60, când portarul ter Stegen a salvat golul la lovitura de cap a lui Giroud (60). Campioana en titre nu va putea conta în returul din 16 martie pe Piqué, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene. Arsenal a pierdut pentru al patrulea an consecutiv primul meci din optimi, acasă, la o diferenţă de două goluri.

În alt meci, Juventus a terminat la egalitate cu Bayern Munchen, 2-2 (0-1), marţi seara, la Torino. Bayern a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Thomas Muller (43) şi Arjen Robben (55), dar torinezii au revenit în ultima jumătate de oră şi au smuls egalul, graţie golurilor reuşite de Paulo Dybala (63), Stefano Sturaro (76).
Returul va avea loc la Munchen pe 16 martie.

Dinamo Kiev – Manchester City.
Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc pe 18 martie, de la ora 13:00, în timp ce duelurile din semifinale vor fi aflate pe 15 aprilie, de la aceeaşi oră. Finala Champions League va avea loc pe 28 mai, pe San Siro din Milano.
sursa foto: digisport.ro